HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
26 Mayıs 2021 Çarşamba Saat: 15:11

Adıgüzel, Büyükşehir ihalelerini Meclis’e taşıdı

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Meclis’te yaptığı açıklamasında Ordu Büyükşehir Belediyesinin yaptığı 25 ihalede tespit ettikleri toplam kamu zararının 50 milyon TL’nin üzerinde olduğunu söyledi.
Adıgüzel, Büyükşehir ihalelerini Meclis’e taşıdı

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Mecliste düzenlediği basın toplantısında Ordu Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ihalelere ilişkin çok çarpıcı bilgiler verdi. Tespit ettikleri 25 ihaleden toplam kamu zararının 50 milyon TL’nin üzerinde olduğunu ifade eden Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde:

“Ordu ili Altınordu ilçesinde ulusal basında da konu olan bir önceki AKP’li belediye başkanı Enver Yılmaz döneminde yapımına başlanılan Belde Evler inşaatı Sn. Erdoğan’ın da müdahalesi ile şimdiki belediye yönetimi tarafından kıyı kenar ihlali ve kat fazlalığı neden gösterilerek son iki katına kadar yıkılmıştı. Bu alanın yeşil alan olarak düzenleneceği de ayrıca ilan edilmiş ve belediye meclis kaydına geçirilmişti.

Buradaki süreci, bir önceki yönetim tarafından belediyeye ait Belde Otel’in yıkımı, buraya Belde Evler’in yapımı, yeni yönetimin bunu tekrar yıkımı ve şimdi yeniden projelendirmesi süreci ile ilgili iki AKP’li belediyenin kamu zararını organize işleri açıklıyoruz.

Sondan başlayalım. Bu alanın yeşil alan olarak düzenleneceği açıklanmasına rağmen yeniden 21-B pazarlık usulü ile yine bilindik yandaş firmaya yaklaşık 40 milyon bedelle verildiği bilgisine ulaştık

 

Ordu BB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Kiraz Limanı Mahallesi Belde Evler Rehabilitasyonu Yapım İşi ihale Bedeli: 33.887.567 TL + KDV Toplam 39.987.329,06 TL (21-b pazarlık usulü ile yapılmış ve EKAP sistemine sokulmadan ihale edilmiştir.)

 

•            Yıkılan Belde Evler Projesi Kıyı Kanunu’nu ihlal ettiği gerekçesi ile yıkılmıştı. Yeni yapılan inşaat da yine aynı durumdan etkilenmeyecek mi?

•            İmar planında yeşil alan olarak değiştirilen ve halka da o şekilde söz verilen bu alan nasıl yapılaşmaya açılıyor?

•            Bu ihaleyi alan firma AKM Yapı daha önce Altınordu ilçesinin muhtelif yerlerinde peyzaj düzenleme işi birden fazla proje birleştirilerek (tahıl pazarı, Atatürk Bulvarı, şadırvan, Çarşamba pazarı, Bilalköyden Açıkhava Müzesi) 11.886.387 TL ile KİSKA-KOM inşaat firması almıştır. Hem Belde Evler yerine olan projeyi alan AKM hem de peyzaj ihalesini alan KİSKA_KOM inşaat firmaları ÖZKA firmasının ortaklarıdır. 2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kurbağalıdere ile ilgili ıslah ve inşaat işleri ile ilgili ihalelerde ÖZKA KİSKA-KOM ve AKM arasındaki ortaklık açıkça gözükmektedir.

•            Belde Evler yerine yapılacak yeni yapının projesini hazırlayan firma ise ORKENT İnşaat 2020 Aralık ayında kurulmuştur. Kuruluşundan 3 ay sonra Mart 2020’de yine 21-b pazarlık usulü ihaleyi 173.000 TL’ye almıştır. Yüklenici ORKENT firması adres olarak Durugöl Mahallesi OSKİ Ana Binası yani Belediye’nin binasını göstermiştir. Bu durumdan daha açık yolsuzluk olur mu? Çünkü bu firmayla ilişkili Mimar Nihan Şen zaten Büyükşehir Belediye Başkanının danışmanıdır ve hakikaten de o adreste oturmaktadır.

Belediyenin ihale verdiği firmanın adresi yine aynı belediye..

Geçtiğimiz günlerde 1 TL bedelli dezenfektanlı tükenmez kalemi tanesi yaklaşık 10 TL’den 30 bin adet, pazarlık usülü ile 267.300 TL ile bilindik birine vermişlerdir. Bu kalemleri ilköğretim çağındaki çocuklara dağıtarak ayrı bir skandala daha imza attılar. İçinde kimyasal olan bu kalemlerin pedagojik uygunluğu için milli eğitimden, sağlığa zararlı olup olmayacağı konusunda sağlık bakanlığından izinleri var mı, sorduk ses yok.

 

Ordu Büyükşehirin bütün ihalelerini ihale kanununda yazan usullere göre değil, mevzuata aykırı olarak yapmaktadır. Bütün ihaleleri 21-b pazarlık usulü ile yapmaktadır. Aslında geçen yıl Sayıştay Raporunda da Ordu Büyükşehir Belediyesi açık ihale yapması gereken ihaleleri bölüp küçülterek doğrudan teminle yaptığı konusunda usule aykırı hareket ettiği konusunda uyarılmıştır.

Sadece Belde Evler yerine rehabilitasyon projesinde değil, bizim tespit ettiğimiz 24 ayrı ihalede daha mevzuata aykırı bir biçimde pazarlık usulü kullanılmıştır. İhale Kanunu’nun pazarlık usulü başlıklı 21. Maddesinde hangi hallerde bu yöntemin kullanılacağı belirtilmiştir. 21-b’ye göre doğal afetler, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı tehlikesi gibi özellik arz eden ivedilikle yapılması gereken hallerde pazarlık usulü alımlar gerçekleştirilebilir. Burada 25 adet bizim tespit ettiğimiz milyonluk ihalelerin hiçbirinde bu şartlar mevcut değildir. Bu 25 ihalenin toplamı 101.665.233,47 TL’dır.

Açık yapılması gereken ihalelerin pazarlıkla yapılması dolayısıyla kamu açıkça zarar uğratılmaktadır. Kamu İhale Kurumu verilerine göre açık ihalede her 100 TL’lik iş 78 TL’Ye yapılabilmekte, pazarlık usulünde ise bu ortalama 91 TL’ye çıkmaktadır. Peyzaj işlerinde kar oranları %70’lere ulaşmaktadır. Bu Altınordu’daki peyzaj işinde 12 Milyon TL’lik işin normalde en fazla 4 milyon TL’ye bitirilebileceği, Belde Evlerdeki projenin de 40 milyon’a değil 5 milyona yapılabileceğine dair bilgiler vardır.

Toplam 25 ihaleden kamu zararının yaklaşık 50 Milyon TL olduğunu tahmin etmekteyiz.

Sadece Belde Otel – Belde Evler hikayesinden eski ve yeni OBB yönetiminin kamuya verdikleri zarara bakacak olursak Belde Otel 50 Milyon TL, tazminat 104 Milyon TL, yeni proje 40 Milyon TL, toplam 194 Milyon TL. Yani yaklaşık Ordu – Giresun havalimanı maliyeti (220 Milyon TL) kadar miktar 10 dönümlük Belde Evler alanına gömülmüştür. Ayrıca bu ihalelerin pazarlık usulü ile yapılmasıyla uğratılan zararlar, savrulan paralar milletin parasıdır.

Bir örnek de Çamaş’ta Cevatbey Konağı restorasyonudur. Son Meclis toplantısında 7 milyon TL bedel biçilmiştir. Çamaş Belediyesi’nin yıllık bütçesi 8 milyondur. Çamaş’ın yol, su sıkıntısı, Pandemi sıkıntısı yok demek ki! OBB’nin çivisi çıkmış durumda. 2 yıldır söylüyoruz. OBB’yi Belediye Başkanı değil, rant çeteleri yönetiyor. OBB Ordu’dan değil, İstanbul ve Ankara’daki siyasi ve çıkar odakları tarafından yönetiliyor.”

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 286 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler