Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
Meclis’ten Çakırtepe’ye yıkım kararı

Ünye Belediye Meclisi’nin 5 Mayıs 2009 tarihindeki oturumundan Çakırtepe’ye yapılan ve yıkılsın mı yıkılmasın mı tartışmalarına yol açan bina ile ilgili olarak Belediye Meclisi İmar Komisyonu’nun yaptığı çalışmalar sonucunda getirilen öneriler arasından Meclis üyeleri yıkım kararında birleştiler.


 Ünye Belediyesi Meclisi’nde alınan kararda; mevcut alanda yer alan hali hazırda inşaatı süren mevcut binanın 1 katının yıkılması, yasal olmayan bahçe duvarı ve peyzajın, mümkünse İmar Kanunu’na uygun yapılması, mümkün olmayanların yıkılması ve eski mevcut hale döndürülmesi kararı alındı.


Geçtiğimiz ay Meclis’te tartışmalara yol açan ve incelenmesi için İmar Komisyonu’na havale edilen Çakırtepe’deki Sosyal Tesis inşaatı, İmar Komisyonu tarafından detaylı incelenerek bu ayın Meclisi’ne getirildi.


Konuyla ilgili olarak Meclis’e bilgi veren İmar Komisyonu Başkanı Osman Şimşek,  “Mevcut alan ve binayla ilgili olarak İmar Komisyonumuz 7 kez bir araya gelmiş, bunlardan 5’i inşaat sahasında, 2’sini de belediyede gerçekleştirmiştir. Uzun araştırma ve incelemelerimiz sonucunda İmar Komisyonu’nda oy birliği ile karar alınmıştır.


         Burasıyla ilgili yapılan tespitlerde bahse konu alan 2006 yılında değil, 1991 yılı öncesinde iskana açılmıştır. Günümüzdeki durumda da imar planında 2 kat (bodrum kat hariç) yapılaşma hakkı vardır. Binanın ruhsatlı ve ruhsata uygun yapıldığı tespit edilmiştir. 


          Ayrıca, bahçe duvarı imar ve mevzuata uygun olmadığı gibi Kent Koruluğu’na tahsisli bölgede izinsiz dolgu ve peyzaj çalışması yapılarak, doğal zemininin bozulduğu tespit edilmiştir.


Bahse konu alanda hali hazırda yapımı devam eden inşaatlar için su basman kodu yeniden belirlenerek, projelerinde yukarıda belirtilen şartlarda tadilatlarının yapılması ve ruhsatlarının yenilenmesi, bu aşamada şahısların uğrayacağı maddi zararların tanzim edilmesi bir öneri olarak değerlendirilebilir. Ya da Çakırtepe’nin, ön görünüm etkilenme bölgesi olarak ele alınması, belirlenen bu alanda mevcut yapılaşma haklarının tamamen iptal edilerek, bu alanın da kamulaştırılıp, iskana kapatılması alternatif bir öneri olarak belirlenebilinir.”


Bu açıklamanın ardından yapılan oylama sonucunda Belediye Meclisi Çakırtepe’deki inşaatın bir katının yıkılması kararı aldı. Alınan karara AK Partili üyelerin tümü evet oyu verirken, MHP’li üyeler çekimser kaldılar. İmar Komisyonu’nun MHP’li üyesi Mustafa Aybastı’nın, İmar Komisyonu’nda evet oyu verdiği karar için Meclis’te çekimser kalması üyelerin şaşkınlığına yol açtığı gözlendi.

Bu Haber http://www.unyekent.com/haber/print.php?haberno=2598 Adresinden 23.01.2018 Tarihinde Yazdırılmıştır.