Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ağıdere’de ekoturizm için kollar sıvandı
Ağıdere’de ekoturizm için kollar sıvandı
12 Mart 2018 Pazartesi 08:30
Ünye Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ağıdere Köyü’nde incelemelerde bulunarak köyün Ünye Ekoturizmine kazandırılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Ünye Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ünye’nin turizm değerlerine katkı sağlamak amacıyla Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi ve Ünye Turizm İşletmeciler Derneği’nin Ünye’de ekoturizme kazandırılacak olan bölgelerin ekoturizm haritalarının çıkarılacağını ve ilk olarak da Ağıdere Köyü’nden başlandığını ifade etti.

-“Önce keşfet, sonra koru, daha sonra gelecek kuşaklara aktar”-

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada Ünye’nin doğal güzelliklerin keşfedilip, korunup gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalar yaptıklarının altını çizdi; “Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi ve Ünye Turizm İşletmeciler Derneği olarak Ünye’mizin turizm değerlerine artı değerler katmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda derneğimizin birçok çalışması oldu. Korumalı turizm Master Planını hep gündemde tuttuk, olmazsa olmazımız dedik. Çünkü önce keşfedeceğiz sonra koruyacağız, sonra ise gelecek kuşaklara aktaracağız.”

-“Ağıdere Köyü ile başlangıç yapacağız”-

Ünye’nin ekoturizme kazandırılması için çalışmalara Ağıdere’den başlandığını ifade eden Sobi, daha sonrasında ise Ünye’nin içerisinde dahil olan köylerin bir havza içerisinde keşfedileceğini belirtti; “Başlangıç noktası olarak Ağıdere Köyümüzü seçtik. Bunun nedenlerinin en başında da köyün adının Ağıdere olmasını sebep olarak gördük. Ağıdere denmesinin sebebi acı balın ve de kestane balının olması. Bu kapsamda ’Kestane Çiçeği’ adı altında bir festival düzenlemeyi düşünüyoruz. Ağıdere özellikle şu anda Ünye’nin merkezi sınırları içerisinde bulunan köyleri dahilinde benekli alabalığın yaşadığı bir yer. Bunların hepsini bir araya getirdiğimizde geçmişte olan ama yeni keşfedip gündeme taşıdığımız mağaralara sahip. Bunlarla birlikte aynı zamanda Ünye’nin yakın köyleri dahil bir havza dahilinde yavaş yavaş keşfederek tarihi, turistik ve doğal değerlerinin envanterlerini çıkaracağız. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde kısmen eko turizm kapsamında hem oksijen değerinin yüksek olması hem de sularının şifa kaynağı olması bütün bunları şuan araştırıyoruz. Ağıdere Köyümüz ile bir başlangıç yapacağız.”

 

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi son olarak, ise Ünye Kaymakamlığı bünyesinde Ünye Belediyesi’nin desteği ile Ünye’nin ekoturizm haritasının çıkarılacağını söyledi.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.