HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
16 Nisan 2021 Cuma Saat: 17:39

50 yılın Ordulu Bakanları nerede, ne yaparlar?

Siyasette ‘Ordu rüzgarı’ estiren son elli yıl içinde Ordu siyasetinde Bakan olarak adı öne çıkan ağır top siyasiler kimler?
50 yılın Ordulu Bakanları nerede, ne yaparlar?

Partisinde aktif olmuş, Genel Merkez yönetimlerinde yer almış, Bakanlık yapmış 1980 sonrasının siyasileri şimdi nerede, ne yaparlar?

50 yıl içinde Ordu’dan 6 Bakan çıkmış, bunlardan 5’i Ünyeli, birisi ise Altınordu ilçesinden.

Bunlar sırasıyla şöyle;

Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Şükrü Yürür…

1944 doğumlu, Ünyeli. Ankara İktisadî ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Bölümü mezunu. Ticaret Bakanlığı Yurtaş ve İç Ticaret Genel Müdürlükleri, Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreteri, Ankara Ticaret Odası Dış Ticaret Müdürü, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Genel Sekreteri, Nuhun Ankara Makarnası AŞ Genel Müdürü olarak görev yaptı.

 

Şükrü Yürür, ANAP’tan 17., 18., 19.., 20. ve 21. Dönem Ordu Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı, Avrupa Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyesi oldu.

 

46. ve 47. Hükümetlerde Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı. Şükrü Yürür evli ve 2 çocuk babasıdır. Yürür, emekli olup emeklilik hayatını Ankara’da sürdürüyor.

 

Tarım ve Köyişleri - Devlet eski Bakanı Refaiddin Şahin

 

1939 doğumlu, Ünyeli; Ankara İktisadi ve Ticari İlimleri Akademisi’nden mezun. Gençlik ve Spor Bakanlığında uzman, Bağ – Kur Genel Müdürlüğü’nde Genel Sekreterlik ve Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 22.01.1980 – 16.04.1980 döneminde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Büyük Türkiye Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokrat Türkiye Partisi Kurucu üyeleri arasında yer aldı. 19. ve 20. Dönem Doğru Yol Partisi Ordu Milletvekili ola­rak Mecliste görev yaptı. Tarım ve Köyişleri ile Devlet Bakanlığı yaptı. Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Refaiddin şahin, 16 Mart 2013’te vefat etti. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Hilmi Güler

Mehmet Hilmi Güler, 15 Temmuz 1949'da doğdu, Ünyeli. ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede tamamladı.

ODTÜ ve ADMMA Makine Mühendisliği Bölümü'nde Asistan ve Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Türk Uçak Sanayii'nde (TUSAŞ) Proje Mühendisi ve Grup Başkanı, TÜBİTAK'ta Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü, Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, Başbakanlık Başmüşaviri, ERDEMİR ve İGDAŞ'ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Aza olarak görev yaptı.

AK Parti Kurucu Üyesi oldu. 22. ve 23. Dönem Ordu Milletvekili, 58, 59 ve 60. Hükümetlerde ise Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü. 2019 yılında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Halen bu görevini sürdürüyor. Güler, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay

Ertuğrul Günay,1948 yılında doğdu, Altınordulu. 1969 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi'nden me­zun oldu. Siyasete CHP'de başladı. 1977'de en genç milletvekili olarak Meclis'e girmeyi başardı. 1992-1994 yılları arasında CHP Genel Sekreterliği yaptı. 1994 yılında İstanbul Büyükşe­hir Belediye başkan adayı olarak Erdoğan'la yarıştı ve kaybetti. 2004'te Ordu'da yerel seçimde DSP'li aday Seyit Torun'a destek verdiği için CHP'den ihraç edildi.

2007'de AK Parti'ye geçti. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde bu partiden Milletvekili seçildi. Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. TBMM'de 16. dönemde Ordu, 23. dönemde İstanbul, 24. dönem İzmir milletvekili olarak üç dönem görev yaptı. 2013 yılında AK Parti'den istifa etti, aktif siyaseti bıraktı. Emekliliğinde kitap yazımı ile meşgul, yayınlanmış 4 kitabı bulunuyor. Evli, bir çocuk abası.

İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin

İdris Naim Şahin 1956 doğumlu, Ünyeli. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ordu İl Maiyet Memurluğu'nu müteakip 1980 yılında Kaymakam oldu, kaymakamlık görevinde bulundu.

TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanlık Programını bitirdi. 1989 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi oldu. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı. 1999 yılından itibaren İBB Başkan Danışmanlığı, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörlüğü ve İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı ve 2001-2011 yılları arasında Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 Milletvekili seçimlerinde İstanbul, 24. Dönemde de Ordu milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kurulan 61. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 24 Ocak 2013 tarihinde Kabine revizyonu ile Başbakan tarafından görevinden alındı. İdris Naim Şahin 2013 yılında AK Parti’den istifa etti. MİLAD adlı parti kurdu, bu parti siyasette başarılı olamadı. Bir süre siyasete ara veren Şahin, 2019 Yerel seçimlerinde Saadet Partisinden Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu, ancak kazanamadı. Şahin, şu anda aktif siyaset yapmıyor, emekli. Evli ve altı çocuk babası.

Başbakan Yardımcısı - Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş 1959 doğumlu, Ünyeli. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. 1992 yılında İktisat Doktoru, 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent unvanını aldı.  ABD’de Cornell Üniversitesinde akademik çalışmalarını sürdürdü. 2004 yılında profesör oldu.

Kurtulmuş, 1998 yılında aktif siyasete girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2008’de Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi. 1 Kasım 2010 tarihinde Halkın Sesi Partisi’ni (HAS Parti) kurdu. HAS Parti, 2012’de bütünleşme kararı alarak AK Parti ile birleşti. AK Parti’de Ekonomi İşleri’nden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Numan Kurtulmuş, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde ve aynı yılın Kasım ayında yapılan erken seçimde AK Parti’den Ordu Milletvekili, 2018 seçiminde ise İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye seçildi.

Kurtulmuş, 29 Ağustos 2014 tarihinde 62. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı olarak görevine başladı. 63, 64 ve 65. Hükümetler döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü yapan Numan Kurtulmuş, 65. Hükümet’te yapılan değişiklik ile Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı.

İki dönem AK Parti MKYK üyeliğine seçilen Kurtulmuş, halen AK Parti Genel Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir.

Numan Kurtulmuş, evli ve üç çocuk babasıdır.

Ünye KENT Haber 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 50, yılın, Ordulu, Bakanları, nerede, ne, yaparlar?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler