HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Ağustos 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: 19:25

Kaymakam su tasarrufu istedi

Mesudiye’de yaz aylarında artan nüfus, yağışların azalması ve bahçe ile evlerde görülen aşırı su tüketimi nedeniyle yaşanabilecek su sıkıntısına karşı tedbirli davranmaları istenildi.
Kaymakam su tasarrufu istedi

Mesudiye Kaymakamı Ali Cemal Altınöz, tarafından muhtarlıklara gönderilen yazıda, “Mesudiye’de yaz aylarında artan nüfus, yağışların azalması ve bahçe ile evlerde görülen aşırı su tüketimi nedeniyle özellikle kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların su sıkıntısı yaşadıkları gözlemlenmektedir. Bu sebeple Kaymakamlığımız tarafından ev içi ve dış alanda su tasarrufuna yönelik bazı tedbir kararları alınmış ve kararlar bütün mahalle muhtarlıklarımıza gönderilmiştir. Alınacak tedbirlere uyulması halinde su kaynaklarının verimli kullanımı ve vatandaşların su sıkıntısını şikâyet konusu etmemeleri hedeflenmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Ev içi tedbirler

Alınacak önlemlerin de yer aldığı yazıda önlemler ev içi ve dış alan olarak ikiyi ayrıldı. Ev içi tedbirler şöyle sıralandı: “ Temel ihtiyaçlara yönelik(bulaşık, banyo vb.) su tüketimi süresi en aza indirilmelidir. Daha düşük akımlı musluk ve duş başlıkları kullanılmalıdır.
Tesisata yönelik su kaçakları ivedi olarak giderilmelidir. Meyve ve sebzeler akan su altında değil bir kap içinde yıkanmalıdır.”

Dış alan tedbirleri

Mesudiye Kaymakamı Altınöz, tarafından gönderilen yazıda dış alan tedbirleri ise söyle sıralandı: Bahçe ve tarlalarda sulamalar sabah erken veya akşam saatlerinde yapılmalı ve kullanılan su kısıtlı tutulmalıdır. Bahçe ve tarla sulamaları haftanın her günü değil belirli günleriyle kısıtlı tutulmalıdır. Klasik yüzey sulama yöntemleri yerine, yüzde 20 ile yüzde 30’luk su tasarrufu sağlayan yağmurlama ve damlama sulama yöntemleri kullanılmalıdır.
Araç ve halı yıkama faaliyetleri evde sürekli akan su ile yapılmamalı, acil bir durum söz konusu ise kısıtlı su(bir kova vb.) kullanılmalıdır. Araç yolları, kaldırımlar hortumla yıkanmamalıdır. Basınçlı sulama yöntemlerine göre sulama sistemleri projelendirilmelidir.
Alternatif su kaynakları( atık suların geri kazanımı vb.) değerlendirilmelidir. Su dağıtım kayıplarının en aza indirilmesi için açık sistemlerden vazgeçilerek kapalı borulu sistemler kullanılmalı ve eskiyen borular değiştirilmelidir.) Su ücretlendirme politikasına geçilmeli ve uzlaşı sağlanan mahallelerde yetkili kurumlara başvuru yapılarak su sayacı takılması sağlanmalıdır. Yağmur suyunu depolamak için geniş tanklar veya kovalar kullanılmalıdır.”

Ordu Olay

 

Bu haber toplam 409 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kaymakam, su, tasarrufu, istedi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler