HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
16 Aralık 2019 Pazartesi Saat: 12:37

Hedefi; 2024 olimpiyat madalyası…

Halter Milli Takım Sporcusu Yusuf Fehmi Genç, “Kendimi 2024 olimpiyatlarında görmek ve güzel dereceler yapmak istiyorum. İnşallah bayrağımızı orada dalgalandırmak istiyorum.”dedi.
Hedefi; 2024 olimpiyat madalyası…

Halterde Avrupa şampiyonluğu elde eden Halter Milli Takım Sporcusu Yusuf Fehmi Genç, “Kendimi 2024 olimpiyatlarında görmek ve güzel dereceler yapmak istiyorum. İnşallah bayrağımızı orada dalgalandırmak istiyorum.”dedi.

İsrail'in Eilat şehrinde düzenlenen Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası'nda erkekler 17 yaş altı kategorisinde 61 kiloda koparmada bronz, silkmede altın madalya alarak toplamda Avrupa şampiyonluğu elde eden Halter Milli Takım Sporcusu Yusuf Fehmi Genç, “Kendimi 2024 olimpiyatlarında görmek ve güzel dereceler yapmak istiyorum. Kendime Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu’yu örnek alıyorum. İnşallah bayrağımızı orada dalgalandırmak istiyorum.”dedi.

Tesadüfen başladığı halter sporunda Dünya ve Avrupa Şampiyonu olmanın gururunu yaşayan Genç, köyde halter seti ile halter çalışarak antrenmanlara hiç ara vermediğini de anlatarak, “Halter sporuna başladığımda fındık dönemi gelmişti. Bir hafta fındık toplamamız gerekiyordu. Babam antrenmanlarda derecem düşmemesi için halter seti aldı. Köyde halter seti ile halter çalıştım. Annem, babam, ailem ve çevrem beni halterde sürekli olarak destekliyor. Ailenin desteği gerçekten çok önemli.”diye konuştu.

Anne Zehra Genç, oğluna şampiyonluklar getiren maçlar esnasında heyecanlandıklarını, tüm akrabalarıyla bir araya gelerek yarışmaları heyecanla izlediklerini anlatırken; baba Hüseyin Genç, “Yusuf’a sporda her zaman destek veriyoruz. Yeri geldiğinde eve halter seti aldık, evde çalışarak takviye yaptı. Yaşantımızın içindeydi spor.”dedi.

Ünye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Halter Antrenörü Cumali Tekin, sporcusu Yusuf Fehmi Genç’in 4 yıla bir çok şampiyonluğu sığdırdığını vurgulayarak, “Bundan sonra da daha iyi başarılara imza atacağına inanıyorum. Kendisini, ailesini ve ülkemizi her zaman gururlandıracağına eminiz. Bayrağımızı her gittiği yarışmada dalgalandıracağına inanıyoruz. Mutluyuz ve gururluyuz.”diye konuştu.

İsrail'in Eilat şehrinde düzenlenen Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası'nda erkekler 17 yaş altı kategorisinde 61 kiloda koparmada bronz, silkmede altın madalya alarak toplamda Avrupa şampiyonluğu elde eden Halter Milli Takım Sporcusu Yusuf Fehmi Genç (17), Avrupa rekoru kırdı ve şampiyon oldu.

Memleketi Ünye’ye gelen sporcu Yusuf Fehmi Genç, ailesi, yakınları ve arkadaşlarıyla şampiyonluk sevincini yaşıyor.

-“Türkün gücünü herkese gösterdik” -

Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası'nda erkekler 17 yaş altı kategorisinde Avrupa şampiyonu olan Mili Halterci Yusuf Fehmi Genç ise şampiyonluk maçında yaşadığı duyguları paylaşarak, şunları söyledi:

"Şampiyonada son hakkıma girerken 152 kilo silkme giriyordum. Kendime güvenmiştim. Yapabileceğime inanıyordum. Yaptıktan sonra ülkem, ailem, sevdiklerim ve kendi adıma mutlu oldum. Gururlandım. Kürsüde İstiklal Marşımız okundu, kürsüde hep birlikte okuduk. Arkadaşlarımızla birlikte herkesi ayağa kaldırmayı başardık ve Türkün gücünü herkese gösterdik. Koparmada 117 kg. yaptım, Avrupa üçüncüsü oldum. Silkmede 152 kilo yaptım Avrupa birincisi oldum. Totalde ise 269 kilo yaparak Avrupa birincisi oldum. Silkme ve totalde Avrupa rekoru kırarak derece yapmış oldum.”

Genç, şampiyonaya çok iyi hazırlandığını ve şampiyonluğu beklediğini dile getirerek, “4 yıla yakın halter sporu ile uğraşıyorum. Daha öncesinde 3 yıl güreş sporu ile ilgilendim. Daha sonra halter sporuna geçiş yaptım. Türkiye şampiyonalarına katıldım. Çok sayıda Türkiye derecelerim var. Sonra kendimi geliştirdim daha yerlere geldim. 2019 yılı Mart ayında Yıldızlar Dünya Şampiyonasına gittim. Orada Dünya şampiyonu oldum. Ara vermeden Yıldızlar Avrupa Şampiyonası kampına gittim. 3,5 aylık bir kamp süreci oldu. Gerçekten çok zorlandık. Ama başardık. Daha sonra Avrupa şampiyonasında rekor kırarak birinci oldum.” ifadelerini kullandı.

-“Köyde halter seti ile halter çalıştım” -

Spor merakının aileden geldiğini anlatan Yusuf Fehmi Genç, şunları söyledi:

“Spor aileden gelme, dayım kaleciydi. Çocukluğumdan bu yana ailede spor ile ilgilenen birileri vardı. Benimde spor merakım oradan geliyor. Aile desteğim de çoktu. Bugünlere gelene kadar ailem destek çıktı bana. Halter sporuna başladığımda fındık dönemi gelmişti. Bir hafta fındık toplamamız gerekiyordu. Babam antrenmanlarda derecem düşmemesi için halter seti aldı. Köyde halter seti ile halter çalıştım. Annem, babam, ailem ve çevrem beni halterde sürekli olarak destekliyor. Ailenin desteği gerçekten çok önemli. Her zaman elimden tutan annem, babam ve ailem oldu.”

-“Tesadüfen başladığım bir sporda Dünya şampiyonu oldum” -

Yusuf Fehmi Genç, halter sporuna tesadüfen başladığını da ifade ederek, şunları söyledi:

“9. Sınıfta güreşi bıraktıktan sonra okulda Beden Eğitimi Öğretmenimin yanına gittim. ‘Hocam beni bir spora verebilir misiniz?’ dedim. O da halteri önerdi. Salona geldiğim zaman izledim dikkatimi çekti. Arkadaşlarım halter kaldırıyordu. Çok dikkatimi çekti. Ağırlık sporunu merak ediyordum. Halterin ne olduğunu bilmiyordum. Güzel bir görüntüsü verdi. Dikkatimi çekti. Gün boyu izledim. Diğer günler antrenmanlara başladım. Hocam iyi olduğumu hissetti ve beni başlattı. Güzel yerlere geldim. Tesadüfen başladığım bir sporda daha sonra Dünya şampiyonu oldum."

-“Kendime Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu’yu örnek alıyorum” -

2014 Olimpiyatlarını hedefleyen halter sporcusu Genç, olimpiyatlarda kendini görmek istediğini ifade ederek, şunları söyledi:
“Gençler Dünya Şampiyonasına seçildim. Kamp eğitim merkezinde tekrar çalışıp, güzel bir derece almak istiyorum. İlerleyerek olimpiyatlara hazırlanmak istiyorum. Kendimi 2024 olimpiyatlarında görmek ve güzel dereceler yapmak istiyorum. Kendime Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu’yu örnek alıyorum. İnşallah bayrağımızı orada dalgalandırmak istiyorum. Benim yaşımdan küçük çocuklar var. Onların bu spora teşvik ediyorum. Madalyalarımı onlara göstererek onların halter sporuna heveslendirmek istiyorum.”

-“Biz de yarışmadaymışız gibi heyecan yaşadık” -

Oğlunun şampiyonluğuyla gururlanan anne Zehra Genç (38), gazetemize yaptığı açıklamada, oğlunun maçlarını büyük bir heyecanla izlediklerini belirtti.

Oğlu maça çıktığı ve kamplara gittiği zaman dualarla uğurladığını anlatan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yusuf turnuvalara hazırlanırken dua ettim; eş, dost ve akrabalara dua dağıttım. Tüm akrabalarımız, arkadaşlarımız çevremiz herkes elinden geldiği kadar dua edip, Kuran okudular. Yusuf’un her başarısında komşular, arkadaşlar bizi ziyarete gelip tebrik ettiler.”

Oğluna şampiyonluklar getiren maç esnasında heyecanını anlatan anne Zehra Genç, şöyle devam etti:

“Yusuf şampiyonadayken çok heyecanlandık. Tüm akrabalar çok heyecanlandı. Kazandığı anda çok daha fazla heyecanlandık. Yarışmayı izlerken tüm akrabalar hep bir araya geldik. O heyecanı hep birlikte yaşadık. Sanki bizde yarışmadaymışız gibi heyecan yaşadık.”

Şampiyon sporcunun babası Hüseyin Genç (43) ise, çocukluğunda oğluyla birlikte spor yaparak zaman geçirdiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Spor alanında ailede dayısı her zaman ön plandaydı. Yusuf’a sporda her zaman destek veriyoruz. Yeri geldiğinde eve halter seti aldık, evde çalışarak takviye yaptı. Evde de çalıştı, antrenman salonunda da çalıştı. Yaşantımızın içindeydi spor. Yusuf’a da çocuk yaşta şınav, mekik çekmeye teşvik ettim. Parklarda spor malzemeleri ile uğraşıyorduk ve birlikte zaman geçiriyorduk.”

- 4 yıla birçok şampiyonluklar sığdırdı -

Ünye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Halter Antrenörü Cumali Tekin, Yusuf Fehmi Genç’in 4 yıl önce halter sporuna başladığını belirterek, “Okulunda beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesi bize geldi. İlk gün kararsızdı. Halter sporunun da nasıl bir şey olduğunu da bilmiyordu. Salonu ziyarete geldi. Birinci gün izledi. İkinci gün antrenmanlara başladık. Ben kendisine bu sporu yapabileceğini, ileride iyi bir yere gelebileceğini söyledim. Spora başladıktan sonra da hızlı bir şekilde devam ettik. 4 yıldır ara vermeden çalışıyoruz. Antrenmanlarını aksatmadan devam ettiriyor.”dedi.

Milli Halterci Genç’in 4 yıllık süreçte bir çok şampiyonluk kazandığını anlatan Tekin, şunları söyledi:

“4 yıllık süreçte de il birinciliği, Türkiye şampiyonaları, üçüncülük, ikincilik, birincilik. 10’a yakın Türkiye şampiyonasında derecesi var. Bu ulusal başarılarından sonra artarak devam eden başarıları var. Uluslararası başarılara da imza attı. 2019 yılı Mart ayında Dünya şampiyonu oldu. Sonrasında hiç ara vermeden Yıldızlar Avrupa Şampiyonası kampına davet edildi. Orada da çalışmalarına devam etti. Bugün ise Avrupa şampiyonluğunu rekor kırarak elde etti. Bundan sonra da daha iyi başarılara imza atacağına inanıyorum. Kendisini, ailesini ve ülkemizi her zaman gururlandıracağına eminiz. Bayrağımızı her gittiği yarışmada dalgalandıracağına inanıyoruz. Mutluyuz ve gururluyuz.”

ABD’nin Las Vegas şehrinde 5-15 Mart tarihleri arasında düzenlenen Yıldızlar Dünya Halter Şampiyonasında 61 kg’da silkmede 146 kg kaldırarak altın madalya kazanıp dünya şampiyonu olan Türkiye Halter Milli Takım Sporcusu Yusuf Fehmi Genç, İsrail Eilat’ta 7-14 Aralık’ta gerçekleşen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa Şampiyonu oldu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 403 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Hedefi;, 2024, olimpiyat, madalyası…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler