HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Ocak 2021 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Kasım 2020 Çarşamba Saat: 13:51

Atay: Kadına yönelik şiddet politik

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla açıklama yapan CHP Ünye İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, “Kadına yönelik şiddet politiktir.” dedi.
Atay: Kadına yönelik şiddet politik

“Hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor.” diyen Ayşe Atay, kadınların şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşadığına işaret etti.

Atay, “Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun.”  Şeklinde konuştu.

CHP Ünye İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay ve yönetim kurlu üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Mücadele 60 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde başladı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü’nün başlangıcı ile ilgili bilgi veren CHP Ünye ilçe teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, “Bundan tam 60 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde yaşayan ve tarihe Kelebekler olarak geçen üç kız kardeş; Mirabel kardeşler, ülkedeki diktatörlüğe karşı direndiler. Hapsedildiler, tutuklandılar, ağır işkencelere maruz kaldılar. Var güçleriyle 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okudular. 25 Kasım tarihinde iktidar güçleri tarafından tecavüz edilerek öldürüldüler. Cansız bedenleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesini, Mirabel kardeşleri yok ederek sindireceğini sanan diktatör, onların katliamının ardından patlayan ve ülkeyi saran öfke seli ile devrildi.” dedi.

Mücadelenin sembolü Mirabel Kardeşler

Atay açıklamasında, “Mirabel Kardeşler, her 25 Kasım'da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular. Bütün dünyada kadınlar, bu üç kız kardeşten aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAVV'dan, İstanbul Sözleşmesi'ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladı.”dedi.

Ülkemizde şiddet artarak devam ediyor

Bu yıl 25 Kasım'ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz diye Atay, “Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları "fıtrat ve kader" arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi'ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.”dedi.

Kadına yönelik şiddet politiktir

Açıklamasında "Kadına yönelik şiddet politiktir" diyen Atay, “ "Kadına yönelik şiddet politiktir" diye haykırmayı sürdüreceğiz.” Bizler Halide Ediplerden, Bahriye Üçoklardan, Türkan Saylanlar'dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampusları, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek.” Diye konuştu.

Her iki kişiden biriyiz

Atay açıklamasında şunları kaydetti, “Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız El ele verip önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız . Her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 317 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Atay:, Kadına, yönelik, şiddet, politik

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler