Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
“Evde Ayrıştırma Projesi” Ünye geneline yayılıyor

Ünye Belediyesi’nin “Evde ambalaj atık ayrıştırma projesi”ne 7 site daha katıldı.


Aralık 2017 tarihinde 7 sitede başlanan proje kapsamında belirlenen sitelere ambalaj atık toplama noktaları oluşturulmuş ve haftalık olmak üzere atık toplama işlemi uygulanmıştı. Aralık 2017 tarihinden bu yana pilot sitelerden toplamda 3 ton 180 kilogram atık toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı. Uygulamanın başarısı ile birlikte diğer sitelerden de katılım talepleri geldi. Bu kapsamda 7 site daha uygulamaya katıldı.


Ünye Belediyesi meclis salonunda site yöneticileri ile bir araya gelen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, geri dönüşümün önemine değinerek sürecin zorlu ve sorumluluk gerektirdiğini söyledi.


-“Geri dönüşüm konusunda da örnek belediye”-


Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Belediyesi’nin geri dönüşüm noktasında da örnek belediye olduğunu ifade ederek, “Ünye’miz Karadeniz bölgesinde bir ilk olarak nitelediğimiz öncelikle temiz kent sloganı ile yol çıkan bir şehir. Konteynerlerimizi yer altına almak sureti ile özellikle yaz aylarında oluşan bu çirkin görüntüyü tamamen ortadan kaldırmış bir yönetimiz. Alanda varolan konteynerlerimizi de Ünye’nin üst bölgelerdeki diğer mahallelerimize dağıtmak sureti ile o bölgelerde ki ciddi çevre kirliliğinin önüne geçmiş olduk. Bunu yaptıktansonra özellikle ikinci kademe olan “Çöpü çöpe, geri dönüşümü de kutularına atalım” sloganı ile yola çıktığımız yolculukta ilk etap olarak seçilen sitelerde evde geri dönüşümü başarıyla uygulayan bir belediye olduk. Bu kapsamda uygulamayı başarıyla yürüten site sakinlerini ve yöneticilerini kutluyorum. Başta kâğıt, pil, yağ gibi atıkların geri dönüşümü mümkün. Bunları geri kazanmadığımız zaman ekonomiden tutun, çevre kirliği anlamında da ciddi kazanımlar elde etmiş oluyor. Cam şişe bile doğada 4 bin yılda yok oluyor. Bu nedenle uygulamanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.” dedi.


-“Geri dönüşümde kazan kazan ilkesi”-


 


Ünye Belediyesi olarak evde geri dönüşümü hayata geçirirken, kazan kazan ilkesinden hareket ettiklerini söyleyen Başkan Çamyar, “Gerdi dönüşüm firması topladığı ürünleri satarak gelir elde ederken, sitelerde kendisine bir gelir elde etmiş oluyor. Böylece hem çevre hem de dönüşüme katkı sağlayanlar kazanıyor.” diye konuştu. 

Bu Haber http://www.unyekent.com/haber/print.php?haberno=54410 Adresinden 20.02.2018 Tarihinde Yazdırılmıştır.