HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
22 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 15:11

“Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM kürsüsünden Ordu’nun sorunlarını anlattı.
“Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz”

İktidarın Ordu'ya vereceği hiçbir şey kalmadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Bir kez daha anlaşıldı ki, darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmazmış” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un Ordu’nun sorunlarına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde kürsüye taşıdığı konuların satır başları şu şekilde; “Fındığı yabancıların oyunlarına kurban etmeyin” ,“Bitmeyen yollar vatandaşın çilesi oldu” ,“Ormanlarımızı peşkeş çekmek vicdansızlık”, “Vakalarda üçüncü, sağlık yatırımında sonlardayız”, “Ordulular ilk seçimde hesap soracak”,“Ordu’nun sorunlarını çözmek bize nasip olacak”

-“Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz”-

Fındıktaki sıkıntılardan, altın madeni ve HES’lere, bitirilmeyen yollardan, Botanik Park ve Kovid-19 rakamlarına kadar birçok başlıkta konuşan Torun, “Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz. Bu iktidarın artık Ordu'ya da vereceği hiçbir şey kalmadı. Hemşerilerim neyin ne olduğunu görüyor ve ilk sandıkta bunun hesabını soracak. İlk seçimde iktidar olacağız Ordu'nun sorunlarını çözmek de bize nasip olacak” dedi.

 “Fındığı kurban etmeyelim”

Torun, fındıkla ilgili olarak yaptığı konuşmada, fındık ile ilgili kanun çıkarılması gerektiğini belirterek, “İktidar partisi Ordu'da her seçimde en yüksek oranda oy alıyor ancak maalesef ilgisizliği de en yüksek orandadır. Bu kürsüden defalarca fındığın sorunlarını dile getirdik ama dinletemedik. Şu anda fındık don tehlikesiyle karşı karşıya ve TARSİM'in yüksek primlerinden dolayı üretici sigorta da yaptıramıyor.  Ama her yıl konuştuklarımız aynı, diyoruz ki: "Üreticiden nihai tedarikçiye kadar bu konuyu ele alalım, bir Fındık Kanunu çıkaralım ve her yıl fındığı konuşmayalım, birilerinin iki dudağının arasına hapsetmeyelim. Ama mağdur olan üretici. TMO fındığı ilk başlangıçta aldığı fiyatla alıyor ve üretici de dış piyasadaki alıcıların oyunlarına kurban veriliyor.” Dedi.

“İnsanlar helak oldu”

Ordu’nun yol sorunlarına da değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ‘ İnsanlar helak oldu’ diyerek hükümete seslendi; “İktidarınız hep yol yapmakla övündü ama maalesef, Ordu'muzda bunları göremedik. Fatsa Çevre Yolu yılan hikâyesine döndü. 2016 yılında “mega proje” olarak anlatıldı ama şu ana kadar bir kazma bile vurulmadı. Maalesef 2021 Yatırım Programı’na da alınmadı. Ünye-Akkuş-Niksar yolunun akıbeti aynı. Aybastı-Reşadiye, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy, Ordu-Topçam-Mesudiye, Kumru-Korgan yolları da maalesef böyle. İnsanlar artık çile çekmekten, her yıl "Ne zaman bitecek?" demekten helak oldu.”

“Maden ve HES’leri bela ettiniz”

Seyit Torun’un bir başka gündem maddesi de Ordu’da ki maden arama çalışmaları ve HES’ler oldu. Torun, ‘Bir de başımıza altın madenlerini ve HES'leri bela ettiniz’diyerek hükümete ; “ Bakın, ilimizde orman alanları 202 bin hektar; son verilere göre, maden arama sahası olarak ilan edilen yer de 70 bin hektar yani yüzde 34'ü. Hangi vicdan buna dayanır? O güzelim ormanlarımızı altın madeni aramak için yabancı şirketlere peşkeş çekmek sizin vicdanınıza sığıyor mu?” sorusunu yöneltti.

“Bu sevdadan vazgeçin”

HES’lerin yapılmamasına dikkat çeken Seyit torun, “Ayrıca, bakın, şu anda, bir önceki yıla göre, yağışlarımız yüzde 48 azaldı. Su olmayan derelere artık HES yapmaya kalkıyorsunuz. Bu sevdadan vazgeçin. Buna direnen vatandaşlarımızı da maalesef güvenlik kuvvetleriyle karşı karşıya bırakıyorsunuz. Korgan Çamlı ve Çiftlik'te, Gülyalı Turnasuyu'nda vatandaşımız direniyor; onları anlayacağınıza, dertlerini dinleyeceğinize karşısına güvenlik kuvvetlerini çıkarıyorsunuz.” diye konuştu.

“Bu da sizin ayıbınız”

Sağlığa yapılan yatırımın yetersiz olduğunu söyleyen Torun, açıklamalarına şu şekilde devam etti; “ Covid-19'la karşı karşıyayız, hepimizin canını yakıyor. Maalesef şu anda 100 bin kişide 194 vakayla Türkiye 3'üncüsüyüz ama sağlığa yapılan yatırımda Türkiye sonlarındayız; bu da sizin ayıbınız.

“Sorunları çözmek bize nasip olacak”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ,Ordu’nun sorunlarının çözümüne ilişkin yaptığı açıklamada sorunları çözmenin kendilerine nasip olacağını belirterek açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı; “ Değerli arkadaşlar, bakın, bizim çok güzel atasözlerimiz vardır. Hani der ki: "Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz." Ülkemizi bir sorunlar yumağına çeviren bu iktidarınızın artık Ordu'ya da vereceği hiçbir şey kalmadı. Ama hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Tüm milletimiz gibi Ordulu hemşerilerim de neyin ne olduğunu artık görüyor ve kurulacak ilk sandıkta da bunun hesabını mutlaka soracak. Allah'ın izniyle ilk seçimde iktidar olacağız ve iktidarın yarattığı tüm sorunlarla birlikte Ordu'nun sorunlarını da çözmek bize nasip olacak.”

Torun son olarak ise , TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Gara'da terör örgütü PKK tarafından katledilen şehitleri rahmetle ve minnetle andı.

Ünye KENT Haber/Bülten 

Bu haber toplam 673 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler