HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
8 Mart 2021 Pazartesi Saat: 14:17

Samsun-Sarp Demiryolu için tüm kesimler bir araya gelmeli

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Samsun-Sarp Demiryolu hattının yapılması gerektiğini ifade ederek, hattın başka illere kaydırılması konusuna tepki gösterdi.
Samsun-Sarp Demiryolu için tüm kesimler bir araya gelmeli

Samsun-Sarp demiryolu konusunu Ordu Valisi Tuncay Sonel ile görüşmesinde gündeme getirdiğini belirten CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, CHP'nin bölge milletvekilleri, Giresun ve Ordu Ak Parti milletvekilleri ve Demokrat parti Ordu milletvekili ile de telefon görüşmesi yaparak sahil güzergahı için görüşlerini alıp destek istedi. En yakın zamanda önce il düzeyinde iktidar muhalefet bir araya gelinmesi, sonra da tüm bölge milletvekilleri bir araya gelip konuyu yürütme makamlarına taşımak şeklinde bir fikir oluştuğunu ifade eden Mustafa Adıgüzel, Karadeniz’in bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ve demiryolu hattının gerek vatandaşların ulaşımı gerekse turizmin gelişimi için çok önemli olduğunu belirtti. Demiryolu projesi ile ilgili açıklama yapan

Adıgüzel şunları söyledi:

 “Karadeniz’in yüksek sıradağlardan oluşan coğrafi özellikleri nedeniyle çoğunluğu dolgu ile yapılan mevcut duble yoldan başka alternatif kara yolu yoktur. Her yönde iki şerit olan mevcut yola ilave şerit bile yapmak mümkün değildir. Bu yolun 10 yıla varmadan yetersiz kalacağı da aşikârdır. Karayolundaki yükün alternatif ulaşım ağlarına dağıtılması gerekmektedir. Bu nedenle Samsun-Sarp demiryolu hattı Karadeniz illerimiz için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

6 il, 32 ilçe bu hatta yer alıyor

Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin’den oluşan sahil şeridinde 32 ilçe bulunmaktadır. Bu ilçelerden Çarşamba, Akçaabat, Ünye, Fatsa,  Bulancak, Terme, Tekkeköy, Araklı ilçelerinin nüfusları 50 binin üzerinde olup ülkemizdeki bazı illerden daha büyüktür. 6 ilin toplam nüfusu 3 milyon 900 bindir. Ayrıca bölgede yaşayan nüfusun 2 katı kadar da bölge dışında Türkiye genelinde nüfus barındırmakta, yaz aylarında yerleşik bölge nüfusuna eklenen ilave nüfus ulaşıma ilave yoğunluk getirmektedir. Samsun’dan Sarp’a giden demiryolu bu nüfusun %80’nin yaşadığı sahil bandının direkt içinden geçerken, nüfusun tamamına da doğrudan hizmet edecektir.

Bölge kendi içinde hareketli bir bölgedir

Karadeniz’de Samsun’dan Artvin’e kadar bütün iller hatta sahilde yerleşik ilçelerde birbirine yakın akrabalık ilişkileri vardır. Birçok ilin nüfus yapısı tüm Karadeniz’in illerinden gelen insanlardan teşkildir. Örneğin Trabzon ya da Rize’ye bir tren ulaşımı sağlanacaksa gelen yolcuların Giresun, Ordu ve Samsun’dan gelme talebi çok yüksektir. Bunun tersi de doğudan batıya aynı şekildedir.

Zaten bildiğimiz kadarıyla Samsun’la Bolaman arası bir raylı sistem planlaması vardır. Bu hat planlanması gereken Samsun-Sarp Demiryolu hattının zaten 3’te 1’ini oluşturmuş olacaktır. Bunu ileriye devam ettirmek Samsun-Sarp demiryolu demektir. Tek güzergahta hepsini karşılamak demektir.

Gürcistan üzerinden yurt dışı bağlantısı bulunuyor

Gürcistan üzerinden yurt dışı bağlantısı bulunan ve ciddi bir turizm potansiyeli taşıyan bu hattın Giresun, Ordu ve Samsun bağlantısı kurması yabancı turistlerin de tercih sebebi olacaktır. Ayrıca turizm potansiyeli yüksek olan bu demiryolu hattının Karadeniz sahillerindeki limanlarla kruvaziyer turizmi için de bağlantı noktaları oluşturacak olması son derece önemlidir.

Karadeniz bölgesi doğa, gastronomi, yayla, tarih ve kayak turizmi açısından gelecek vadeden bir bölgedir. Ulaşımın kolaylaşması turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve ülkemize döviz girdisi sağlanması açısından büyük katkı sağlayacaktır.”

 

 

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 406 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Samsun-Sarp, Demiryolu, için, tüm, kesimler, bir, araya, gelmeli

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler