HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Ağustos 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
10 Temmuz 2020 Cuma Saat: 11:30

Ünye ve Tokat, önemli bir fırsatı kaçırdı!

2014 yılında Ünye Akkuş Niksar hattının geri çekildiğini hatırlatan Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Ünye ve Tokat’ın o dönem kaçırdığı bu fırsatı, bugün bölünmüş duble yolda kaçırmaması gerektiğini söyledi.
Ünye ve Tokat, önemli bir fırsatı kaçırdı!

Gürbüz, “Ana aks olan Karadeniz Akdeniz bağlantı yoluyla ilgili hem Ünye açısından, hem Karadeniz açısından, hem kendi şehrim Tokat açısından önem arz eden, bizim için olmazsa olmaz olan projelerden birini kaçırdık.” diyerek bugün birlik olarak Ünye – Akkuş – Niksar – Tokat bölünmüş duble yolun yatırım programına aldırmak için mücadeleyi bırakmamak gerektiğini söyledi.

 

Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’ın sunduğu, Oney Flash FM’de Haftanın Yorumu programına konuk oldu.

Gürbüz, Tokat ve Ünye’nin Sultan Abdülaziz döneminde başlayan 145 yıllık hayal olan Karadeniz Akdeniz yolunda önemli bir fırsatı kaçırdığını hatırlattı.

Aynı hatayı bugün Ünye ve Tokat’ın yapmaması gerektiğine dikkat çeken Gürbüz, Ünye – Akkuş – Niksar ve Tokat hattını kapsayan ve projesi hazır olan  bölünmüş duble yolun her iki ilin milletvekilleri, siyasi partileri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket ederek, gündemde tutarak yatırım programına aldırması gerektiğini vurguladı ve şu açıklamayı yaptı:

-Karadeniz Akdeniz yolu önem arz ediyor -

“Karadeniz Akdeniz yolu Tokat için çok önem arz ediyor. Bugün itibariyle konuşulmuş bir yol değil, 145 yıllık bir rüya. 5 ili direk ilgilendiren, bütününe bakarsanız 60 ili en direk etkileyen çok önem bir yol.

Kuzey güney istikameti zor bir yol. Yollar genelde doğu batı istikametine yapılır. Neden? Coğrafi şartlar genelde insanları doğu batı istikametine yol yapmaya zorlamış. Kuzey güney aksı gerçekten coğrafi olarak zor bir yol. Bu yolları yapmak istediğinizde viyadükler ve tüneller yapacaksınız.  Zor hatlarda, zor işler yürüteceksiniz.

Türkiye’de Sultan Abdülaziz döneminde başlayan proje, proje çizimi Sultan 2. Abdülhamit’e nasip olan çalışma.

Ordu Milletvekili Hamit Taşçı ile 2006 yılında ikili görüşmemizde Karadeniz Akdeniz bağlantı yolunun nereden geçmesiyle alakalı, TBMM’de Ulaştırma Bakanlığına yaptığı çalışmaları gösterdi. Aks, kendi çalışmasına göre Ünye – Akkuş -Niksar - Tokat istikametinden gidiyordu. Tarihsel gelişimden bahsediyorum.

Aslen Sivas Zara’lı olan Habip Soluk, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, Müsteşarlığı yapan, 2011 yılında milletvekilliği yaptı.

Hamit Taşçı’nın 2011 yılında hazırladığı proje, 2014’lü yılarda proje değişikliğine gitti. Ünye Akkuş Niksar istikametinden gelen Karadeniz Akdeniz bağlantı yolu geriye çekiliyor. Karadeniz Akdeniz bağlantı yolu Ordu istikametinden Doğanşar ilk çalışmada var, daha sonra Zara istikametinden Sivas’a bağlanıyor. 

-“Önemli bir fırsatı kaçırdık” -

Elbette yapılanlara bir şey demiyorum. Ama bizi direk ilgilendiren önemli şeyi kaçırdık. Ana aksı Karadeniz Akdeniz bağlantı yoluyla ilgili hem Ünye açısından, hem Karadeniz açısından çok önem arz eden, hem kendi şehrim açısından bizim için olmazsa olmaz projelerinden birini kaçırdık.

Bununla alakalı sürekli gündem geliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu 26 Haziran’da Tokat’ta misafir ettik. Orada da gündeme geldi.  Tokat Kent Konseyi olarak da bu yolu ve diğer yolları kendisine sorduk.

Bu yol projesi var. Tokat Niksar Akkuş Ünye. Bu yolun Tokat Niksar 1. etabı yapıldı, 2. etabı yakın zamanda ihaleye çıkacak. 2022 yılı civarında Tokat Niksar yolunun biteğini düşünüyorum. Devamı daha da önemli.

-“İki proje hazır, devletin masasında duruyor”-

Niksar Akkuş Ünye yoluyla ilgili iki proje hazır. Devletin şu anda kasasında duruyor. Masasında raflara koymuş duruyor. Biri mevcut yol. Bu proje bizim bildiğimiz Tekkiraz Dumantepe istikameti 97 km. İkili yol. Bu devletin çizmiş olduğu projede 91 km.ye iniyor.

Aslında olması gereken, bizim de arzuladığımız Tokat Niksar hattının devamı olan bir yol da var. Bu yol bölünmüş duble yol. B Planında yolun yapılması hem Ünye için, hem Akkuş için, hem Tokat için çok önem arz ediyor.

Yollar bazı şehirleri zaman içinde abat etmiş, bazıları makus tarihe bırakmış kavşak noktası olmaktan öte, yol iz geçmeyen noktaya dönmüş.  Ama bu yol abat edecek.

Bu yolla alakalı sayın Bakanımıza sorduğumuzda 3 milyar maliyet söyledi. Cevizlidere hattı olan bu B Planı hattında 8 tünel, 20 köprü ve viyadükler var. Bunlardan bahsetti bakanımız .

Ünye KENT Haber

 

 

 

Bu haber toplam 877 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, ve, Tokat, önemli, bir, fırsatı, kaçırdı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler