Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
Verem önlenebilir bir hastalıktır!

Ünye Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Işıl Aralan, halkı verem hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirmek amacıyla 71. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’nın 7-13 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenlendiğini hatırlattı.


Tüberkülozun (TB), insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini koruduğunu belirten Dr. Işıl Aralan, “Verem mikrobu, tedavi almamış veya düzenli tedavi görmeyen verem hastasından öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Verem hastalığı en çok akciğerleri tutmakta olup hastalık lenf bezleri, kemikler, böbrekler gibi diğer organlarda da görülebilir.” dedi.


Hastalık belirtilerine ilişkin Dr. Aralan, “İki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikâyetleri olan vatandaşlarımızın verem açısından kontrollerini yaptırması için en yakın sağlık kuruluşlarımıza, verem birimlerine (verem savaşı dispanserleri) müracaat etmesi büyük önem arz etmektedir.  Verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Verem ilaçları hastalara ücretsiz olarak verilmektedir. Toplumumuzu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarımızın erken teşhisi ve başarılı tedavisidir.”diye konuştu.


 


Koruyucu önlemlere değinen Dr. Işıl Aralan, “Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kâğıt mendille kapatınız. Kâğıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın. 2-3 haftadan uzun süren öksürük varsa en yakın sağlık kuruluşlarına başvurulması önemlidir” dedi. 

Bu Haber http://www.unyekent.com/haber/print.php?haberno=53793 Adresinden 23.01.2018 Tarihinde Yazdırılmıştır.