HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Şubat 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Ocak 2021 Perşembe Saat: 16:33

“İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır”

Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Metin Kır “İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır” diyerek sporcu yetiştiren kulüplere yardım yapılması gerektiğine dikkat çekti.
“İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır”

Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Metin Kır ve Başkan Yardımcısı Murat Ülgen, Büyük Camii pasajında bulunan Ünye Kent Gazetesi’ni ziyaret ederek Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı ve Ünye KENT Gazetesi sahibi Ali Öztürk ile sohbet etti.

-“Bölgesel Amatör Lig’de bu sene 4 takımla mücadele edeceğiz”-

Ziyarette, Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) bu sene 4 takımla mücadele edileceğini belirten Başkan Kır, “Bölgesel Amatör Lig’de bu sene 4 takımla mücadele edeceğiz. Geçen sene iki takımla mücadele etmiştik. Bu senede normalde bütün illerden bizim sistemde olan bir takım alıyorken kuraya soktular. Biz kuraya girmeden iki takım çıkarttık. Yani şimdi 4 takımla BAL’da mücadele edeceğiz.” dedi.

-“Ünye ilçemizi de profesyonel ligde görmek istiyoruz”-

Ünye’nin profesyonel ligde takımı olmadığını ifade eden Başkan Kır, sözlerine şöyle devam etti;

“Bizim için Ünye ,diğer ilçelerimiz gibi çok kıymetli. Burada yapılanma, spor ve bu alanlarda çok başarılı bir birikim mevcut. BAL’da Ünye 1957 Spor var. Şuan ilçeler içinde baktığımızda büyük ilçelerde profesyonel ligde takımı olmayan bir ilçemiz Ünye bulunuyor. Tabi ki biz Ünye ilçemizi de profesyonel ligde görmek istiyoruz. Ordu’da 3 tane daha takımımız var. Gönül ister ki hepsi çıksın ama maalesef hepsi birden çıkamıyor. Takımlarımızı ayrı gruplara karma ihtimali olursa belki iki takım çıkarabiliriz. Ama şuanda bu planlama yapılamadı. Önümüzdeki zaman içinde belli olacak. Eğer iki gruba ayrılırsak, böylleikle inşallah iki takımımız çıkar diye düşünüyoruz.”

-“Bütün kulüplerimizin yanında olacağız”-

Önceliklerinin herkese temas etmek olacağını belirten Başkan Kır; “Biz öncelikle herkese temas edeceğiz. Bütün kulüplerimizin yanında olacağız. Biz daha önceden bunları eksik yaptığımızı gördük. Yani ziyaret anlamında, onların yanında olma anlamında eksik yapıldı.  İlçelerimizin hepsine uğramak gerektiğini düşünüyoruz. Amatör kulüplerimiz zor şartlarda çalışıyor ve yarışıyor. Bunun ekonomik bir boyutu var. Burada da yerel yönetimler, özellikle büyükşehir, valiliğimizin ve bakanlıklarımızın yardım etmesi gerekir ki son zamanda bakanlık bir yardım yaptı. Bu yardım kapsamında bize bağlı olan kulüplerden %60’ı para aldı, %40’ı alamadı. Bunun veri tabanının ne olduğunu araştırdığımızda eksiklikler var. Biz bunu Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürümüz ile görüştük. Burada eksiklik ve noksanlık var. Onların da alması gerekiyordu” ifadelerinde bulundu.

-“Sokaktan kurtarılmış her birey bizim için şampiyon gibidir”-

“Hep böyle binalar olmaktansa mahalle aralarında bile saha olması lazım diyen” Başkan Kır; “Geçlerimizi, özellikle çocuklarımızın kötü alışkanlıklarından kurtarmanın tek yolu spor. . Bende eksi bir sporcuyum. Belki bizde spor yapmasaydık bunlara bulaşabilirdik. Biz yerel yönetimlerle görüşerek semt futbol sahalarının, salon gibi yerlerin daha fazla çoğaltılması gerektiğini belirttik. O yüzden şampiyonluklar gelip geçici. Benim için veya yönetim kurulumuz için şampiyonluklardan öte sokaktan kurtarılmış her bir çocuk ve birey bizim için şampiyon gibidir. Biz onun peşindeyiz. O yüzden de semt sahalarının, semlerdeki tesislerin daha da artırılması gerekiyor. Hep böyle binalar olmaktansa mahalle aralarında sahalar olsun. Ben kendi çocukluğumdan biliyorum. Biz hep mahalle maçları oynardık. Geçenlerde sosyal medyada İstanbul Esenler Belediyesi’nin trafiğe kapalı olan bir caddeye futbol ve basketbol sahası çizmişler orada futbol onuyorlardı, o paylaşımını gördüm ve çok güzeldi bende paylaştım. Bizim bunları yapmamız lazım” dedi.

-“Her yere bina yapmakla bu işler olmuyor, bizim sahaları çok geliştirmemiz lazım”-     

Başkan Kır; “Ben bir Alman şirketi ile çalışıyorum. Bu şekilde 8 tane ülke gezme fırsatı buldum. Sırbistan’a gittiğimizde bizi Slow City diye bir kasabaya götürdüler. Her şey çok yavaş, bende şaka yapıyorlar sandım. Yemek bile yavaş gelecek, dediler. Hakikaten çorba yarım saatte geldi. İki buçuk saat yemek işine ayırdık. Canım sıkılınca kalabalık bir alan gördüm ve oraya gittim. 4 tane futbol sahası oranın halkı bir araya gelmiş kimisi çim biçiyor, kimisi direkleri dikiyor, kimisi de fileleri takıyor. Bir saat sonra çocuklar geldi ve maçlar başladı. Dört tane saha. Şimdi Türkiye’de böyle bir saha var mı? Yok. Biz çocuklarımızı nerede çalıştıracağız. Sahalar olacak. Her yere bina yapmakla bu işler olmuyor. O yüzden bizim sahaları çok geliştirmemiz lazım ki çocuk enerjisini atacak. Spor yapan birey sağlıklı bir birey demektir” ifadelerinde bulundu.  

-“Mustafa Kılıç ve bizim olduğum dönemde Ordu’ya en büyük yatırımlar yapılmış”-

Kır; “Bizim olduğumuz dönemde 1986 yılında kurulan Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun tarihine baktığımızda en büyük yardımın olduğu dönem Mustafa Kılıç ve bizim olduğum dönem. Ordu’ya en büyük yatırımlar yapılmış. Bu yatırımları amatör spor kulüpleri zaten yapamıyor. Böyle bir bütçesi yok. Bunu yapan yerel yönetimler ve bakanlıklar. Bu dönemde yapılan stadyum, 52 Orduspor tesisleri, Karşıyaka’daki tesisler, şimdi Çınarsuyu’ndaki yenilemeler gibi bakıldığında en büyük yatırım bizim döneme denk gelmiş.” dedi.

-“Bana göre sporun geri bırakılmaması gerekiyordu”-

Kır; “Bir önceki dönemde yani Enver Yılmaz döneminde 200 bin liralık nakdi yardım yapıldı. Bu dönem için de Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Güler 400 bin liralık nakdi yardım çıkardı. Ama araya pandemi girdi. Bundan dolayı bu para ödenemedi. Ayrıca paranın ödenmeme sebebi için değişik değişik senaryolar söylendi ama biz onların hiçbirine takılmıyoruz. O arada tabi ki ekonomik bir darboğaz oldu. Çalışamayan işyerlerine yardım yapılması gerekiyordu. Ama bunların içinde de bana göre sporun da geri bırakılmaması gerekiyordu” diye konuştu.

-“İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır”-

İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır” diyen Başkan Kır; “Futbol, voleybol, basketbol, wushu, muay thai, bazıları merdiven altında çalışıyorlar. Burada en yakın bildiğimiz geçende vefat etti Kenan Balcıoğlu Hocamız. Ben yakinen tanıdığım için söylüyorum. Salonlardan şampiyonlar çıkartmış bir hocamız. Buraya yapacağımız yardım zaten bakıldığında milyon dolarlar vermiyorsunuz ki kulüplere verdiğiniz paralar belli. Takım sporlarında gittiği maçlara göre yardım var. Ferdi sporda ise sporcu sayısına göre yardım var. Bu yardım önemli, Büyükşehir tarafından ayrılan para yatırılmış olsa kulüplerimiz için can suyu olacaktır. İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır ve Allah indinde bu bir hayırdır. O yüzden biz bunun biran önce yatırılmasını bekliyoruz. İnşallah Büyükşehir Belediyemiz bu parayı erken zamanda yatırır da kulüplerimiz nefes alır. İcraya düşen kulüplerimiz var. Onlar da bu sorunlarından kurtulur.” dedi.

Başkan Kır, sözlerini şöyle noktaladı;

“Spor kamuoyuna şunu söylemek isterim. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi maske-mesafe ve hijyen kuralına her alanda uymalıyız. Uymayanları da bir spor insanı olarak uyarmamız gerekir. Bir bu pandemi sürecindeki yoğunluğumuz umarım Mart ayında kalkacak. Herkesin birine karşı saygı, sevgi ve hoşgörülü olması gerekiyor diye düşünüyorum.”  

 Ünye KENT Haber

 

 

Bu haber toplam 503 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler