Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
“Avrupa ve dünya fındık dikiyor’ sözleriyle büyüdük”

 


 


 


- “Hiçbir ülke Karadeniz fındığının kalitesini ve damak tadını tutmaz” -


Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Nutella’nın sahibi İtalyan Ferrero firmasının dünyanın çeşitli ülkelerde yeni fındık dikim sahaları oluşturduğuyla ilgili çıkan haberler üzerine yaptığı açıklamada, “Hiçbir ülke fındığı Karadeniz fındığının kalitesini ve damak tadını tutmaz.” dedi. Fındıkta tekeliz diye boş boş oturulmaması gerektiğinin altını çizen Sarıkahraman açıklamasını şu şekilde sürdürdü:


- “Avrupa ve dünya fındık dikiyor, sözleriyle büyüdük” -


“Biz ‘Avrupa ve Dünya fındık dikiyor’ sözleriyle büyüdük” diyen Sarıkahraman, “Evet, Avrupa fındık dikiyor. Hatta Avrupa’ya fındığı biz kendi ellerimizle gönderdik. Bu Türk fındığı üreticisi adına iyi değil. Zaten fındık üretiminde Türkiye’nin yüzde 80’lerden yüzde 65’lere düşmesinde en büyük etken rol bu. Dünya az da olsa fındık üretiyor, bizim ihracat ve ithalatımızın önünü kesiyor. Şili’de, Avrupa’da, Amerika’da ötelerden beri fındık dikiliyor ama Allah’ın bizim 3 vilayetimize Orta Karadeniz’e tanımış olduğu özel damak tadımızın önüne geçmesinin mümkün olmadığını gördük. Bu böyle diye de sandalyemizde akşama kadar oturacak değiliz. Biz de hem damak tadı, hem de üretimde olan liderliğimizi korumanında yollarını aramalıyız. 3 milyon dolarlık bir ihracatı yapılıyor fındığın ve ülkemize güzel bir girdi sağlıyor. O yüzden bir araya gelmemiz lazım. Gazetelerde beyanlar veren paydaşlardan olan arkadaşlarımız rantın elimizden gittiğini gördükleri için artık iğnenin ucu yavaş yavaş acıtmaya başladı. O yüzden pazar payımız azalıyor, buna bağlı olarak da ekmek verdiğimiz insan sayısı da azalacak. Yabancı firmaya da geldiğimizde firma ‘ tehdit amaçlı ben başka yerlere de gidiyorum, sadece sen değilsin’ diyor da olabilir. Bunları da gidip yerinde görmek lazım. Onlar bizi yakalayamaz demeyi de çok doğru bulmuyorum. Bizde alternatif çalışmalar yapmamız lazım”


-“Onlar bizlerle rekabet edemezler, biz ederiz”-


Ziraat Odası Başkanı Sarıkahraman, Avrupa’da da üretilen fındıkla rekabete hazır olduklarını ve hükümete çözüm önerisi de sunduklarını belirterek, şunları kaydetti:


 


“Lider ülke durumumuzun devam etmesi adına ben Milletvekillerimi Metin Gündoğdu ve Oktay Çanak’a da söylemiştim ve yine söyleyeceğim. Fındık iç piyasaya satılmasın. Milletvekillerimizde bu yıl fındığı piyasaya satmayacaklarını söylediler. ‘Biz fındığımızı Avrupa’ya kendimiz satacağız’ dediler. Bu da sevindirici bir olay. Ünye Ziraat Odası olarak bir önerim var; TMO ortalama 9 liraya mal ettiği fındığı Avrupa’ya 8 liraya satsın, bu da bir savaştır. Dünyada, fındıkta tekel konumumuzun devam etmesi için 9 liraya mal ettiğimiz fındığı Avrupa’ya 8 liraya satalım. İddia ediyorum 3 yıl sonra Avrupa’da ki fındık bahçelerini sökerler. Onlar bizlerle rekabet edemezler, biz ederiz. Biz vatanımızın bekası için rekabete hazırız, ama devletimizde bunun farkında olsun.”

Bu Haber http://www.unyekent.com/haber/print.php?haberno=52685 Adresinden 19.01.2018 Tarihinde Yazdırılmıştır.