HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
2 Ekim 2019 Çarşamba Saat: 08:43

ÜNYEDE UNUTULMAZ FİLİMLER: RÜZGÂR GİBİ GEÇTİ GONE WITH THE WIND

Yaşar KARADUMAN
ÜNYEDE UNUTULMAZ FİLİMLER: RÜZGÂR GİBİ GEÇTİ  GONE WITH THE WIND

DÜNYANIN EN MUHTEŞEM AŞK FİLMİ

Ünye’de gösterilen ilk üç buçuk saatlik film

ÖMER ATAŞ: “Film ağırdı bir Amerikalı yazarın aynı isimdeki romanından aktarılmıştı. Bizim seyircimizi çok da   ilgilendirmeyen bir konusu vardı. Ben hala hayret ederim Ünye bu filmi elli yıl önce nasıl anlamış ve izlemiş. Ben o zaman bu şehrin kültür düzeyinin ne kadar yüksek olduğunu anladım. 

 

 

Ünye geçmişte  kültür düzeyi yüksek bir yerdi.  Bunda Ünye’de deniz aşırı ülkelere yük taşıyan ve ticaret yapan kaptanların bu liman şehirleri ile ilişki kurmasına neden olmuştur. Ünye aynı zamanda Osmanlı’ya  Kadı yetiştiren bir yer olarak da dikkati çekmiştir.

Bütün bunları uç uca eklediğimizde Ünye kültür düzeyi yüksek bir yer olarak karşımıza çıkar.

Geçmişte Ünye’de ortaokulun çevre kasabalardan önce açılması eğitim konusunda da gözleri Ünye’ye çevirmiştir. Ünye’de müzik ve tiyatro çalışmaları da komşularımızdan önce yapılmış ve kırklı yılların ortalarında Ünye sinema ile de tanışmıştır.

Şehir içinde Yeni Sinema adıyla 300 kişilik bir salonda hizmet veren sinemanın Paşabahçe Melek Sineması adlı bir de yazlık sineması vardı. Daha sonra Konak Sineması adı ile Ünye’ye günün şartlarına göre modern sayılabilecek 1300 kişi kapasiteli bir salon yapıldı.

Bu salon sayesinde dönemin en güzel filmleri getirildi ve gösterildi. Birçok sanat ve konser ve tiyatro topluluğunu Ünyeli bu salonda izleme fırsatı buldu.

 

Rüzgâr Gibi Geçti

Aşağıda bahsedeceğimiz tüm zamanların henüz seyirci ve izlenme rekoru kırılamayan en büyük filmi “RÜZGÂR GİBİ GEÇTİ”  de onar yıl ara ile iki defa Ünye’ye geldi.

Bu yazımızda RÜZGÂR GİBİ GEÇTI filminin Ünye anılarını Ömer ATAŞ, bizim bildiğimiz adıyla Sinemacı Ömer bize anlatı. Ömer ATAŞ bugün 80 yaşında Ünye’de sinemacılığa ömrünü vermiş ve sinemacılık konusunda en çok bilgiye sahip önemli biridir.

Film Ünye’de ilk defa 1953 yılında Ünye’de Park Yazlık Sinemasında gösterildi. O yıllara ait çok net bilgi yok. İkinci defa ise 1964 yılı Konak Sinemasındaki gösterimi sırasındaki ilgi Ünye’de ancak birkaç filme nasip olmuştur.

 

Ömer ATAŞ o günleri şöyle anlatıyor:

“ Film Türkiye’de ilk defa 1953 yılında gösterildi. Bu zaman kadar Türkiye’ye bu kadar uzun bir film gelmemişti biz de bu kadar uzun bir film oynatmamıştık.

Film 4 saatti. Önce Türkiye’de 2,5 saat indirildi ve konu çok kesildiği için tutmadı. Biz bu kadar uzun bir filmde seyircinin tepkisini bilmiyorduk. Dört saatlik film insanları bıktırır, konu dağılır diye düşündük. Fakat konu o kadar sürükleyici idi ki bırakıp çıkamazdın seyirci nefesini tutarak izledi. O gün bile bu büyük filmleri Ünye’ye nasıl getirdiğimize hayret ediyorlardı ve bize teşekkür ediyorlardı.

Film ağırdı bir Amerikalı yazarın aynı isimdeki romanından aktarılmıştı. Bizim seyircimizi çok da ilgilendirmeyen bir konusu vardı. Ben hala hayret ederim Ünye bu filmi elli yıl önce nasıl anlamış ve izlemiş. Ben oradan bu şehrin kültür düzeyinin ne kadar yüksek olduğunu anladım.  İnsanlar Fatsa’dan, Terme’den akın akın bu filme geldiler.

 

Rüzgâr Gibi Geçti

Rüzgâr Gibi Geçti, orijinal adıyla Gone with the Wind, Margaret Mitchell'ın ödüllü aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış 1939 ABD yapımı bir filmdir. Film 14 dalda Oscar'a aday olmuş ve 10 dalda bu ödülü kazanmıştır. Zamanında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiş, defalarca televizyonlarda oynamıştır.

Amerikan Film Enstitüsü'nün hazırladığı tüm zamanların En İyi Filmleri listesinde dördüncü sıradadır. Zamanında tüm dünyada tüm zamanların en çok gişe hâsılatı yapan filmidir.

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan The Harry Ransom Center Müzesi filmde, Scarlett O'Hara karakterini canlandıran Vivien Leigh'in giydiği beş kıyafeti restore edip, sergileyeceğini duyurmuştur. Kıyafetler, sekiz Oscar ödüllü filmin 75. yıldönümünde yani 2014'te sergilenecek. Merkezin koleksiyon sorumlusu Jill Morena, giysilerin bakımsızlık nedeniyle sergilenemez durumda olduğunu, restorasyon için 30 bin dolar (yaklaşık 46 bin TL) toplamaları gerektiğini de söylemiştir. (Vikipedi)

 

Filmin Künyesi:

Adı: “Rüzgâr Gibi Geçti”, original adı “Gone with the Wind”,

Yönetmen: Victor Fleming, yapımcı:  David O. Selznick, Senarist: Margaret Mitchell. Uyarlama: Sidney Howard.  Oyuncular: Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Hattie McDaniel

Müzik: Max Steiner, türü: Dram, romantik, savaş.  Renk: Renkli (Technicolor)Yapım yılı: 1939, ABD. Süre:222 dakika. Dil: İngilizce.

Rüzgâr Gibi Geçti Amerikalı yazar Margaret Mitchell'ın 1936 tarihinde ilk basımı yapılmış dünyaca ünlü tarihi romanıdır. Amerikan iç savaşı döneminde geçen kitap, aşk, gurur ve hayat şartları örgüsüyle yazılan romantik bir eserdir.  Aynı isimle 1939 yılında kitaptan uyarlanan film Türkiye sinema tarihinde en çok bilet satan filmdir.

Margaret Mitchell'in hayatı boyunca yazdığı tek kitaptır. Yazar kitabın adını Yarın Başka Bir Gün (Tomorrow is Another Day), Gerçeğin Şarkısı( Bugles Sang True) ya da Kaderimizde Yokmuş( Not in Our Stars) olarak da düşünmüştür

Titizlikle hazırlanmış sahneler, gün batımı görüntüleri, dramatik ve romantik müzik, trajik savaşı somut hale getirmek için kullanılan güney halk şarkıları, nükteli diyaloglarla Rüzgâr Gibi Geçti, sinema tarihindeki büyük epik dramlardan biri olarak kabul edilir. Muhteşem gün batımı görüntüleri ve silüetler, görüntü kadar dramatik ve romantik müzik, güney halk şarkıları, yoğun bir nostalji havası, nükteli diyaloglarla Rüzgar Gibi Geçti, sinema tarihinde bugüne kadar çekilmiş en büyük epik dramlardan biridir. Belki de en iyisidir.

Filmin baş kadın kahramanı Scarlett O'Hara rolü için 1400 aktris denenmişti. O zamanlar pek tanınmayan genç İngiliz aktris Vivien Leigh sonunda Scarlett olarak seçilmişti.Seyirciler ne dedi?

*Dönemini aşmış filmlerinden biri. 
*Bana diyecekler ki; Sana yaklaşık 4 saatlik bir film izleteceğiz ve 1939 yılı yapımı olacak. Fakat sen beğenerek izleyeceksin, pek ihtimal vermezdim. Film için fazlasıyla bir bütçe hazırlanmış. 30'lu yıllarda pek olacak şeyler değil bunlar.
Süresine bakıp da aldanmayın, Filmi bitirdiğimde aklıma bir tek şey geldi; Gerçekten de rüzgâr gibi geçmiş

 

Ödülleri:

Rüzgâr Gibi Geçti 14 dalda (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında iki oyuncuyla) Oscar'a aday olmuş ve 9 dalda ödül kazanmıştır. Film ayrıca Oscar Onur Ödülü'nü de almış.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Vivien Leigh

En İyi Erkek Oyuncu: Clark Gable

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Olivia de Havilland

En İyi Film Müziği: Max Steiner

 

Kaynaklar: Sinematürk, Beyazperde Com. Vikipedia

 

 

Bu haber toplam 486 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler