Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
EML, 4. Kitap Fuarı’nda farkındalık yarattı
EML, 4. Kitap Fuarı’nda farkındalık yarattı
12 Mart 2018 Pazartesi 17:26
Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Samsun’da düzenlenen TÜYAP Karadeniz 4. Kitap Fuarında farkındalık yarattı.

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde hazırlanan Karadeniz 4. Kitap Fuarı, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye’den 14 farklı şehirle birlikte yürütülen “Hayata Seyirci Kalma Oku Hayatı Yanına Al” adlı e-Twinning Projesi kapsamında Proje Yürütücüsü Muhammet Aydın ve beraberinde proje ekibinden olan öğrenciler; Hakan Tire, Salihcan Lacivert, Orhan Göç ve Uğur Duman’la birlikte fuarı ziyaret ederek, bölgenin en önemli kitap fuarı olan bu büyük organizasyonda hem projelerini anlatma fırsatı buldular, hem de ünlü yazarlarla röportaj yapıp okullarına destek mesajı gönderdiler.

-“Öğrenciler çok farklı dünyalarla buluştu”-

Proje yürütücülerinden Muhammet Aydın, fuarda öğrencilerle beraber çok farklı bir dünyada buluştuklarını ifade ederek, “Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Hayata Seyirci Kalma Oku Hayatı Yanına Al proje ekibiyle birlikte Karadeniz 4. (Samsun) TÜYAP Kitap Fuarı’na gittik. Ordu Üniversitesi’nin iftihar etmesi gerektiğini düşündüğüm Diplomasi Kulübü öğrencileri ile başkanları Mehmet Karataş’da eşlik etti bizlere. Öğrenciler çok farklı dünyalarla buluştu. Yazarlara projeyi anlattılar, hayallerini anlattılar, ben izledim gurur duydum. Yazarlar teşekkür etti; böylesi heyecanlı, umut dolu ve duyarlı öğrencileri yetiştirdiğimiz için. Bazı yazarlar da hayat öyküleriyle, zorluklara rağmen ayakta duruşuyla etkiledi bizim genç yürekleri. Mesela Gökçe Demiroğlu, 18 yaşında Türkiye'nin şimdiden en yetenekli yazarlarından birisi olarak görülüyor. 17 yaşındayken 8 yaşındaki kardeşi dünyada nadir görülen ve tedavisi bir hayli masraflı olan bir rahatsızlığa yakalanıyor, o da kardeşini tedavi ettirebilmek için kitap çıkarıyor ve çok da başarılı oluyor. Fuarda bizim gençleri karşılarken parıl parıl parlıyordu gözleri. Öğrencilerime ve bana dokunan bir diğer cesur yürek de Vahit Sonay Yazgan'dı. Konuşamıyor, yürüyemiyor ama tek bir parmağıyla Türkiye’ye kendisini anlatıyordu içli kalemiyle. Gençlerin dünyası değişti yine bugün. Projemiz kitaplarla alakalı olduğundan böylesine muazzam bir fuarda yer almamak olmazdı, biz amacımızı başarıyla yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Proje öğrencilerinden Hakan Tire, hayata farklı pencereden bakma fırsatı bulduğunu söyleyerek, duygularını şöyle dile getirdi:

“Benim hayatımı değiştirecek kadar bende etki bırakan TÜYAP Kitap Fuarı’nda bizlere bu şansı veren değerli öğretmenim Muhammet Aydın’a bütün kalbimle teşekkür ediyorum, kitap fuarına ilk gidişimdi. O kadar güzel, o kadar renkli ki o güzel duyguyu tatmanız için yaşamanız gerekiyor. Birçok kalbi güzel ünlü yazarla bir araya gelip projemizden bahsettiğimizde hepsinin yüzünde güzel bir gülümseme vardı ve her zaman arkamızda olduklarını söylediler ve bu beni aşırı mutlu etti. Pek çok yazarlarla bir araya gelerek onlarla tanışma fırsatımız oldu ve çok şanslıydık ki bize okulumuz için güzel kitaplar hediye ettiler. Bu gezi sayesinde hayata daha farklı pencereden bakma fırsatım oldu.”

Proje öğrencilerinden Orhan Göç, ise duygularını şöyle ifade etti:

“Samsun kitap fuarında çıkardığım ders şudur, hayat sadece olduğumuz yerden ve şehirden ibaret değilmiş. Binlerce kişi çocuklar, büyükler herkes oradaydı ve en çok da konuşamaz yürüyemez ellerini kullanamazken tek parmağıyla mucizeler yaratan yazardan etkilendim. Böyle fuarlar çoğalsın. Ben projemize dâhil olduğumdan beri Hayata bakışımı sorguluyorum. Daha çok okuyacağım. Fuarda bu ihtiyacımı daha da iyi gördüm. Orada kendimi çok özel hissettim çünkü ben de oradaydım, o dünyanın bir parçasıydım. Projemizi daha da güzelleştirmek ve topluma bir şeyler katmak için oradaydık.”

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.