HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Nisan 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
12 Ocak 2021 Salı Saat: 19:31

Oraya parfüm fabrikası değil, çöp tesisi açılacak denmişti!

Çaybaşı Belediye Başkanı Hüseyin Semiz; İlküvez Kepçeli Yaylasında kurulan çöp tesisi ile ilgili olarak 2012 yılında karar verildiğini belirtti.
Oraya parfüm fabrikası değil, çöp tesisi açılacak denmişti!

Çaybaşı Belediye Başkanı Hüseyin Semiz; İlküvez Kepçeli Yaylasında kurulan çöp tesisi ile ilgili olarak 2012 yılında karar verildiğini belirten Çaybaşı Belediye Başkanı Hüseyin Semiz; “Sanki 2012 yılında buraya parfüm fabrikası açılacak denmişti. Çöp tesisi açılacak denmişti. Niye o zaman tepki gösterilmedi.” diye sordu.

“2012 yılında Hüseyin Semiz bu işin neresindeydi?” diyen Başkan Semiz; “Çöp tesisini buraya planladıkları zaman Hüseyin Semiz’e bir kelime sorulmadı. Sorulmadığı zamanda da, biz; oralara çöp tesisi uygun olmaz, tepenin zirvesi, derken buraya gelindi.” dedi.

İlküvez Kepçeli yaylasında kurulan çöp tesisine karşı geçen yıl bölge sakinlerinin gösterdiği tepkiyle ilgili olarak konuşan Çaybaşı Belediye Başkanı Hüseyin Semiz, “Buradaki çalışma 2012 yılında başladı. Sanki 2012 yılında buraya parfüm fabrikası açılacak denmişti. Çöp tesisi açılacak denmişti. Bu duruş keşke o gün gösterilseydi. 2014 yılında gösterilseydi. 2019 yılında seçim çalışmasında sorulsaydı adaylara.” dedi.

Oney Flaş FM’deki Bir Konu Bir Konuk programında Ünye Kent Gazetesi İmtiyaz Sahibi, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk’e konuşan Çaybaşı Belediye Başkanı Hüseyin Semiz, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu; 

Ben hemşerilerimin yanındayım

Bizim burada halkımızı yalnız bıraktığımız söyleniyorsa yalnız bırakıp bırakmadığımız bizzat  halkımıza sorulmalı. Halkımız derken de 2012 yılında buraların çalışmaları başlamış kazıları, alt yapıları yapılırken buralara ekmek satan, buraya kendi iş makinelerini kiralayıp çalıştıran, buralara tekel büfeleri getirip alkol satan, buraların ağaçlarını kesip kesip satan, iş makinesi kiralayan avane takımı ise ki bunlar Hüseyin Semiz yanımızda yoktu, derlerse Hüseyin Semiz onların yanında halen yok. Ben milletimin yanındayım. Ben garibin gurabanın, ben hem hemşerilerimin yanındayım. Orada hemşerilerimin zararına dereye bir gram su karışmamalı. Ben bunları takip ediyorum. Gecemiz gündüzümüz yok. 

Tesis hizmete girdi, artık tartışma bitmiştir

Yerin doğruluğu yanlışlığı geçmiştir. Tesis işletmeye açılmıştır. Bugün damlası sızmayan, ekonomik olarak bütün şartları hazırlanmış ki halen oralarda çalışmalar devam ediyor. Tesis enerji üretimine hazırlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Büyükşehir Genel Sekreterimizle geçtik enerjiyi test ettik. Yılbaşı itibariyle de enerji üretimine başlanılıyor.

Çevreye gram kirli su sızmıyor

İlküvezde’ki tesisten şuanda bir gram kirli su dereye verilmiyor, havaya bir gram metan gazı bulaşmıyor. Çevre temizliği yaz kış her gün devam ediyor. Orada profesyonel bir ekip çalışıyor. Orada doğayı zedeleyecek hiç bir şey kalmadı. Buraya çöp tesisi 2012 yılında planlanmış, çalışmaları başlamış. 2012 yılında Hüseyin Semiz bu işin neresindeydi? Gerçek sorumluları neresindeydi? Çöp tesisini buraya planladıkları zaman Hüseyin Semiz’e bir kelime sorulmadı. Sorulmadığı zaman da oralara çöp tesisi oralara uygun olmaz, tepenin zirvesi, derken buraya gelindi.

Biz 2019 yılında göreve geldik

Ben ve Büyükşehir Belediye Başkanımız 2019 yılında göreve geldik. Ben göreve geldim yol çalışmalarına Göksu’dan başladım. O süreçte çöp konusu hiç yoktu. Daha sonra tetiklendi, gıdıklandı olay büyütüldü. İş makineleri geldi orada rehabiliteye başlanacak. Enterasan bir güç ki bunun 50, 100-200 kişisi ilçe halkındansa Akkuş’tan, İkizce’den, Ünye’den, daha başka yerlerden destekleyenleri oldu. Bizle hiç alakası olmayan bombayı bulduk kucağımızda. Sanki 2012 yılında buraya parfüm fabrikası açılacak denmişti. Çöp tesisi açılacak denmişti. Bu duruş keşke o gün gösterilseydi. 2014 yılında gösterilseydi. 2019 yılında seçim çalışmasında sorulsaydı adaylara. Orada milyonlarca lira devletin bir yatırımı var. Burada zararsız hale dönüştürülmüşse, ülke ve il ekonomisine bir girdisi var ise ‘istemezük’ zihniyeti tutmaz. Yolu istiyoruz, suyu istiyoruz, elektriğimiz yansın istiyoruz. İsteyeceğiz de. Ama biz neyi takip ederiz kardeşim, 1 damla zararlı atık sızdırdı mı karşında beni bulursun, deriz. Ben bundan sorumluyum, bunu takip ederim. Bunu Çevre il Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü takip eder. Aklınıza gelmeyen onlarca kurum bunu takip eder, Belediye olarak biz zaten takip ederiz.”

 Ünye KENT Haber

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 853 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler