HABER ARAMA
  • DOLAR6,0802
  • EURO6,8436
  • ALTIN251,2445
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Mayıs 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
10 Mayıs 2019 Cuma Saat: 08:36

Osmanlı Padişahlarının Giydikleri Sihirli Gömleklerin Sırrı

Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giydikleri tılsımlı gömleklerin üzerindeki harf ve rakamların işaret ettiği anlamlar şimdilik bir sır.
Osmanlı Padişahlarının Giydikleri Sihirli Gömleklerin Sırrı

Padişahların kıyafetlerinin altına giydikleri tılsımlı gömleklerin, onları nazara ve her türlü kötülüğe karşı koruduğuna inanılırdı.

Savaşa veya sefere çıkılmadan önce üzerinde Fetih Suresi veya fethi nasip edecek  bazı ayetlerin yazılı olduğu tılsımlı gömlek giyilirdi.

'Tılsımlı Gömleklerin üzerlerindeki yazı ve süslemeler ve ayetler  dönemin sosyal yaşamını ortaya koyan tarihi belgelerdir.. Çözülemeyen şifreli kodlarla gizemini koruyan giysiler, geçmişle günümüz arasında bir kültür mirasıdır.

 

Gömleklerinin sırrı

Bu gömleklerinin sırrı çözülemiyor.  Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giydikleri tılsımlı gömleklerin üzerindeki harf ve rakamların anlamları ve kumaşların nasıl dokunduğu da anlaşılabilmiş değil.

 

 Kumaşlar çoğunlukla o zamanki adı Tonguzlu olan Denizli'den geliyor. Denizli'nin kaliteli pamuğundan dokunan bezler, iç giyimi olarak tasarlanan tılsımlı gömlekler için bire bir.

Hattatların kâğıdı terbiye etmek için kullandığı yöntemle yazıya elverişli hale getirilen kumaşlar nakkaşlar ve hattatlarca yazılmış ve işlenmiş.

 

Bir gömlek üzerinde 3-4 yıl uğraşmışlar.

Gömleklerin üzerine hat sanatında yazı karakterleri olan celi, sülüs ve kufi yazıyla  işlenen ayetler ve dualar, kare, yıldız gibi geometrik şekillerin  veya  Süleyman Mührü, Zülfikâr, lale gibi anlamlı motiflerin içine yazılmış.

15 ve 20 ci yüzyıl arasında hazırlanan padişah giysileri arasında Peygamberimizin nübüvvet mührü  (Hz. Muhammedin  iki omuzu arasındaki  peygamberlik işareti.) Hilye-i Şerif  (Peygamberimizin sıfatlarını anlatan tablo)  ve O'nun için yazılan Kaside-i Bürde'yle ( peygamberimize yazılmış övgü) bezenmiş dört gömlek yer alıyor. Ancak diğer gömlekler üzerinde de yine Peygamberimize ait Kadem-i Saadet (Peygamberimizin ayak izi) ve Kutsal Emanetler motifleri kullanılmış.

 

Zülfikar

Tılsımlı gömlekler üzerinde sıkça yer alan iki motif ise Hz. Ali'nin ucu çatallı kılıcı ‘Zülfikâr' ve çoğunlukla Musevi inancıyla bağdaştırılan Süleyman Mührü.

Gömleklerde Süleyman Mührü'nün saltanatın ebediyetini temsilen kullanıldığını ve Allah, Hz. Muhammed ve Hz. Ali isimlerinin çoğunlukla bir arada anıldığını tespit edilmiştir. En eski tarihli gömlek Şehzade Cem'e ait. Üzerinde 1477 - 1480 yılları arasında yapıldığına dair bir not bulunan gömlektir..

Viyana kuşatmasında bozguna uğrayan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın gömleğinin hâlâ Viyana'da bir manastırda olduğu tahmin ediliyor.

 Hürrem Sultan tarafından bütün çocuklarına bu gömleklerden yapılmıştır. Rüstem Paşa'nın entrikalarıyla boğdurulan Şehzade Mustafa'nın üzerinde  de böyle bir gömlek vardı fakat hazin sonu önleyemedi.

Sarılıktan, akrep sokmasından korunmaya yönelik hazırlanan gömlekler arasında kadınları eşlerine şirin gösteren gömlekler de vardı. İç gömleklerden günümüze ulaşanlar, üzerlerindeki leke hatta yaka kirleriyle duruyor; çünkü bu gömleklerin yıkanması mümkün değil.


Talihsiz Şehzade

Cem’in gömleği

Mevcut gömleklerin en eskisi Şehzade Cem'e aittir. Kitabesindeki kayda göre, yapımına 30 Mart 1477 Pazar gecesi güneş koç burcunda, iken başlandığı ve 29 Mart 1480 Salı gecesi güneş yine koç burcunda iken bitirildiği yazılı.

Cem Sultan, 18 Temmuz 1482'de Anamur açıklarından şövalyelerin gemisine binerek Rodos'a hareket ederken muhtemelen bu gömlek üzerindeydi. “Tılsımlı Gömlek” Cem Sultan’ın galip gelmesini sağlayamadı.…

Bu gömleklerin en önemli özelliği, savaşa giden padişahların zırh altına giymeleri idi ve  bu gömleklerde daha çok   Fetih Suresi işleniyordu.

Gömleklerin ilham kaynağı  Kur’an’dır: Kuran’da Yusuf Suresi’nde, Hz. Yusuf’un “Mısır Azizi” olduğu sırada, tahıl almaya gelen kardeşlerine bir gömlek verdiği ve babasına iletilmesini istediği, Hz. Yakup’un, bu gömleği yüzüne sürdüğü ve ağlamaktan görmez olan gözlerinin açıldığı anlatılıyor. Tılsımlı gömlekler bu  ayetten yola çıkılarak hazırlanmış olabilir.

 

Cem Sultan'ın Tılsımlı Gömleği

Tılsımlı gömlekler, üzerlerine cin sembollerinin, bedensiz varlıklarla temasa yaradığına inanılan şekillerin ve çeşit çeşit duaların işlenmiş olduğu ipekten yapılmış giyeceklerdir ve Topkapı Sarayı’nda bunlardan çok sayıda vardır. Cem Sultan’a ait olan ve yine sarayda muhafaza edilen tılsımlı gömlek ise, hiç kullanılmamış, hattâ gömleğin yakası bile açılmamıştır. 

Topkapı Sarayı’nda üzeri dualarla, muskalara mahsus işaretlerle işlenmiş rengârenk bir gömlek var: Cem Sultan’a ait  gömlek zamanın en iyi ipeğinden, bin bir emek ve göz nuru harcanarak yapılmış, amaç üzerindeki işaretlerin giyeni kötü etkilerden korumaları, cin, peri, ve başka şeylerden korumak.


Kaynak. Osmanlı Araştırmaları

Bu haber toplam 288 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler