Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
İstiklal Marşı’nın 97. yılı kutlandı
İstiklal Marşı’nın 97. yılı kutlandı
12 Mart 2018 Pazartesi 16:41
12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı, Ünye Mustafa Rakım Anadolu Lisesi tarafından Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin spor salonunda gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nın yazılışının 97. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Ünye Mustafa Rakım Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı ‘Mehmet Akif’te Asım Ruhu’ adlı tiyatro gösterisi ile devam etti.

-“Milli marşımız, bu milletin istiklal mücadelesini nasıl kazandığını anlatan bir vesikadır”-

Programda konuşan Ünye Mustafa Rakım Anadolu Lisesi Müdürü Hüsamettin Aydemir, “Türk milletinin zaferini yüceliğini ve bayrağımızı en güzel hislerle anlatan İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921 tarihinde Milli Marş olarak kabul edilişinin neredeyse 1 asırlık yıl dönümünü kutluyoruz. Milli Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy azimle, inançla ve büyük fedakarlıkla kazanılan istiklal mücadelemizi, İstiklal Marşımızın dizelerinde şiirleştirmiştir. Türk Millerinin istiklal aşkı, vatan sevgisi ve milli mücadele ruhu en derin anlamı ile İstiklal Marşımızda ifadesini bulmuştur. İstiklal Mücadelemizin ölümsüz destanı, bugünde milletimizin ortak sesi ve ortak vicdanı olmaya devam etmektedir. Milli marşımız tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir vesikadır. Bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki bu kardeşlik ruhunu, bu duygu birliğini dinmez bir coşku ile ilelebet muhafaza etmeliyiz. Bu minvalde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetleri aşma hedeflerine kenetlenerek daha iyi bir gelecek için azimle ve inançla çalışacağız. İstiklal ve istikbal mücadelesinden daha adil bir dünya için bugün Afrin ve diğer serhat boylarında can veren kan ve ter akıtan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor ve bütün bir millet olarak mazlumun ve mağdurun yanında olacağımızı haykırıyoruz İstiklal Marşımızda.” dedi.

-İstiklal Marşını en güzel onlar okudu-

Konuşmanın ardından günün anlam ve önemine ilişkin düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler şu şekilde;

Ortaokullar arasında düzenlenen İstiklal Marşını ezbere güzel okuma yarışmasında; birinci Meçhul Asker Ortaokulu öğrencisi Gökçe Naz Bütün, ikinci Şehit Fatih Efiloğlu Ortaokulu öğrencisi Ozan Haşlama, üçüncü Erenyurt Ortaokulu öğrencisi Dilara Kisbet oldu.

Liseler arası İstiklal Marşını ezbere güzel okuma yarışması birincisi Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Şeref Al, ikinci Mehmet Refik Güven Fen Lisesi öğrencisi Emine Çelik, üçüncü Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Gülşah Temiz oldu.

İlkokullar arası düzenlenen İstiklal Marşını ezbere güzel okuma yarışması birincisi; İnönü İlkokulu öğrencisi Musa Karga, ikinci Yaşar Gazioğlu İlkokulu öğrencisi İlkay Azaklı, üçüncü Özel bir kolej öğrencisi Zeynep Yağcı oldu.

Anaokulları arasında düzenlenen İstiklal Marşını ezbere güzel okuma yarışmasında; birinci Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Anasınıfı öğrencisi Beyzanur Ersem, ikinci Atatürk İlkokulu anasınıfı öğrencisi Elif Ece Güner, üçüncü Şehit Fatih Efiloğlu İlkokulu anasınıfı öğrencisi Zeynep Asya Gümüş oldu.

İlkokullar arasında düzenlenen İstiklal Marşımız ve bayrak konulu resim yarışmasında; birinci Kaledere İlkokulu öğrencisi Kusret Şuayip Demir, ikinci Yunus Emre İlkokulu öğrencisi Halenur Sezgin, üçüncü; Şehit Fatih Efiloğlu İlkokulu öğrencisi Pınar Yavuz oldu.

Ortaokullar arasında düzenlenen İstiklal Marşımız ve Bayrak Konulu şiir yarışmasında; birincisi Fatih Ortaokulu öğrencisi Özcan Tarakçı, ikinci Şehit Fatih Efiloğlu Ortaokulu öğrencisi Hatice Demirci, üçüncü Tekkiraz İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Cemre Uygun oldu.

Liseler arası düzenlenen İstiklal ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Konulu Kompozisyon yarışmasınad; birincisi Ünye Anadolu Lisesi öğrencisi Ebru Gökmen, ikinci Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Hasret Karacür, üçüncü Mehmet Refik Güven Fen Lisesi öğrencisi Alpaslan Yılmaz oldu.

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

 

Programa, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Bünyamin dönmez, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Esatcan Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Milli eğitim Müdürü Tamer Uysal, Gençlik  Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Aydın Kuyumcu, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.