Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
2017, ballı geçmedi!

Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Başkanı, Yıldız Bal sahibi Azmi Yıldız, gazetemize özel yaptığı açıklamada, 2017 yılı bal üretimini ve bu yılın bal potansiyelini değerlendirdi.


-“Önceki yıllara göre üretimde düşüş var”-


Yıldız, önceki yıllara göre 2017 yılında bal üretiminde düşüş olduğunu belirterek, “Ünye Bal Üreticileri Birliği olarak yapmış olduğumuz denetim ve tespitlerde 2017 yılında bal üretiminde düşüş olduğunu gördük. Bizim yöremizde kestane balı üretimi daha fazla ve çok tutulan bir bal. Yöresel üreticilerimizin yapmış olduğu kestane balı geçtiğimiz yıl kovan başına 3-5 kilo arasında oldu. Arıcılarımızın üçte bir yöresel olarak üretim yapıyor, diğerleri ise yaylalara gidip gezginci arıcılık yapıyor. Gezginci arıcılarımız ise kovan başına 15-20 kilo çiçek balı üretti.” dedi.


-“Hava koşulları bal üretimini olumsuz etkiliyor”-


Değişen bitki örtüsü ve hava koşullarının bal üretimini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Azmi Yıldız, “20-30 yıl önce bir kovandan 90 kiloya yakın bal elde ediliyordu. Bir avuç arı ile bu oranda bal üretiliyordu. Bitki örtüsü, hava, iklim, sert soğuk, arıları, dolayısıyla bal üretimini olumsuz etkiliyor. Yaylalara çıkacağımız zaman özellikle hava koşullarını kontrol edip öyle çıkıyoruz. Soğuk geçen sezonda bal üretimi olmuyor. Çok yağmur yağarsa yine bal olmaz. Kura havada daha fazla bal üretiliyor, çünkü çiçeklerde daha çok terleme oluyor.” diye konuştu.


-“Yeni yavrulara zemin hazırlayın”-


Kış mevsiminde arı bakımı ile ilgili tavsiyelerde bulunan Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Azmi Yıldız, şu önerilerde bulundu:


“Arıcılar yaylalardan indikten ya da kestane mevsimi geçtikten sonra ‘arıların balları var’ diyerek kovanlar bir kenara bırakıyor. En az 20 defa arıya şurup verilmesi gerekiyor. Çıtaların yeni yavrulara hazırlanması, yavruların ise sonbahar yavrusu olması lazım. Kovanların genç arılarla kışa girmesi lazım. Malum kış mevsimindeyiz ve havalar sıcak gitti, arılara mutlaka kek verilmesi gerekiyor.” 


 


 


 


 


 


 

Bu Haber http://www.unyekent.com/haber/print.php?haberno=54413 Adresinden 20.02.2018 Tarihinde Yazdırılmıştır.