HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Ocak 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
28 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 08:45

Lanetli Saat ve Tarihte Üç Kez Değişen Ünye’nin Pazar Günü

Canik Dergisi
Lanetli Saat ve Tarihte Üç Kez Değişen  Ünye’nin Pazar Günü

Lanetli Saat

Topkapı Sarayı'nın kapıağası Gazanfer Ağa idi. Gazanfer Ağa'nın III.Murad döneminde aldığı rüşvetlerle ufak bir hazinesi oluşmuştu.

Özellikle saraya gelen saatlere gıptayla bakan Gazanfer Ağa, dönemin usta saatçilerinden Rüstem Ağa'ya giderek kendisine çok gösterişli ve pahalı bir saat yaptırmak istediğini söyler.

Bir süre sonra el işlemeleriyle ve üzerindeki materyalleriyle eşi benzeri olmayan saati Rüstem Ağa bitirir.

Artık Gazanfer Ağa bu cep saatini taşımaya başlar. Fakat bir iki ay sonra Gazanfer Ağa’nın rüşvet aldığı ortaya çıkar. ve Gazanfer Ağa cellatların elinde can verir.

Osmanlıda İdam edilen kişinin üstünden çıkan her şey onu idam eden cellatın olması geleneği vardı, bu eşyaları satması için birkaç ayda bir cellat pazarı bile kuruluyordu, burada çok değerli eşyalar çok düşük fiyatlara satılırdı. Osmanlı halkının bu eşyalara uğursuz ve lanetli deyip rağbet göstermezdi..

Gazanfer Ağa'nın saati idamından sonra celladının eline geçmişti. Cellattav saati alan Tırnakçı Hasan Paşa oldu. Fakat yaklaşık iki ay sonra Hasan Paşa'nın cellatlar tarafından boynu vuruldu ve saat yine cellatların eline düştü.

Saati yok pahasına Kasım Paşa aldı. Fakat saatin laneti devam etti ve olaydan sonra Kasım Paşa bir ay sonra cellatların elince can verdi. Saat kimin eline gçtiyse cellatların elinde can veriyordu, saatin uğursuzluğu dilden dile yayılmıştı.

Saatin bir sonraki alıcısı I.Ahmed dönemi sadrazamlarından Derviş paşa  saati kardeşi Eğriboz Sancak Beyi Civan Bey’e hediye etmek için almıştı, saat Civan Bey’in eline geçti.

Bir gün konağının balkonunda yanında katibi İbrahim Efendi ile sohbet ederken Civan bey  saati cebinden çıkardı. Civan Bey de söz saatten açılmışken saatin hikayesini anlatmaya başladı. Bunun üzerine İbrahim Efendi elinde bulunan saati hemen bırakarak ‘Bu nasıl hediye. Böyle bir uğursuz saat düşmana bile verilmez’ diyince Civan Bey etkilenmiş ve hemen hançeri ile saatin üzerindeki değerli taşları sökmüştür.

Ardından bir taş ile saati ezmiş ve denize atmıştır.

Olayın üzerinden henüz yarım saat geçmiştir ki bir atlı kan ter içinde konağa gelir. Civan Bey’in görevinden alındığını söyler ve ardından ekler ‘Beyim Abiniz Derviş Paşa idam edildi. Hatta sizin idamınız için bile ferman çıktı. Lakin araya giren dostlarınız yardımı ile idam kararı geri alındı. Bunun üzerine Civan Bey ve İbrahim Efendi birbirlerine bakakalırlar. Çünkü Habercinin sözünü ettiği yarım saat öncesi saati kırıp denize attıkları vakittir.

Ardından olayı bizzat yaşayan tarihçi İbrahim Efendi bu yaşananları kaleme alır ve uğursuz saatin hikâyesi günümüze kadar gelmeyi başarır.

Tarihte Üç Kez Değişen

Ünye’nin Pazar Günü

 Ünye’nin pazarı ilk bilebildiğimiz kadarı ile Pazar günü kuruluyordu. Ancak Ünye’de çok sayıda Hristiyan dinine mensup Rum ve Ermeni’lerde yaşıyorlardı. Pazar günü onların ibadet günleri idi. O gün kiliseye ibadet için gittiklerinde işyerleri kapalı kalıyor dolayısı ile pazarda hereklilik yavaşlıyor ve pazara gelen halk işlerini de halledemiyorlardı. Bunun için Hristiyanlar  Pazar günü ibadet günü olduüunu göz önüne alınarak bunun değiştirilmesini istediler. Bu halkı istekleri kabul gördüPazar günü kurulan Pazar Cumartesi gününe alındı. Trabzon Vilayeti maliye Nezareti 24 Mayıs 1866 tarihinde Pazar gününü Cumartesiye aldı.

Pazarın Cumartesiye alınması bu sefer Ünye’de yaşayan Musevileri memnun etmedi. Cumartesi günü de Musevilerin ibadet günü idi.

 

19.yüzyılın sonlarında bölgemizde büyük bir sel felaketi yaşanmıştır. Bunun neticesinde tabakhane deresi üstünde bulunan köprü yıkılmıştır. O dönemde de son ekonomik zorluklar köprünün biran evvel yapılmasına engeldir. 

 Batum muhaciri belediyede görevli Osman efendi ( Kokulu Hafız’ın kayınpederi) bu sorunu Ünye’de yaşayan ve ticaretle iştigal eden Yahudi bir aile ile çözebileceğini düşünerek aileyi ziyaret eder, durumu anlatır. Aile yardımcı olabileceğini, yalnız bir şartlarının olduğunu, ibadet günü olan cumartesi ile haftalık pazarın çatıştığını bunun düzenlenmesi koşuluyla yardımcı olabileceğini söyler. Şehrin ileri gelenleri bunu uygun bulurlar ve Pazar günü bu sefer Çarşamba olarak değiştirilir.

Halk Pazar gününün değişmesine alışamaz biraz zorlanır. Köyden pazara gelenler jandarma zoruyla geri gönderilir. Belli bir süre sonra halk alışır ve o günden beri hafta pazarı ÇARŞAMBA günleri kurulur.

Kaynak: Osman Doğan, A. .Derya Varilci-A.Kabayel Tarihte Ünye’nin Pazarları

 

 

Bu haber toplam 1.747 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Lanetli, Saat, ve, Tarihte, Üç, Kez, Değişen, Ünye’nin, Pazar, Günü

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler