HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
5 Ocak 2019 Cumartesi Saat: 15:10

“Bu göreve her zaman hazırım”

Ünyespor eski Başkanlarından Osman Çakıroğlu, Ünye 1957 Spor’la ilgili yaptığı açıklamada, “Ben bu göreve her zaman hazırım.” dedi.
“Bu göreve her zaman hazırım”

Ünyespor eski Başkanlarından Osman Çakıroğlu, Ünye 1957 Spor’la ilgili yaptığı açıklamada, “Ben Ünyespor’u batıranlara hakkımı helal etmiyorum. Ünye’den kopmuş gençleri bir araya toplayarak takımın bu sene BAL Liginde kalmasını sağlayacağız. En azından BAL liginde kalırsa, yeni gelen belediye başkanımız konuya sahip çıkarsa, ben bu göreve her zaman hazırım.” dedi.

Ünyespor eski Başkanlarından Osman Çakıroğlu, Oney Flash FM’de yayınlanan haftanın yorumu programında, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı ve Ünye KENT Gazetesi Sahibi Ali Öztürk, Radyo Yayıncıları Derneği Başkanı ve Oney Flash FM sahibi Hakan Korkmaz ve Ünye KENT Gazetesi Köşe Yazarı Musa Özgür Kıroğlu’nun sorularını cevaplandırdı.

Programda, Ünyespor’da geçmişten bugüne yaşanan sürece ilişkin soruları cevaplandıran Başkan Çakıroğlu, Ünyespor’u batıranlara hakkını hela etmediğini ifade ederek, Ünyespor için her zaman göreve hazır olduğunu söyledi.

-“Kaymakamımız Ümit Hüseyin Güney beye teşekküre diyorum”-

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’in Ünyespor’u yaşatmak için uğraş verdiğini ifade eden Çakıroğlu,

“Ünye adına Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin Güney’e teşekküre diyorum. Kendisi Ünyeliler gibi Ünyespor’un derdine düşmüş. Ünyespor’u yaşatmak için mücadele eden bir Kaymakamımız var. Keşke başkanlık yaptığım dönemlerde de böyle bir Kaymakam ile çalışabilseydim. Siyasetçilerimiz de bizi anlayabilseydi de Ünye 1957 Spor’umuz bugünlere gelmeseydi.” dedi.

-“Ünye’de birçok sorun çözülemedi”-

Ünye’de Ünyespor, OSB ve çöp sorunu gibi birçok sorunun çözülemediğini belirten Çakıroğlu, bu sorunların artık konuşulması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“2004 yılında sevgili Bakanımız, belediye başkanımız seçildiğinde birkaç tane talimatı, öğüdü ve yapması gereken şeyleri biz iş adamlarının yanında söylemişti. O söylemleri de unutamıyorum ve buradan paylaşıyorum. Bu mesele Ünyespor meselesine de geldiği için paylaşmak istiyorum.

Sayın Bakanımız 5 tane madde saymıştı. ‘Başkan Ünye Belediye Başkanı oldun. Bu saatten sonra koltuğunda oturduğunda 5 maddeyi yap Ünye’nin 20-30 yıl önünü açar’ dediğinde ben duygulanmıştım. Çünkü Ünye’miz bir turizm şehridir. Aynı zamanda bir sanayi şehri hüviyeti kazanacak bir şehirdir. İkisini de baş başa götürecek bir yerdir. İl olmaya namzet bir ilçedir. Bu her zaman konuşuyor, konuşulmaya da deva edecektir. Halen bir OSB’miz oluşmadı. 30 yıldan beri uğraşılıyor. AK Parti’nin en güçlü olduğu 2002 ve 2019 yılları arasında halen bir OSB’yi çözememişiz. Biz Ünye Limanına sahip çıkamamışız. Biz halen Ünye’de çöp sorununu çözüyoruz diyoruz. Halen turizm bölgesinden faydalanamıyoruz çünkü Akçay’ın girişinde çöpümüz var. Halen Tabakhane Deresi’ni ıslah edememişiz. Sel felaketi olduğunda insanlarımız zarar görüyor ve biz halen Ünyespor meselesini çözememişiz, Ünyespor’u yaşatamamışız.”

-“Biz hayal kurmadık”-

Ünyespor’a başına vaatlerle geldiklerini ifade eden Çakıroğlu, takımın 2. senelerinde şampiyon olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Sene 2002’de Ünyespor’a başkan olduğumda vaatlerle geldik. Biz hayal kurmadık. Dedik ki ‘50. yılında, yani 2007 yılında Ünyespor Süper Lig’e çıkacak. Ünyespor, Fenerbahçe il bu sahada futbol oynayacak. Lig maçı yapacak. 2009 yılında Avrupa Şampiyonluğuna katılacak bir Ünyespor oluşturmaya geldik’ dedik. Bu çok kolay bir şey değildi ama biz hedeflerimize yavaş yavaş her sene bir adım atlaya atlaya 100 tane dahi taraftarı olmayan, terliği, kulübü olmayan her tarafı akan bir yapıdan Allah gani gani rahmet eylesin Ali Hikmet Halıcı ağabeyimin gayretleriyle yapılan bir kulüp binasında çok zor durumlarda Ünyespor’a başkan olduk ve oradan hedefler koyduk. Hedeflerimiz tuttu, çünkü Allah’a şükür niyetimiz halisti. Biz Ünyeliyiz, biz Ünye sevdalısıyız. Biz bunları anlatırken canımız çıktı. O günlerde Ünye’de gezerken Ünye esnaf ve işadamlarının bana söylediklerini asla unutamıyorum. Bugün halen aynı şeyler konuşuluyor. Bana ‘Ünyespor ile uğraşmayın’ denildi. ‘Ünyespor’un yukarılara çıkmasına gerek yok, insanları uğraştırmayın’ denildi. Çünkü insanlara gına gelmişti. Sürekli aynı insanlardan, aynı işadamlarından hep para istemek bunaltmıştı. Ama bana kadar Ünyespor için hiç kimse hedef yapmamıştı. Ama biz dedik ki ‘hedefle başlayalım. İlk önce kulübümüzü halka kazandıralım, kulübümüzü şampiyon yapalım’ ve ikinci senesinde şampiyon oldu. Üçüncü senesinde Playoff oynadı. O dönemde Bankasya’dan bir aşağı düştü.”

-“Ünyespor’a gelir getirici hamleler yapalım istedik”-

Ünyespor için gelir getirici hamleler yaptıklarını söyleyen Çakıroğlu, karkası biten Ünyespor tesislerine mühür vurulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Bayramca tepesinde Ünyespor’a bir yer alındı. Bu yeri belediyeden Bakanımız Sayın İdris Naim Şahin beyin uğraşları ile Ünyespor’un malı olarak kazandırdık. Burada uygulanacak proje ise 270 yataklı 5 yıldızlı bir otel, iki tane saha, 2 tane düğün salonu, kafeterya, restoran. Tamamen Ünyesor’un malı olmak şartı ile. Atatürk Parkı’nın olduğu yere o dönemin belediye başkanına ‘burada bir projeniz olacak mı?’ Dedim. Dedi ki ‘şuan için böyle bir projemiz’ yok. O zaman dedim ki ‘Ünyespor’a burada gelir getirici bir takım hamleler yapalım. Biz hedefe doğru gidiyoruz. Birinci lige çıkacak bir takım için yerimiz yok, yurdumuz yok. Futbolcuları getiremiyoruz. Gelen futbolcu kaçıyor. Bana bu konuda destek olur musunuz’ dedim. O dönemde belediyenin mühendislerine çizdirmek şartı ile oraya bir proje yapıldı. Proje de şuydu, bin 500 metrekare bir düğün salonu, birinci katına ise 40 kişinin yatabileceği 5 yıldızlı bir yatakhane şeklinde bir oluşumla başladık. 380 bin lira para oranın karkasına yatırıldı. Biz devam ettik, o sıra bir sürü olaylar yaşandı. Üzerimize çok gelindi. En son buraya mühür vuruldu. Ben o gün duyar duymaz İstanbul’dan apar topar gelirken oğlumun da olduğu bir arabada kaza yaptım. O gün bunu kimse bilmiyordu, Ünyelilerin haberi bile yoktu. Ben o gün 2 saat oğlumu yoğun bakımda bekledim ve o gün geldim ve artık istifa kararı aldım. İnsan anlatırken bile duygulanıyor.”

-“Hedefimiz Süper Lig’di ama Ünye kabul görmedi”-

Süperlik hedefiyle yola çıktıklarını ancak Ünye’de bunun kabul görmediğini belirten Çakıroğlu, “Hedefimiz Süper Lig’di ama Ünye kabul görmedi. Tabi ki gençlerimiz o kadar uğraşıyor ki Ünyespor yaşasın diye. Bu gençlerin uğraşması ile olmaz. Ünye sahip çıkacak ki bu insanları bulduğun zaman kaybetmeyeceksin. Bazı işadamlarımız halen gittiğimiz zaman diyor ki ben Ünyespor’a ne yardım edeceğim. Biz Ünyeliyiz, Ünye adı olan her yerde varız. Bizim derdimiz şuanda Ünyespor’u yaşatmak.” diye konuştu.

-“Futbolcular beyin olarak Ünye’yi bitirmişler”-

Devre arasında futbolcuların birçoğunun başka kulüplerle anlaştıklarını ifade eden Çakıroğlu, “Bugün ki döneme geldiğimizde Kaymakam Bey bizi davet etti. Görüşmelerimizi yaptık. Futbolcularla bir takım görüşmeler yapıldı. Gördüm ki devre arasına girerken futbolculara denilmiş ki bu ‘kulüp kapanıyor. Herkes kendine kulüp bulsun.’ Aradan geçmiş 15 gün, liglerin başlamasına kalmış 15 gün. Futbolcuların birçoğu başka kulüplerle anlaşmış, lisanslarını kulüpten kurtarma derdinde. Beyin olarak Ünye’yi bitirmişler. Ünyespor’da oynamak istemiyorlar. Yüzde 80-90’ı böyle. Ama sıkıntı şurada ki bu çocukların yüzde 80-85 parasını almış. Yani ödeme yapılmış. Aslında bunlara böyle bir şey söylenmeseydi, bunlar yaşanmazdı. Yani Ünyespor’un altı delik, Ünyespor’un 1 kuruş gelecek geliri yok.” dedi.

-“Ben gördüm ki, sadece 2-3 kişi kulübü götürmüş, şeffaflık yok”-

Ünye 1957 Spor’un 800 bin lira civarında futbolculara, 200 bin lira civarındada esnafa borcu olduğunu belirten Çakıroğlu, kulüpte şeffaflığın olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Ben gördüm ki sadece 2-3 kişi kulübü götürmüş, şeffaflık yok. Sonuçta karşımıza başka bir şey çıktı. Tüzükte yazmasına rağmen ki Erhan Eren bey bir açıklama yapmıştı bende çok sevinmiştim. Açıklamasında, ‘biz öyle bir tüzük yaptık ki gelen hiçbir yönetici 1957 Spor’u borçlandıramayacak.’ Ama dün bir tablo çıktı karşımıza, toplantıda Abdullah Sarı Beyde vardı. 200 küsur bin lira sadece esnafa olan borç var. Futbolcuları hiç söylemiyorum. Futbolculara maç başı borçları var, kalan peşinatlardan var, primler var. Baktığımızda sadece 700-800 bin lira futbolcunun alacağı var. Futbolcuların devam etmesi için onlara bir takım ödemeler yapılması lazım. Ben Kaymakam Beye ‘eğer ben geldiysem, meziyetlerimi ortaya koyacaksam iki şey yaparım. Birincisi takımı toparlarım. Bunu toparlamak için kesinlikle ve kesinlikle bize para lazım, para nakit lazım, yarın lazım. Çünkü futbolcuların tamamının kafası bitmiş, ben ismimi kullanır hepsini bir bir ararım, verilecek sözler tutulacaksa ben bu işte varım’ dedim. Kafamı koyacaksam da koyarım. Çünkü hiç kimseye yalan söylemem, böyle bir şeye girmem dedim.”

-“Ttabi ki elimizi taşın altına koymaya geldik”-

Ünyespor’a şuanda siyasetten ve işadamlarından başka kaynak oluşturacak bir çözümün olmadığını söyleyen Çakıroğlu, “Ünyespor’a kaynak oluşturacak ne siyaseten, ne iş adamları ne de başka bir şey ortada yok gibi görülüyor. Yani nakit yok ama gelecekmiş gibi de. Ama gibilerle yola çıktığımızda yarın bütün insanlar sorulu olarak bizi gösterirler. Bende böyle bir şeye girmek istemedim. Sayın Kaymakamım ‘siz kayyum heyeti olarak geçmiş yönetimi atayın, yönetim kendi içerisinde bu konuları çözsünler.’ dedim. Devlet tarafından kayyum olarak bize resmi bir tebliğ geldi. Bizde buraya geldiksek tabi ki elimizi taşın altına koymaya geldik. Ama bugün Ünyespor’a siyasetçi uzak durursa, ‘işadamları lanet olsun artık üzerimize gelmeyin’ demeye başladıysa bu çok büyük bir sorundur. Ben bu takımı Ünye Belediyesi’ne bıraktım. Hiç kimseye teslim etmedim Ünye Belediyesi’ne tüm basının önünde teslim ettim ve ‘Ünye Belediyesi’ne teslim ettiğim için huzurluyum’ dedim. Niçin bunu dedim çünkü Ünyespor’u Ünye Belediyesi’nin destekleri ile ancak götürebilirsin.” diye konuştu.

-“Ben, Ünyespor’u batıranlara hakkımı helal etmiyorum”-

2 milyon 750 bin lirayı Ünyespor’a hibe ettiğini ifade eden Çakıroğlu, “Ben göreve geldiğim günden itibaren kendi şahsım, kendi servetimden harcadığım 2 milyon 750 bin lira Ünyespor’a hibe ettiğim para var. Ben Ünyespor’u batıranlara hakkımı helal etmiyorum. Şuanda Murat Ülgen kardeşimiz takımın ikinci yarı sahaya çıkması için çalışmaya devam ediyor.” dedi.

-“Abdullah Sarı kayyumun atadığı bir başkan olarak göreve devam edecek”-

Ünye 1957 Spor’un busene BAL’da kalmasını sağlayacaklarını belirten Ünyespor eski Başkanlarından Osman Çakıroğlu, başkan olmak için yola çıkmadıklarını ifade ederek, şunları söyledi, “Abdullah Sarı kayyumun atadığı bir başkan olarak görevde devam edecek. Bu süreçte de biz Ünyespor’a yapabileceğimiz bir destek varsa telefonlarımız her zaman açık. İstanbul’a gideceğiz. İstanbul’dan takibe devam edeceğim. Murat kardeşimle sürekli istişare halinde olacağız. Gerekirse Ünye’nin gençleri ve Ünye’den kopmuş gençleri bir araya toplayarak takımın bu sene BAL’da kalmasını sağlayacağız. En azından BAL’da kalırsa, yeni gelen belediye başkanımız konuya sahip çıkarsa ben Osman Çakıroğlu olarak her zaman varım.  Bu göreve her zaman hazırım ve geçmişe döndürmek için mücadele etmeye her zaman hazırım. Burada gördüğüm kadarıyla her maçta 6-7 bin tane taraftarı olan ve bu kadar sevdalısı olan tek ilçelerden biriyiz. Türkiye’de bunun gibi 3 tane ilçe yok. Biz başkan olmak için yola çıkmadık. Önemli olan iyi bir yönetim olup burada ki insanları tekrar Ünyespor’a inandırmak lazım. Yeni gelen belediye başkanı önce buna inanacak, ‘bunu yaşatacağım’ diyecek. Ünyespor’a gelir getirici bir takım hamleler yapılacak. Ünyespor’un altı doldurulacak bizlerde hepimiz bunun üstesinden beraber geleceğiz. Yoksa başkan olmak çözüm değil. Bu takım ikinci devrede sahaya çıkacak, başka çözümü yok. Ama bu sene hedefimiz olmayabilir.”

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 675 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Bu, göreve, her, zaman, hazırım”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler