Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
Yeşilay konferanslara start verdi

Ünye’deki okullarda konferanslarına start veren Yeşilay Ünye Temsilcisi Arif Takıcı Anafarta Ortaokulu’nda bağımlılıkla ilgili konferans verdi.


-“Kötü örnekler karşısında uyanık olunmalı”-


Konferansta bağımlılık tuzaklarına düşülmemesi için lider vasıflı ve özgür karakterli olunmasının önemine dikkat çeken Takıcı, “Kötülük iyiliğe nazaran daha çabuk yayılır. Kötü örnekler karşısında uyanık olunmalı, herkes yapıyor diye kötü bir davranışın örnek alınması koyunlara has bir davranıştır. Dolayısıyla lider vasıflı olunarak insanı madde bağımlılığına ısrarla davet eden herhangi bir kişi karşısında reddetme iradesi gösterilmeli ve aksi istikamette hareket edilerek bağımlılık tuzağına düşmekten uzak durulmalı.” diye konuştu.


-“Sigaranın insan hayatını derinden etkiliyor”-


Bağımlılığın insan sağlığına ne denli zararlar verdiğini görsellerle anlatan Takıcı, sigaranın insan hayatını mahvettiğini, akciğer kanserinin 100%  90’nının, gırtlak kanserinin  % 99’nun sigara sebebiyle meydana geldiğini, sigara yüzünden burger hastalığı sebebiyle ayakları kesilen çok sayıda kişilerin hayat konforlarının ciddi derecede bozulduğunu dile getirdi.


-“Sigara içenlerin akciğerleri çöplük haline geliyor”-


Gırtlak kanserinin sigara içenlerde en fazla karşılaşılan hastalık olduğunu söyleyen Takıcı, “Nefes borusunun içerisinde ince tüycükler vardır. Bu tüycüklerin görevi, akciğerimize giden kirli havanın içerisindeki zararlı maddeleri, tozları püskürtmektir.


Sigara içenlerde ise akciğerimizin muhafızları olan bu tüycükler sigaranın içerisindeki zararlı maddelerle kaplanarak görevini yapamaz hale geliyor, bu yüzden de sigara içen bağımlıların akciğerleri adeta çöplük haline geliyor. Kalbimiz mükemmel yaratılmış bir organımızdır. Kalbin pompaladığı kan, saatte 70 kilometrelik bir hızla 2 dakikada devrini tamamlıyor. Tabi kanın damarlarda sağlıklı dolaşımı ancak iyi bir damar ağına sahip olunması ile mümkündür.” dedi.


Takıcı, kendilerini okula davet ederek gençlerle buluşturan Okulun Edebiyat Öğretmeni Yahya Cumhur Tapçı ve okul idaresine teşekkür etti.


 


 

Bu Haber http://www.unyekent.com/haber/print.php?haberno=53776 Adresinden 23.01.2018 Tarihinde Yazdırılmıştır.