Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Esnaf, artan kiralardan şikâyetçi
Esnaf, artan kiralardan şikâyetçi
12 Mart 2018 Pazartesi 08:28
Ordu’nun Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte, Ünye Belediyesi’nden Büyükşehir Belediyesine devrolan dükkânların kiralarına yapılan zam oranları esnafları zorluyor.
Ünye Büyük Cami Caddesi üzerinde bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait dükkânlarda kiracı olan esnaflar yapılan zamlarla mağdur olduklarını ileri sürerek, “Yapılan fahiş zamlardan sonra sıkıntı içerisindeyiz ne yapacağımızı da bilmiyoruz.” dediler.

Ünye’de, Büyükşehir Belediyesine ait dükkânlarda kiracı olan esnaflar kira artışlarından dolayı sıkıntı yaşadıklarını söylediler. Esnaflar gazetemize yaptıkları açıklamada yüzde 100 oranında yapılan zamlardan dolayı ödeme noktasında sıkıntı çektiklerini belirttiler.

-“Esnaflara çok büyük oyun oynadılar”-

Esnaflarından Halil Bıyıkoğlu (62) yapılan zam ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Büyük Camii Caddesi Belediye dükkânlarında kiracı konumundayım. Bu belediye dükkânları 2016 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında bize ‘dükkânları terk edin’ diye bir ihtar çekti. Biz çıkmayınca fuzuli işgal adı altında (ecri misil) bizden 2017 yılında 6’şar aylık bir bedel aldı. 2018 yılına geldiğimizde ‘ihale yapacağız’ dediler ama ihale yapmadılar. Kasıtlı olarak ihale yapmadılar, çünkü buradaki esnaflar zor durumda. Esnaflar yarına ne olacağını bilemiyor. Bunun haricinde bir de 2018 yılına gelindiğinde 2017 yılından kalan 9 aylık ecri misil adı altında yüzde 252’ye varan bir oranla bedel istediler. 2016 yılında aldıkları ecri misile bakıldığında yüzde 252 oranında bir artışla ecri misil belgeleri gönderdiler. Bu belgelere 1 ay içerisinde itiraz etmek gerekiyordu. Ben gerekli itirazlarımı Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne götürdüm kendi ellerimle. Buna cevap olarak ‘ecri misil ödemelerinde nakit ödeme yapıldığında yüzde 35 iskonto uygulanıyor, bu iskontonun şu anda yüzde 20’sini kaybettiniz’ diye geldi. Şu anda ne yapacağımızı bilemiyoruz, zor durumdayız. Benim şu anda Büyükşehir Belediyesi’ne ödemem gereken kira miktarı 37 bin 256 lira. Ama itiraz ettiğim için daha fazla para ödemem gerekecek. İtiraz ettiğim için yüzde 20’lik itiraz hakkını kaybetmiş durumdayım. Burada 154 esnaf var, bu esnaflara çok büyük oyun oynadılar. Herkes bu kira artışlarından son derece mağdur. Enflasyon oranının kat kat üstünde bir kira artışı söz konusu olduğundan bütün esnaf bundan şikâyetçi. Esnaf arkadaşların verdikleri dilekçeleri Ünye Belediyesi Başkan Yardımcısı Erhan Eren de toplandı. 23 Şubat dilekçeler için son gündü. Erhan Bey bu dilekçeleri Büyükşehir Belediyesine götürüyor, Büyükşehir Belediyesi’nden ‘dilekçeleri geriye götür, bu dilekçeleri biz kabul edersek yüzde 20 indirim hakkını kaybediyorlar’ diye dilekçeleri geriye getirdi. Şu anda mağdur durumdayız.” dedi.

-“ Biz burada sıkıntı içerisindeyiz ne yapacağımızı da bilmiyoruz”-

Esnaf Arslan Uygun (73), fazla artan kiralardan dolayı ödeme sıkıntısı çektiklerini belirterek, “Bu belediye binaları kamu binası oluyor. Biz burada yıllardır ticari faaliyet sürdürüyoruz. Bu binalarda bulunan esnaflar gayet askeri bir şekilde ticaret yapıp yaşayan insanlar. Burada belirli bir kira ödüyorduk. Yüzde 400 fiyat artışı oldu. Ben 600 lira kira verirken senelik 24 bin liraya çıktı. Kullandığım yer de 24 metrekare bir alan. Geçmiş ayların kiralarını alıyorlar, hem de fahiş fiyatlarla. Biz daha bu parayı ödeyemedik. Şimdide23 Mart tarihinde 18 bin lira olan rakamı yüzde 35 indirimle peşin ödersek 11 bin 700 lira yatırmam gerekiyor. Ödeme sıkıntısı çekiyoruz, işler son derece düşük. Büyükşehir Belediyesi neye istinaden bu rakamı alıyor, ne için fiyatı bu kadar yükseltti? Bir fiyat artışı yapılır tabi ama bu şekilde acımasızca bir artışın yapılması bizi sıkıntıya soktu. Şimdi düşünüyoruz ki napalım. Biz dilekçeleri yazdık gönderdik ama ne olduysa hepsi geri geldi. Biz burada sıkıntı içerisindeyiz ne yapacağımızı da bilmiyoruz.” diye konuştu.

-“Önümüzdeki 5 yıl için bir sözleşme yapsalar bizimde güvencemiz olur”-

Esnaf Ahmet Kıncıoğlu (47),  bir dayanak olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden sözleşme istediğini dile getirerek, “Biz burada kiracıyız. Bu dükkânlar Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne geçtikten sonra kiralar aşırı artmaya başladı. Benim 6 adet belediye dükkânım var 3’ünü birleştirdim ama 3 tane dükkân köşe başı olarak sayılmış. Toplamda 6 dükkâna 24 bin kira geldi. 24 bin gelsin ama bize kira sözleşmesi de yapmadılar. Biz de bir şeye güvenip yatırım yapsak. Ben mevcut olan 6 dükkândan 3’ünü birleştirip yatırım yaptım masraf ettim, daha fazla da yaparım ama bize önümüzdeki 5 yıl için bir sözleşme yapsalar bizimde güvencemiz olur. Şu anda diğer 3 dükkân boş duruyor depo olarak kullanıyorum. Boş olan dükkânlara kira vereceğim yani. Elimizde bir belge olmalı ki 24 milyar kirayı neye verdiğimizi bilelim.”dedi.

-“Amacımız piyasa şarlarından fazla kira vermemek”-

Esnaf Fehmi Ocak, kira zammı yapılmadan önce Büyükşehir Belediyesi’nin esnaflar ile bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmadığını belirterek, “85 yılından bu yana belediye kiracısıyım. Her yıl kiralanan belediye dükkânlarıyla ilgili geçmiş belediye başkanları bizleri çağırırlardı, toplantı yaparlardı. Kira konusunda istişare yapıp anlaşırdık, ortak noktada birleşirdik. Böyle yüzde 100 afakî zamlar olmazdı. Bizim istediğimize bu zaten. Biz sürtüşme veya kavga derdinde de değiliz. Amacımız piyasa şarlarından fazla kira vermemek. Zaten ufak esnafız, iş yapamıyoruz, desteğe ihtiyacımız var mağdur durumdayız. Arka tarafımızdaki daha büyük dükkânların kirası bile bizden daha ucuz.” diye konuştu.

-“Başkan Yılmaz’dan rakamların geri çekilmesini talep ediyoruz”-

 

Esnaf Murat Cavıldak, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’a seslenerek rakamların geri çekilmesini talep etti, “Önceden Ünye Belediyesi’nin bünyesinde olan dükkânlar Ordu’nun büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte büyükşehir bünyesine geçti. Belediye dükkânları fiyatlarına çok büyük bir farkla zam geldi. Bu fark için, Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz’dan, konuyla ilgilenmelerini, esnaflara yardımcı olmalarını ve rakamların geri çekilmesini talep ediyoruz. Yardımcı olurlarsa çok memnun oluruz.” dedi. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.