HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Mart 2021 Perşembe Saat: 18:16

Ekmeğin fiyatı düşmedi, gramajı düştü!

Ünye’de ekmeğe yapılan % 25 zammın ardından gelen tepkiler sonrası, yerel ve ulusal basında ekmek fiyatının geri çekildiği haberlerinin doğru olmadığına dikkat çekildi.
Ekmeğin fiyatı düşmedi, gramajı düştü!

Ünye’de 300 gram ekmek 2 TL’ye satılırken, yapılan zamla 2.5 TL’ye yükseltilmişti. Vatandaşlardan gelen tepkiler karşısında bazı fırınların fiyatı geri çekerek ekmeği tekrar 2 TL’den satmaya başladığı belirtilmişti.

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, yapılan zammın geri çekilmediğini, 2 TL’ye ekmek satanların gram ayarlaması yapıp 300 gr. ekmeği 260 grama düşürerek sattıklarını açıkladı.

Harun Güdek, 300 değil de 260 gram ekmek çıkaran fırıncı esnafının, fırın camlarına ‘Bu fırında 260 gram ekmek 2 liradır’ yazmalarının zorunlu olduğunu belirterek, aksi takdirde ekmeğin ucuza satıldığı olgusuyla kazanç sağlamanın cezasının olduğunu belirtti.

Ünye’de ekmeğe zam yapıldı mı, yapılmadı mı? Yapıldıysa, bu zam geri çekildi mi, çekilmedi mi?

Önceki haftalarda Ünye’de ekmeğe % 25 zam yapıldığı, 300 gram ekmeğin 2.5 TL’den satılmasının kararlaştırıldığı belirtilmişti. Yapılan zam kamuoyunda tepkiye neden olmuş, basında tepki açıklamaları yer almaya başlamıştı.

Bunun üzerine önceki hafta Ünye’de ekmeğe yapılan zammın geri çekildiği, fiyatında yine eskisi gibi 2 TL olduğu açıklamaları yapılmıştı.

Gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’ın sunumunu yaptığı, Oney Flash FM’deki Haftanın Yorumu programına canlı yayında telefonla bağlanan Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, ekmeğe yapılan zammın geri çekilmediğini, bazı fırınların gram düşürerek ekmeği 2 TL’den sattıklarını söyledi.

Harun Güdek konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

-Ünye’de 300 gram ekmek 2.5 TL olarak belirlendi -

“Ordu Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği’nde, Ünye Gıda Maddeleri Esnaf Odası olarak biz, Ünye Belediye Başkanlığı, Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, İl Ticaret Müdürlüğü ve İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü Temsilcileriyle fırıncı esnaflarından bize gelen talepler doğrultusunda istişare yaptık.

Toplantıda ekmek fiyatı ve gramaj tespit komisyonu kararınca Ünye ilçesi için aldığımız ekmek fiyat tarifesine göre; Ünye’de 1 kilo ekmeğin fiyatı 8.30 TL olarak belirlendi, buna göre de 300 gram ekmeğin fiyatı 2.5 TL oldu ve fiyat bu şekilde uygulanmaya başlandı.

-“Fiyat geri çekilmedi gram düşürüldü”-

Ekmek 2.5 TL olunca insanlar arasında bunun psikolojik bir etkisi oldu, fiyatı yüksek bulanlar çıktı. Bu sefer de fırıncılar kendi aralarında ekmeği 260 grama çekip 2 TL’den satmayı düşündüler. Ekmek fiyatı 2 liraya düşürüldü ama bu fırıncılar ve İlçe Tarım ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde 260 gram ekmek 2 liraya düştü. 300 gram ekmek 2.5 liraydı, 40 gram düşürülerek fiyat 2 TL yapıldı. Burada fiyatı geri çekmek diye bir şey yok. Ancak halkta 300 gram ekmeğin 2 liraya düştüğü algısı var. Bu yanlış algıyı ortadan kaldırmak için ekmeği 2 TL’ye satanların fırınlarının camına ‘260 gram ekmek 2 TL’ diye yazmaları gerekiyor. Bunu yapmadıkları takdirde usulsüzlükten cezalı duruma düşebilirler, buradan özellikle uyarıyorum.  

-“Bazıları Robin Hoodculuk oynuyor!” -

Bir takım şahıslar çıkıp diyor ki, bizim söylemlerimiz ile ekmek 2.5 liradan 2 liraya indirildi. Esnafa rağmen millete Robin Hood’culuk yapılmasına gerek yok. Ayrıca çıkıp sağda solda ben şunu yaptım, bunu yaptım demenin bir manası da yok.

Ayrıca, Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Odası, kamu kurumu niteliğinde görev yapan bir kurumdur. Hiçbir kurumla polemiğe girmez. İşlerimiz kanuni ve belgelere dayanarak yürür. Eleştiriler tabi ki olabilir, bunun da cevabını veririz. Aldığımız kararlar diğer kamu kurumları ile beraber istişare ederek aldığımız kararlardır.”

 Ünye KENT Haber

 

 

Bu haber toplam 399 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ekmeğin, fiyatı, düşmedi, gramajı, düştü!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler