HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
9 Mart 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
16 Ocak 2021 Cumartesi Saat: 12:17

CHP’den ‘Yaşam Hak’ Projesi..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın kolları kadına şiddetin önüne geçebilmek amacıyla Yaşam Hak Projesini hayata geçirdi.
CHP’den ‘Yaşam Hak’ Projesi..

CHP Ünye Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, CHP’nin şiddetle karşı karşıya kalan her çocuk ve kadın için bir umut ve dayanışma odağı olacağını söyledi.

Kadına şiddetin son 18 yılda artış gösterdiğini, kadınların isteklerinin arasında yaşamak olduğunu dile getiren Ayşe Atay tüm kadınlara seslenerek yalnız değilsiniz, biz varız mesajı verdi.

Başkan Ayşe Atay,iktidarın Şiddete Karşı sıfır tölerans  söylemine de atıfda bulunarak; “CHP Kadın Kolları olarak ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet ile mücadele için “Yaşam Hak" projesini hayata geçirdik. Kadına yönelik şiddet her geçen gün tırmanıyor. Özellikle son 18 yılda; kadınların neredeyse iki talebinden biri, yaşamak oldu. Kadınlar en temel haklarının; yaşam haklarının peşine düşer hale geldi. İktidarın "Şiddete karşı sıfır tolerans” söylemleri ise hiç inandırıcı değil.” diye konuştu. 

-“Yalnız Değilsin, Biz Varız!" -

Atay, kadına yönelik şiddetle mücadelede hükümetin samimi olmadığını dile getirerek Yalnız Değilsin, Biz Varız mesajı verdi ; “Kadına yönelik şiddetle mücadelede samimi olmayan hükümet; kadınları eve kapatırken, işsizlikle, yoksullukla, şiddetle baş başa bırakırken deyim yerindeyse faillerini özgürleştirdi. Erkek egemen adalet anlayışı, cömertçe kullanılan, “iyi hal” ve “tahrik indirimleri” ile faillerin sırtını sıvazlarken kadınlar; onlarca koruma kararına rağmen en güvenli dedikleri evlerinde ve sokak ortasında en yakınları tarafından öldürüldü. Öldürme bahaneleri de kadınların ölümün hafifletilmesi de bitmek bilmiyor. Biz sustukça da, bekledikçe de çoğalarak devam edecek. Onun için diyoruz ki, “Yalnız Değilsin, Biz Varız!” dedi

-Umut ve dayanışma odağı olacağız-

Atay, şiddete maruz kalan çocuk ve kadınlar için kurulan 444 82 85 numaralı Yaşam Hak Hattı’na ve yasamhak.com hatlarından ulaşan herkesin yanında olacaklarını belirterek; “Cumhuriyet Halk Partisi’nde örgütlü biz kadınlar, şiddetle karşı karşıya kalan her çocuk ve kadın için bir umut ve dayanışma odağı olacağız. 444 82 85 numaralı Yaşam Hak Hattı’na ve yasamhak.com adresine ulaşan her bir kız kardeşimiz artık kendini yalnız hissetmeyecek. Proje kapsamında barolarla, belediyelerle, Türk Psikolojik Danışmanlık Derneği (PDR) ve kadın dernekleri ile yaptığımız anlaşmalar kapsamında hukuki ve psikolojik destek, adli yardım, sığınma evi sağlama olanaklarımız var. Ayrıca her bir davayı takip ederek yan yana duracağız, gücümüzü birbirimizden alacağız.” dedi

-444 82 85 Yaşam Hak Hattı-

Proje kapsamında kurum ve derneklerde el ele vererek çalışacaklarını belirten Ayşe Atay açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Cumhuriyet Halk Partisi’nde örgütlü biz kadınlar, şiddetle karşı karşıya kalan her çocuk ve kadın için bir umut ve dayanışma odağı olacağız. 444 82 85 numaralı Yaşam Hak Hattı’na ve yasamhak.com adresine ulaşan her bir kız kardeşimiz artık kendini yalnız hissetmeyecek. Proje kapsamında barolarla, belediyelerle, Türk Psikolojik Danışmanlık Derneği (PDR) ve kadın dernekleri ile yaptığımız anlaşmalar kapsamında hukuki ve psikolojik destek, adli yardım, sığınma evi sağlama olanaklarımız var. Ayrıca her bir davayı takip ederek yan yana duracağız, gücümüzü birbirimizden alacağız.”

-Geleceğimizi ellerimizde şekillendireceğiz-

 Dayanışma  ile geleceği kadınların şekillendireceğini söyleyen Atay; “Biz kadınlar yan yana geldikçe, yaşamın yollarını ürettikçe, dayanışma içerisinde oldukça, örgütlendikçe bu şiddet sarmalının içinde kördüğüm olan bağları, bir bir çözeceğiz. 81 ilde yürüttüğümüz örgütlenme çalışmalarımız ile her bir kadının yarasını iyileştireceğiz. Dayanışma içinde çözdüğümüz her sorun, sadece kadınların değil aynı zamanda bu toplumun da şiddet ile kin ve nefret ile bağını koparacak. İşte o zaman ne çeteler ortada elini kolunu sallayarak gezecek ne kadın haklarından zerre kadar anlamayanlar her gün kadınlar adına konuşacak. Kendi geleceğimizi de ülkemizin geleceğini de biz kadınlar ellerimizle şekillendireceğiz.” dedi. 

Atay açıklamalarına birlik beraber ve azim vurgusu yaparak açıklamalarına şu şekilde sonlandırdı; “Sevgili kız kardeşlerimiz, Kadın olmaktan kaynaklı sorunlarımız ortak. Bunu ne siyasi görüşümüz, ne kültürümüz ne de eğitim seviyemiz değiştiriyor. İşte bu nedenle yan yana gelerek zihinlerinizdeki karanlığı ve yarattığınız enkazı kaldıracağız. Eşit, demokratik, bilimsel, laik bir toplumu kurmak için ilk önce yaşamlarımıza ve haklarımıza sahip çıkarak sonra o haklarımızla ülkemizin geleceğini değiştirerek ilerleyeceğiz! Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Mücadele biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz! Yolumuz, açık, kararlılığımız aydınlık ve eşit yarınların habercisi olsun!”

Basın açıklamasına CHP Ordu Kadın Kolları İl Başkanı Nilgün Yılmaz ve diğer üyelere katıldı. 

 

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 647 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : CHP’den, ‘Yaşam, Hak’, Projesi..

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler