HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Ocak 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
1 Eylül 2020 Salı Saat: 13:13

“Birilerinin korunduğunu düşünüyorum”

Geçtiğimiz yıl cezaevi firarisi tarafından evinin önünde bıçaklanarak öldürülen Ceren Özdemir’in ailesinin ihmal iddiasına itirazı reddedildi.
“Birilerinin korunduğunu düşünüyorum”

Anne Güfer Özdemir, süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirterek, “Ben Ordu’daki mahkemeye güvenmiyorum. Burada birilerinin korunduğunu düşünüyorum” dedi.

Ordu 1. Sulh Ceza Hâkimliği, Türkiye’yi sarsan Ceren Özdemir cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla yapılan soruşturmada verilen takipsizlik kararına, ailenin yaptığı itirazı reddetti. Ordu Cumhuriyet Savcılığı Ceren’in öldürülmesi olayında katil Özgür Arduç’un açık cezaevine alınması, firar etmesi ve yakalanması süreçlerinde ihmalleri olduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkında başlatılan soruşturmayı takipsizlik kararıyla sonuçlandırdı.

Tespit edilemedi

Savcılık takipsizlik kararında hükümlü Arduç hakkında iyi hal tespiti görüş bildirme kararı alınmasında ve açık ceza infaz kurumlarına ayırma kararı verilmesinde ilgili personelin ihmali veya kusurlu bir davranışının tespit edilemediği belirtildi. Arduç’un firar ettiği Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun firara karşı engelleri ve dış güvenlik görevlisi bulunmadığı hatırlatılarak “Bu sebeple hükümlü Özgür Arduç’un dış güvenlik görevlisi bulunmayan kurumun duvarından atlayarak firar etmesi olayında, olay günü kurumda görevli infaz koruma memurları ve kurum yetkililerine atfedilebilecek herhangi bir ihmali veya kusurlu davranışın bulunmadığı” kaydedildi.

Kararda firar olayı gerçekleştiği saatten yaklaşık 18 saat sonra yakalama uyarısının verilmiş olmasında herhangi bir ihmali veya kusurlu davranışın bulunduğundan bahsedilemeyeceği savunuldu.

“Ben Ordu’daki mahkemeye güvenmiyorum”

Mahkemenin kararını değerlendiren anne Güfer Özdemir, böyle bir kararla karşılaşacaklarını tahmin ettiklerini belirterek, “Ben Ordu’daki mahkemeye güvenmiyorum. Burada birilerinin korunduğunu düşünüyorum. Ben buradan yüce Türk milletine sesleniyorum; katilin yakalanmasında bize yardımcı oldular. Herkes yanımızda oldu. Şu anda aynı duyarlılığı bekliyorum. Aynı şekilde adaletin tecelli etmesini bekliyorum. Görevlilerin suçlu olduğu sabit. Müfettiş raporları bunu gösteriyor. Buna rağmen reddedilmesi anlaşılır gibi değil. Biz mücadelemize devam edeceğiz. Yalnız olmadığımızı biliyoruz. Bunu da yine milletin yanımızda olmasıyla sağlayacağımızı düşünüyorum. Katil nasıl yargılandıysa, görevlilerin de bu şekilde yargılanmasını talep ediyorum. Çünkü bu görevlilerin ihmali olmasaydı bugün benim evladım yaşıyor olacaktı. Ben Türkiye’de adalet olduğuna inanıyorum ama Ordu’daki mahkemenin yanlış karar verdiğini düşünüyorum. Sanıyorum ki suçlu çok var ve bunlar korunduğu için de davamız sürekli reddediliyor” diye konuştu.

“Bu dava sadece benim davam değil”

Anne Özdemir, “Anayasa Mahkemesi’ne kadar başvuruda bulunacağız. Bu dava sadece benim davam değil. Sokağa atılmış bir bomba herhangi birine denk gelebilirdi ama bizim canımız yandı. Biz şu anda yaşayan ölüyüz. Biz olmayabilirdik bir başkası olabilirdi. Bu yüzden herkesin bu davaya sahip çıkıp, emsal oluşturması lazım ki, bundan sonra alınacak olan yanlış kararların önlenmesi lazım” şeklinde konuştu.

ORDU OLAY

Bu haber toplam 607 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler