HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
22 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 15:05

Samsun-Ordu Demiryolu Bakan’a soruldu

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapılacak ihalesi iptal edilen Samsun-Ordu Demiryolu Projesinden ses yok…
Samsun-Ordu Demiryolu Bakan’a soruldu

Ordu’daki STK temsilcileri Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu;  'İhale neden iptal edildi, tekrar ne zaman ihale edilecek?'

 Samsun-Sarp Demiryolu Projesinin Samsun-Ordu Demiryolu Hattı’nın proje ihalesinin 25 Aralık 2019’da yapılacağı açıklanmasına rağmen iptal edilmesi sonrasında ise bugüne kadar ihalenin ne zaman yapılacağının açıklanmaması Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından merak konusu oldu.

Neden iptal edildi?

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin: 25 Aralık 2019’da ihale yapılacağı açıklandığında heyecanlanmıştık. İptal edilince daha iyisi yapılacak, diye bekledik ama üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti. Neden iptal edildiğini ve ne zaman ihale edileceğini merak ediyoruz ve Bakan Karaismailoğlu’ndan bilgilendirme bekliyoruz.       

 Bir an önce yeni tarih açıklanmalı

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş: İş dünyası için ulaşımın hele de Karadeniz Bölgesi için bu konuda dezavantajlı komumda olan bir bölgenin önemi hakkında söz söylemeye bile gerek yok. Biz Samsun-Ordu Demiryolu Hattı’nın iptal edilen proje ihalesinin bir önce yeni yapım tarihinin açıklanmasını sonra da yapılmasını bekliyoruz.

Rafa kaldırıldı endişesi yaşıyoruz

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) Başkanı İrfan Akar: 1 yılı aşkın bir süredir bu projenin gerçekleşmesini bekliyoruz. İptal edilen proje ihalesinin ardından herhangi bir adım atıldığını görmüyoruz. Bu proje rafa mı kaldırıldı, diye endişeleniyoruz. Konuyla ilgili önce bir açıklama yapılmalı sonrasında ise proje kısa sürede ihale edilmeli.

Bu bölgenin en önemli projesi

Ordu Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Akyürek: Kesinlikle bu proje yapılmalı. Bölgenin en önemli projesi. 2019’daki iptal gerekçesini merak ediyoruz, bakanımızdan da açıklama bekliyoruz. Bölgede şu anda bile yollar trafik yükünü kaldıramıyor. Gelecekteki durumu düşünmek bile istemiyoruz. Siyasilerimizin de konuyu yakinen takibini arzuluyoruz.          

Konu siyasetçilerimizin de gündemi olmalı  

Ordu Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın: Proje ihalesi yapılacak dendi sevindik. İptal edildi yenisini bekledik. Ancak üzerinden 1 yıldan fazla bir zaman geçti. Ne oldu bilgi veren yok. Bu konu sadece sivil toplumun değil siyasetin de gündeminde, takibinde olmalı. Daha fazla zaman kaybı olmadan da yeni proje ihalesi takvimi açıklanmalı.

Heyecanımız kaygıya dönmeye başladı

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Levent Yıldırım: Demiryolu olmaz ise olmazımız. Kabuğumuzu kıracaksak, bölgemiz ve dünya ile entegre olacaksak bu şart. Proje ihalesine çıkılacağı açıklandığında duyduğumuz heyecan, aradan geçen zamanın uzamasıyla endişeye dönüşmeye başladı. Kaygılarımızı giderecek olan yeni bir takvimdir.

 Ordu’ya gelince neden ağır aksak?

Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneği (ORDUSİAD) Başkanı Kadir Engin: Bölgemizdeki başka illerin yatırımları hızlı hızlı ilerlerken Ordu’ya yapılacak işler hem ağır ağır ilerlememeli hem de yap boz şeklinde olmamalı. Bu hat bölge menfaatinde olan bir iştir. Kimse ağabeylik-büyüklük dürtüsüyle bu hata takoz koymaya çalışmamalı.

 Bir yıldır beklememiz yeterli olmalı 

Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Olgun Öztürk: Biz sürekli göç veriyorsak, kırsalımız sürekli boşalıyorsa ve yaşlı nüfustan başkası kalmıyorsa bunun nedeni ekonomik güçsüzlüğümüzdür. Ekonomik güçlenmemiz ise bölge ve ticaret ağlarıyla bağ kurmakla olacaktır. 1 yıl ticarette uzun bir süredir. Beledik yeter daha fazlası ayıp olur.

 

Bu haber toplam 414 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Samsun-Ordu, Demiryolu, Bakan’a, soruldu

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler