Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Hem empatik hem de sempatik bir gün…
Hem empatik hem de sempatik bir gün…
14 Mart 2018 Çarşamba 19:14
Ünye Özel Canik Temel Lisesi’nin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla geliştirdiği “S’EMPATİK Bir Gün” projesiyle down sendromlu Umut’a ve ailesine hem sempatik, hem de empatik bir gün yaşattı.

Ünye Özel Canik Temel Lisesi’nin geliştirdiği “SEMPATİK Bir Gün” projesi kapsamında okulun 11/D sınıfı öğrencisi Yağmur Eyibilen’i ve down sendromlu kardeşi Umut’u, sınıf arkadaşı Berfin Aktan ile annesi Ayfer ve babası Mahmut Aktan çifti bir akşam misafir etti.

 Down sendromlu çocuğu olan Serpil ve Abdurrahman Eyibilen, proje kapsamında önce Ünye’de bir restoran’da baş başa yemek yiyerek, yemeğin ardından sinemaya gittiler.

Bu sırada proje kapsamında Ayfer ve Mahmut çifti engelli bir çocuğu olduğunda, kızları Berfin ise engelli bir kardeşi olduğunda nasıl olur, nasıl ilgileniliri empati kurarak, down sendromlu çocuğu olan Serpil ve Abdurrahman çifti sempatik bir gün geçirdiler.

” S’EMPATİK Bir Gün” projesi ile ilgili bilgi veren Canik Özel Temel Lisesi Rehber öğretmeni Cihan Topaloğlu, “S’EMPATİK Bir Gün” projemizi hem 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde, hem de sempati ile ilgili bir proje kapsamında yaptık. Bunun etkili olması, kamuoyunda da karşılık bulması, sadece Ünye’de değil ülke ve dünya genelinde etkisinin olmasını istiyorduk.  Bu doğrultuda kendi mevcut öğrencilerimizi göz önünde bulundururken, öğrencilerimizin içinden down sendromlu kardeşi olan Yağmur Eyibilen’in annesi Serpil hanımın down sendromlu kardeşi Umut için yaptıklarının uzun yıllardır şahit olmuştuk.  Serpil hanımın Umut’la çok iyi bir şekilde ilgilendiğini, doğru emeği verdiğini gözlemliyorduk.” dedi.

-“Her iki çocuğuna da hak ettiği değeri verdiğini gözlemledik”-

Serpil Eyibilen’in her iki çocuğuna da hak ettiği değeri verdiğini ifade eden Cihan Topaloğlu, “Özel çocukları olan ailelerde genelde sorunu olmayan çocukla çok ilgilenilirken, diğer çocuk ihmal edilir. Serpil hanım bu anlamda her iki çocuğuna da hak ettiği değeri verdiğini gözlemledik. Hem kardeşinin özel durumu ve Serpil hanımın ona verdiği emeği göz önünde bulundurarak Serpil hanımı ‘Yılın Emekçi Kadını’ seçtik ve onlara bir jest yapalım istedik. Bu doğrultuda bu durumu öncelikle İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Tamer Uysal ve Kaymakamımız Ümit Hüseyin Güney’le projeyi paylaştık. Projeyi kendilerine anlattığımızda çok olumlu karşıladılar ve ellerinden gelen desteği verdiler.” diye konuştu.

-“Yıllar sonra baş başa bir akşam geçirmiş oldular”-

Projenin içeriği ve yapılanlar konusunda bilgi veren Topaloğlu, “S’EMPATİK Bir Gün” projemiz aynı zamanda empatiye yönelik bir proje olup, proje kapsamında 11/D sınıfı öğrencimiz Yağmur Eyibilen’i 11/D sınıfından bir öğrencimiz, kardeşiyle birlikte bir akşam misafir edecekti. Bu kapsamda Yağmur sınıf arkadaşı Berfin’e bir akşam misafir oldu. Burada Berfin özel bir kardeşi olursa nasıl olacağını hissedip, empati yapmış oldu. Berfin’in annesi Ayfer Hanım ve Mahmut Bey ise engelli bir çocuğu olursa nasıl hissedeceklerini değerlendirdiler. Toplumumuzda hepimizin bu empatiyi yaşaması gerekir. Projenin sempatik kısmı ise Yağmur’un anne ve babasını Ünye’de bir restorana yemeğe gönderdik. Serpil Hanım ve Abdurrahman Bey çocuklarının güvende olduğunu bilerek baş başa zaman geçirdiler. Yemeğin ardından da çifti sinemaya gönderdik. Aile yıllar sonra baş başa bir akşam geçirmiş oldular.” dedi.

-“Hep önde olanla ilgilenip, fonu ihmal ediyoruz”-

Toplumun hep önde olanla ilgilendiğini ve fonu ihmal ettiğini söyleyen Topaloğlu, “Toplumda genellikle engelli bireylerle ilgili çözüm üretilir. Ama ailenin her konuda iyi olması gerekir. Biz hep önde olanla ilgilenip fonu ihmal ediyoruz. Bu anlamda engelli ile ilgili çalışma yapıldığı kadar engelli yakını ile ilgili de çalışma yapılması gerekir. Çünkü engelli ile ilgilenecek olan ailesidir. Bu anlamda anne-babasının psikolojik olarak durumunun iyi olması demek, çocukla daha iyi ilgilenmesi demektir. Bizim de “S’EMPATİK Bir Gün” projemizin çıkış noktası buydu.  Bu doğrultuda Serpil Hanıma ve Abdurrahman Beye güzel ve anlamlı bir akşam yaşatmış olduk. Aynı zamanda Yağmur’un sınıf arkadaşı Berfin ve ailesi burada üstlendiği rol çok büyük. Bizde destek olmaları, evlerini açması tüm topluma örnek olacak bir davranış gösterdiler.” dedi.

 

-“Umut umudumuz oldu”-

Down sendromlu Umut ve ablası Yağmur Eyibilen’i, eşi ve çocuğu ile misafir eden Mahmut Aktan ise, duygularını şöyle ifade etti:

 

“Her şeyden önce çok mutlu olduk. O günümüzün nasıl geçtiğini de anlayamadık. O gün hiç televizyon açmadık ve vaktin nasıl geçtiğini anlamadık, çok eğlendik. Umut umudumuz oldu.  Ablası ile birlikte onu ağırlamaktan çok mutlu olduk. Umut’ta çok mutlu oldu, ailesine dönmesi gereken saatte dönmek istemedi, bizi sevmesi, bizle mutlu olduğunu göstermesi bizi çok mutlu etti.  Ailesi de çok mutluydu ki ailesiyle daha önce de tanışıyorduk ama onların duygularını böylelikle daha iyi anladık. Umut çok özel bir çocuk, bunu herkesin yaşaması lazım. Oyunlar oynadık, şarkılar söyledik, bize sürekli sorular sordu, çok meraklı ve çok dikkatli. O günümüz gayet güzel geçti. Toplumda ki herkesin empatik bir gün geçirmesini diliyor ve herkesin empati yapmasını diliyoruz.”  Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.