HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Mart 2021 Perşembe Saat: 18:34

Ülke tarımı büyük bir açmazın içinde!

Türkiye’de iki Trakya büyüklüğünde alanın ekilip dikilmediğine işaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, ülkede tarımın büyük bir açmaz içinde olduğunu belirtti.
Ülke tarımı büyük bir açmazın içinde!

Seyit Torun, tarımda planlamanın önemine değinerek, “Siz neyi ne kadar üreteceksiniz, ne kadarını tüketeceksiniz, ne kadarını satacaksınız bilmezseniz, patatesi bir sene sokağa döküp, ertesi sene iki katına satın almak zorunda kalırsınız” dedi.

Fındıkta yaşanan sıkıntıların çözümünün basit olduğunu belirten Torun, “Her sene yüksek fiyat beklentileriyle hareket ederek bu işi kader haline getirmemeliyiz. Mutlaka fındıkta bir planlamaya, bir yasaya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ordu’nun Ünye ilçesine geldi.

Genel Başkan Yardımcısı Torun, ilçe ziyareti kapsamında Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ı ziyaret etti. Torun’a, İl Başkanı Atila Şahin, İlçe Başkanı İsa Maral, ilçe ve il yönetim kurulu üyeleri eşlik etti. 

İki Trakya büyüklüğünde alan ekilip, dikilmiyor

Ülkede tarımın büyük bir açmaz içinde olduğunu belirten Seyit Torun, “Türkiye’de iki Trakya büyüklüğünde alan maalesef ekilmiyor, dikilmiyor, üretilmiyor. Bu ülkede bizim çiftçimiz mi yok? Bu ülkede bizim makinemiz mi yok? Bu ülkede bizim tohumumuz mu yok? Bu ülkede bizim suyumuz mu yok? Toprağımız mı yok? Ama bakıyorsunuz maalesef tarım, hangi ürün olursa olsun büyük bir açmazın içerisinde” dedi.

Torun buradaki konuşmasına şöyle devam etti;

Üretimde planlama yapılmak zorunda

“Siz tarımda neyi ne kadar üreteceksiniz, ne kadarını tüketeceksiniz, ne kadarını satacaksınız bilmez de patatesi bir sene sokağa döküp, ertesi sene iki katını satın alıyorsak bu olsa olsa ihanet olur. Çiftçi üretiyor. Ne ürettiğinin değeri var, ne sattığının kıymeti var. Bunlar çözülemez mi? Bunlar çözülebilir.

Ne olacak bu fındığın hali?

Fındıkta her sene yüksek fiyat beklentileriyle hareket ederek bu işi kader haline getirmemeliyiz. Fındıkta asıl bir planlamaya, bir yasaya ihtiyacımız var. Fındık için yürüdük, mitingler yaptık. Fındık için toplantılar yaptık. Ama geldiğimiz noktada maalesef hala aynı şeyleri konuşuyoruz. Olay basit. Çözülemez değil aslında. Bir yıllık, beş yıllık, on yıllık, yirmi yıllık bir planlama yapmak zorundayız. Hani bu böyle bir sihirli değneği değdirdik tamam fındığın sorununu hallettik diyeceğimiz bir olay değil. Ama fındığın sorununu çözme yolunda adım atmamız lazım. Aklımız var, bilgimiz var, tecrübelerimiz var, önümüzde imkanlarımız var. Tez elden bugünden mutlaka adım atmamız lazım ki gelecek nesillere hiç değilse fındığında değer ettiği, rekabet ettiği, yabancı ülkelere karşı gücünü kullandığı stratejik bir ürün haline getirelim.

Fındığı neden herkesin dertlendiği bir ürün haline getiriyoruz?

Fındığı, herkesin kazandığı bir ürün haline getirmemiz mümkün. Üretici de kazanır, aracı da kazanır, ihracatçı da kazanır, tedarikçi de kazanır, herkes kazanır. Herkesin kazandığı bir formülü oluşturmak mümkün. Ama bunu maalesef bu ülkeyi yönetenler bizim yöremizde bir deyim vardır ya ‘Ağzımıza bir parmak bal çalarak’ sorunu yıllık değerlendirerek, günü geçiştirmeye çalışıyorlar.” diye konuştu.

Ziyarette konuşan Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman şunları söyledi:

Bizim ovalarımız ülkemize de bakar dünyaya da bakar..

“İktidar tarafından olsun, muhalefet tarafından olsun bizim için fark etmiyor, bu ziyaretler gerçekten bize güç veriyor. Biz sürekli ne yapabilirizi çalışan, kendini geliştiren bir odayız. Dolayısıyla bu tür ziyaretlerin bizleri kamçıladığını söylemek isterim. Türkiye’de tarım zor günlerden geçiyor. Zor günlere gidiyor. Her geçen gün alanımız ve ufkumuz daralmakta. Bununla birlikte üretim azaldıkça da dışarıdan talep edilmekte… Türkiye koşulsuz bir tarım ülkesidir. Bizim iki, üç büyük ovamız Türkiye’yi çok rahat bakar. Bizim geri kalan ovalarımız da Avrupa’ya, dünyaya bakar.”

Torun Ziraat Odası ziyaretinin yanı sıra ayrıca, Ünye Sanayi ve Ticaret Odası, Ünye Terziler ve Kuaförler Odası, Gıda Maddeleri, Lokantacılar, Kasaplar Odası ve ilçedeki esnafları ziyaret etti.

 Ünye KENT Haber

 

 

 

                                                                                                                         

Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ülke, tarımı, büyük, bir, açmazın, içinde!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler