HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Ocak 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Kasım 2020 Çarşamba Saat: 15:51

TMO’nun fiyatı taban değil, tavan fiyat oldu!

TMO tarafından açıklanan 22,5 TL’lik fındık taban fiyatının serbest piyasa fiyatının altında kaldığını belirten CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel; “Bu anlamda TMO tarafından açıklanan fiyat taban değil tavan fiyat olmuştu
TMO’nun fiyatı taban değil, tavan fiyat oldu!

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, TBMM’de KİT Komisyonunda TMO Genel Müdürü ve Tarım Bakan Yardımcısının katıldığı toplantıda açık çağrıda bulundu.

 

Adıgüzel “fındıkta son fiyat oyununu bozmak sizin elinizde” dedi. Adıgüzel toplantıda şunları ifade etti:

“Dünyada tekel olduğumuz milli ürün fındığı, bizden alıp ne yazık ki ihracatına kadar götürüp bir uluslararası karteli tekel yaptınız.  Biz her yıl olduğu gibi bu yıl da fındık ağacından kar kalkmadan önermelerimizi yaptık. 25 TL’lik taban fiyatını parti politikası olarak sunduk. Açıklanan 22,5 TL’lik fındık taban fiyatı piyasa fiyatının altında kalmıştır. Bu anlamda TMO tarafından açıklanan fiyat taban değil tavan fiyat olmuştur.

Şimdi TMO’nun fındık alımı için belirlediği sürenin sonlarına yaklaşıldıkça, uluslararası kartelin sahneye koyduğu oyunlarla fındık fiyatı düşürülmeye çalışılıyor. Bu kartelin ve onun yerli işbirlikçilerinin oyunlarını bazı Cumhur İttifakı milletvekilleri de ifade etmektedir. Bunların bazılarının FETÖ’cü olduklarına dair beyanları ortadadır.

Biz bu aşamada yapılması gereken iki acil konuda çağrıda bulunuyoruz:

1.           Acil fiyat revizyonu

2.           Fındık alımının son tarihinin ötelenmesi

 

Dolara göre fiyat 26 TL olmalı…

Bakın fiyat artışı demiyoruz. Fındık taban fiyatı açıklandığı tarihte dolar fiyatı 6,88 TL. Bugün 7,95 TL. Sadece dolara göre düzenleme yaptığınızda fındık fiyatı 26 TL olmalıdır. Hatta o 1 TL’den de vazgeçtik, 25 TL olmasına da razıyız. Oyunları bozmak için ilk adım bu olmalıdır.

Ferrero bile sezon öncesi 21,5 TL olarak açıkladığı fındık fiyatını bir hafta önce 24 TL olarak revize etti. Yani bu ülkenin çiftçisini ve devletini korumak zorunda olan bir kamu kurumu olan TMO’nun fiyat revizyonuna gitmesi zorunluluktur.

 

TMO zan altında kalır

Uluslararası kartelin bile fiyat revizyonu yaptığı yerde TMO olarak devletin kurumu bu revizyonu yapmazsa zan altında kalır.  Aslında fındık çuvalının altında kalır müdürü, bakanı, hükümeti hep birlikte...

 

Son alım tarihi uzatılmalı

İkinci adım, 31 Aralık olarak belirlenen TMO’nun fındık alım son tarihi, uzatılmalıdır. Çünkü fındık fareleri pusuya yattı o tarihi bekliyor. İhracat da yapmıyorlar. Türkiye’de depoladılar ve ihracatı düşük gösteriyorlar. Yarattıkları psikolojik ortamla fındık fiyatını aşağı indirme derdindeler. Bu oyunu bozacağız.

Ünye KENT Haber/Bülten

 

Bu haber toplam 238 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TMO’nun, fiyatı, taban, değil, tavan, fiyat, oldu!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler