HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
28 Ocak 2021 Perşembe Saat: 16:27

Ünye’nin mahallelerine de kırsal statü istendi

Büyükşehir Belediyesinin, İkizce, Fatsa ve Çamaş ilçelerinde 112 yerleşim yerine kırsal mahalle statüsü kazandırdığına dikkat çekilerek, Ünye’ye bağlı kırsal mahallelere de acilen bu statünün verilmesi istendi.
Ünye’nin mahallelerine de kırsal statü istendi

İYİ Parti Ünye İlçe Teşkilatı Mahalli İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Servet Zeren, kırsalda bulunan mahallelerin ‘kırsal mahalle statüsü’ kazanması ile bir çok imkandan faydalanabileceklerini söyledi.

Servet Zeren, bu mahallelerde emlak vergisi alınmadığına, inşaat ve bina harcı alınmadığına, suyun indirimli kullandırıldığına değinerek, bu imkanları Ünye’deki kırsal mahallelerin de kullanması gerektiğini belirtti.

İYİ Parti Ünye ilçe Başkanı Feryal Çuhacı, Büyükşehir Belediyesi kanununda yapılan kırsal mahalle değişikliklerinin üç ilçeyle sınırlandırılmasının yanlışlığına dikkat çekerek, bu yönde bu sabah Muhtarlar Derneğine gittiklerini, konuyu başkan ve mahalle muhtarlarıyla görüştüklerini belirtti.

Mahalleye dönüşen köylerde sorunlar yaşanıyor

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan İYİ Parti Ünye İlçe Teşkilatı Mahalli İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Servet Zeren, “Yaklaşık 9 yıl önce Büyükşehir Belediye Yasası değiştirilerek köyler mahalleye dönüştürüldü. Bu dönüşümden dolayı özellikle Ordu gibi Büyükşehirlerde mahalleye dönüşen, kırsalda bulunan ve tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşılan köylerde sorunlar yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor.” dedi.

İndirim ve muafiyetler getirildi

Kırsal Mahalle statüsü kazanan yerleşim yerlerinin birçok indirim ve vergiden muaf olduğunu belirten Zeren, “ Bu konuyla ilgili olarak 26 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan önemli bir yasal düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre kırsal mahalle olan yerlerde emlak vergisi kanununa göre alınması gereken emlak vergisinden muaf olacak. Bu yerlerde ticari sanayi ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak. Belediye kanunu uyarınca alınması gereken bina, inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak. Kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanacak. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin iş yerleri için yüzde 50’sini, konutların ise yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.” dedi.

Acilen Ünye kırsalındaki mahalleler de düzenleme kapsamına alınsın

Büyükşehir Belediyesince İkizce, Fatsa ve Çamaş ilçelerinde 112 yerleşim yerinin kırsal mahalleye dönüştürüldüğünü bu uygulamanın acilen Ünye’de de uygulanmasını isteyen Zeren, “Ordu Büyükşehir Belediyesinde bu konuyla ilgili Fatsa, Çamaş ve İkizce ilçelerinde 112 yerleşim yeri kırsal mahalleye dönüştürülmüştür. Bu değişiklerden bir çok belediye de dahil olmak üzere pek kimsenin haberi olmadı. Bu kanun değişikliği ile kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlar önemli kazanımlar elde edecekler. Belediyelerin gelir kayıplarına uğrama endişesi kırsal mahalleye dönme kararlarındaki en büyük engeldir.” diye konuştu.

İlçe Belediyesi teklif ediyor, Büyükşehir onaylıyor

Zeren açıklamasında şunları kaydetti, “Bu kanunun uygulanabilmesi için sosyoekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişe bilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe Belediye Meclisinin teklifi ve kararı üzerine Büyükşehir Belediyesinin en geç 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler kırsal mahalle kabul edileceği belirlenmiştir.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 809 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’nin, mahallelerine, de, kırsal, statü, istendi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler