HABER ARAMA
  • DOLAR5,8354
  • EURO6,5586
  • ALTIN240,0164
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
9 Eylül 2018 Pazar Saat: 15:35

Cumhuriyet Halk Partisi 95 Yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Teşkilatı, partilerinin 95. yılını Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle kutladı.
Cumhuriyet Halk Partisi 95 Yaşında

CHP’nin kuruluşunun 95. yılı Ünye’de törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu. 

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral,  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulan partilerinin 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldığını hatırlatarak, “1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşu ile ilgili bilgi veren Maral, “CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.” diye konuştu.

Maral konuşmasını şöyle sürdürdü:

“1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir.1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırmıştır.1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliği”ni hedeflemiştir. Bu süreçte CHP, “devlet partisinden” “halkın partisine”, düzen partisinden” “değişimin partisine” dönüşmüştür.70 li yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi 12 Mart faşizminin uzantıları tarafından yönlendirilen cinayet odaklarınca birçok il başkanı, milletvekili ve üyesiyle cinayetlere maruz kalmıştır.1980 12 Eylül faşist darbesi sonrası seçilmiş tüm belediye başkanları görevden alınmış, milletvekilleri tutuklanmış, genel başkanı Sayın Bülent Ecevit defalarca tutuklanıp hapis yatmıştır. Darbe liderlerinin talimatıyla kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi değişik isimlerle yeniden vücut bulmuş, Türkiye’nin 12 Eylül faşizminden kurtulması için büyük mücadeleler vermiştir.Partilerin yeniden eski isimleri ile kuruluşunun önündeki engeller kalkınca Cumhuriyet Halk Partisi adıyla yeniden kurulmuştur.Özellikle 12 Eylül darbe anayasasının birçok maddesinin değiştirilmesi aşamasında önemli görevler yapmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP bu çerçevede uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağlamıştır. Çağdaş sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme” kavramları içinde bulunduğumuz dönemde CHP’nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler arasında yer almaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi, dünüyle, bugünüyle büyük mücadeleler vererek kazandığımız demokrasi ve çağdaşlaşma kültürünün Türkiye’deki tek teminatıdır. Kurtuluşun ve kuruluşun günü kutlu olsun. Kadrolarımız var, inancımız tam. 95 yıl önce kazandık, yine başaracağız. Geleceğin teminatı CHP iyi ki var, bizler de iyi ki CHP’liyiz. Atamızın izindeyiz.”

Bu haber toplam 558 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Cumhuriyet, Halk, Partisi, 95, Yaşında

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler