HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
11 Mart 2021 Perşembe Saat: 15:12

Demiryolu, Cumhuriyet’in Karadeniz'e borcudur

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Cumhuriyetimizle birlikte yurdumuzu demir ağlarla ördük, ancak Karadeniz bundan nasibini alamamıştır. Bu nedenle Samsun-Sarp demir yolu Cumhuriyetimizin Karadeniz'e bir borcudur” dedi.
Demiryolu, Cumhuriyet’in Karadeniz'e borcudur

 CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Samsun-Sarp Demiryolu projesini Meclis kürsüsünde anlattı.

 

Projenin güzergahının değiştirilerek Ordu, Samsun ve Giresun’un dışarda bırakılmasının düşünüldüğünü ifade eden Adıgüzel, bu bölgenin aile bağları, ticaret ve turizm için bir bütün olduğunu ve bölünemeyeceğini söyledi. Projenin hayati bir ulaştırma projesi olduğunu ve tüm illeri kapsayacak şekilde tamamlanması gerektiğini ifade eden Adıgüzel’in konuşması şu şekilde idi:  

 

Mevcut karayolunun alternatifi yok

“Karadeniz'de Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'den oluşan sahil şeridinde il merkezlerinden hariç 32 ilçe var. Bu ilçelerden bazılarının nüfusu 100 binin üzerinde. Bu 6 ilde 4 milyon nüfus var. Burada metrekareye, kilometrekareye düşen insan sayısı Türkiye ortalamasından çok daha yüksek. Ayrıca, bölgede yaşayan nüfusun 2 katı da bu bölge dışında var. Bunlar bazen, dönem dönem bu nüfusa eklenerek ulaşıma da ilave yoğunluklar getirmektedir. Karadeniz'in coğrafi özellikleri nedeniyle çoğunluğu dolgu olan mevcut sahil yolundan başka bir yolu yoktur. Bırakın yeni bir yol açmayı, her yöne 2 şerit olan bu yola ilave bir şerit yapmak bile mümkün değildir. Dolayısıyla, bizim, buraya alternatif ulaşım araçları sağlamamız lazım. Bu nedenle Samsun-Sarp demir yolu hattı Karadeniz illerimiz için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

 

Ulaştırma Bakanı projeyi iptal etmiş

Karadeniz Bölgesi, doğa, gastronomi, yayla ve kayak turizmi için de gelecek vadediyor, Gürcistan üzerinden yurt dışı bağlantısı da var. Hâl böyleyken ve daha önce bütün siyasi partiler bu sözü vermişken bir de duyduk ki yine Karadenizli olan Ulaştırma Bakanı bu projeyi iptal etmiş. Soruyoruz: Neden iptal ettiniz? Cevap yok. Yani bölge halkı bu sorunun cevabını bekliyor. Güzergâh değiştiyse başka bir güzergâhın bu, yoğun nüfusu ve ulaşım sorunu olan bölgeye katkısı nedir? İnsanlar bu sahil şeridinde, nüfus bu sahil şeridinde olduğu için başka bir alternatif neden düşünülmüştür? Ayrıca, Karadeniz'de Samsun'dan Artvin'e kadar bütün iller birbirine akrabadır. Yani buradaki illerin nüfuslarının tamamı o diğer illerden oluşmaktadır. Trabzon ya da Rize'ye gidecek bir trenin yolcularının Ordu'dan, Samsun'dan, Giresun'dan olma ihtimali çok çok yüksektir; tersi de doğrudur, doğudan batıya aynı şekilde. Yani siz dağlardan, taşlardan Trabzon'a ne taşıyacaksınız, merak ediyorum. Ayrıca, bu demir yolu hattının turizme katkısı da olacaksa Karadeniz sahillerinde olacak kruvaziyer limanlarına da bağlantı noktası oluşturacağı için bu hattın önemi çok büyüktür. Bu işe biz siyaset üstü bakıyoruz, o yüzden ben, Giresun ve Ordu'nun AK Parti milletvekillerini ve Demokrat Parti Ordu Milletvekilini de aradım, bütün milletvekilleri bir araya gelerek bir ortak aklı oluşturmak üzere çalışmaya karar verdik. Cumhuriyetimizle birlikte yurdumuzu demir ağlarla ördük ancak Karadeniz bundan nasibini alamamıştır. Bu nedenle Samsun-Sarp demir yolu cumhuriyetimizin Karadeniz'e bir borcudur.”

 

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 624 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Demiryolu, Cumhuriyet’in, Karadenize, borcudur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler