HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ekim 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
22 Şubat 2020 Cumartesi Saat: 13:40

“Siyasi baskı altındaki hakim adil ve doğru karar veremez”

Siyasi baskı altındaki hakimin adil ve doğru karar veremeyeceğini belirten MHP Ordu Milletvekili eski adaylarından Onur Şahin, “Türk devletine ve adalete bağlılık yemini etmiş...
“Siyasi baskı altındaki hakim adil ve doğru karar veremez”

Siyasi baskı altındaki hakimin adil ve doğru karar veremeyeceğini belirten MHP Ordu Milletvekili eski adaylarından Onur Şahin, “Türk devletine ve adalete bağlılık yemini etmiş olan her hâkim ve savcı kararlarına müdahale edilmediği, siyasi baskıyı üzerlerinde hissetmediği sürece en doğru ve en adil kararı verecektir” dedi.


Siyasi hayatını İYİ Parti’de sürdüre MHP Ordu eski Milletvekili adayı Onur Şahin, hakimlerin kararlarından dolayı sorguya çekildiği, mahkemelerin bağımsızlığına müdahale edildiği bir ülkede yargı bağımsızlığından ve adaletten bahsedilemeyeceğini açıkladı.

 

Hakimler kararlarında “İktidar nasıl karşılar?” endişesi taşıyor

 

Anayasa ile güvence altına alınan mahkemelerin bağımsızlık ilkesinin çiğnendiğini ve hakimlerin verdiği kararları iktidarın nasıl karşılar endişesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Şahin, “Hakim ve savcıların cübbelerinin düğmesi yoktur..Bu terzinin unuttuğu bir ayrıntı olmayıp adaleti tesis eden hakim ve savcılarımızın bağımsızlığının en bariz sembolüdür. Hiç bir makam ve şahıs karşısında kararlarının alınmasında etki altında olmadığını ifade eder. Kimse karşısında önünü iliklemez. Anayasa kurallarıyla güvence altına alınan, sorumluluğu ve tarafsızlığı giydiği cübbe de dahi ayrıntısını bulan hâkimlerimize güvelim. Unutulmasın ki Türk devletine ve adalete bağlılık yemini etmiş olan her hâkim ve savcı kararlarına müdahale edilmediği, siyasi baskıyı üzerlerinde hissetmediği sürece en doğru ve en adil kararı verecektir” diye konuştu.

 

Bırakın adalet kendi yolunu bulsun

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasi gündem oluşturan ve iktidar kesiminin ağır eleştirilerine konu olan her mahkeme kararları sonrasında Hakimler ve Savcılar Kurulunun iktidarın eleştirilerine paralel olarak kararı veren mahkeme hakimleri hakkında jet hızıyla soruşturma başlatma kararı alması da Hakimler ve Savcılar Kuruluna bağımsız mahkemelere iktidarların düşüncelerine bağımlı olarak müdahale eder bir görüntü vermesine neden olmaktadır. Bırakın adalet kendi yasal mekanizması içinde yolunu bulsun.”

ORDU OLAY

Bu haber toplam 325 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler