HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
23 Ekim 2021 Cumartesi Saat: 15:19

“Ünye önemli bir kentimiz”

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Veli Ağbaba, Ünyeli esnaflar ve vatandaşların sorunlarını dinledi, taleplerini not aldı, çözüm önerileri sundu.
“Ünye önemli bir kentimiz”

Torun, “Biz sadece eleştiri getirmiyoruz, çözüm önerilerini de ortaya koyuyoruz. İktidar olduğumuzda Türkiye’nin daha iyi yönetildiğini, sorunlarının nasıl çözüldüğünü göstermiş olacağız.” diyerek seçmenin seçimlerde çözüm için kendilerine destek olmasını istedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ünye’nin Karadeniz’in en güzel ve önemli yerleşim yerlerinden biri olduğunu ifade ederek, “Önemli bir kentimiz ve merkezimiz. Ünye sadece Ordu için değil, Türkiye için önemli bir şehir. Türkiye’de bilinen, tanınan bir yer.” dedi. 

Pandeminin tarım ürünlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardığına dikkat çeken Ağbaba, “Fındığın desteklenmesi gerekiyor. Doğrusu tüm tarım ürünlerinin hepsinin desteklenmesi gerekiyor.” diye konuştu. 

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Veli Ağbaba, çeşitli programlara katılmak üzere geldikleri Ünye’de esnaf ve vatandaşları ziyaret etti. 

Torun ve Ağbaba’ya ziyaretlerinde CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ordu İl Başkanı Atilla Şahin, Ünye İlçe Başkanı İsa Maral ve partililer eşlik etti.

Torun ve Ağbaba beraberindekilerle birlikte, Akkuş-Niksar Caddesi, Hükümet ve Belediye Caddeleri ile Cumhuriyet Meydanı çevresindeki esnafları ziyaret ettikten sonra Döner Çeşme Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. 

-“Sadece eleştiri getirmiyoruz, çözüm önerilerini de ortaya koyuyoruz” -

Açıklamasında kendilerinin eleştiri yanında çözüm önerileri de getirdiklerini ifade eden Seyit Torun, “Bugün Ünye’mizdeyiz, vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz. Onları dinliyoruz, sorunların çözümünü anlatıyoruz. Tabi içinde bulunduğumuz durum gerçekten sorunlu, vatandaş kaygılı, ciddi bir gelecek endişesi yaşıyor. Gelirinin azaldığının ama giderlerinin her geçen gün arttığının ve kışı nasıl geçireceklerinin kaygısı içindeler. Biz sadece eleştiri getirmiyoruz, çözüm önerilerini de ortaya koyuyoruz. İnşallah gelecek olan, gelmekte olan sürecimizde bu sorunları hep birlikte çözeceğiz. Böylelikle Türkiye’nin nasıl daha iyi yönetildiğini, sorunlarının nasıl çözüldüğünü göstermiş olacağız.” dedi. 

“Ünye Karadeniz’in önemli yerleşim yerlerinden biri”

Basın açıklamasına, Ünye için Karadeniz’in en güzel ‘illerinden’, önemli yerleşim yerlerinden biri olduğuna işaret ederek başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın sözünü, ‘ilçe’ diyerek düzelten Seyit Toruna; “Biliyorum ama” diyerek yanıt veren Ağababa ile Torun arasındaki kısa diyalog partililerin yüzünde bir anlık tebessüme yol açtı.   

Ünye’nin Türkiye tarafından bilinen ve tanınan bir ilçe olduğunu ifade eden Veli Ağbaba, “Ünye Karadeniz’in en güzel illerinden, önemli yerleşim yerlerinden biri. Önemli bir kentimiz ve merkezimiz. Ünye sadece Ordu için değil, Türkiye için önemli bir şehir, Türkiye tarafından, tanınan, bilinen bir yer. Ünye’yi biliyoruz, Ünye ile ilgili her konuya her soruna hakimiz.” Dedi.

“Fındık başta olmak üzere tüm tarım ürünleri desteklenmeli” -

Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, fındık üretiminde Ordu’nun, kuru kayısı üretiminde Malatya’nın dünya pazarında başı çektiğini ve bu iki stratejik ürünün ve tüm tarım ürünlerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Tarım ürünlerinin desteklenmesinin öneminin pandemi döneminde daha da ortaya çıktığını ifade eden, “Ordu ili, kendi seçim bölgem Malatya ile biraz bir birine benziyor. Birisi dünya fındık üretiminin neredeyse tamamına yakınını karşılıyor. Malatya’da kuru kayısı üretiminin neredeyse tek başına tamamını karşılıyor. İkisinin de stratejik ürün olarak desteklenmesi gerekiyor. Doğrusu tüm tarım ürünlerinin desteklenmesi gerekiyor. Yaşadığımız hem pandemi hem de kriz döneminin bize vermiş olduğu en büyük ders budur.” dedi. 

-“Üretimin olmadığı yerde zenginlik olmaz” –

Ağbaba, ranta dayalı ekonomide geçici olarak büyüme ve zenginleşme olduğunu, ama üretimin olmadığı yerde devamlılığın olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Üretimin olmadığı yerde zenginlik olmadığını hep beraber gördük. Türkiye bir ekonomik buhran, bir ekonomik krizi yaşamakta. Bir çöküntü ile karşı karşıyayız. Esnafın durumu ortada. Ancak bir iktidar değişimi olursa, hukuku egemen kılarsanız, demokrasiyi egemen kılarsanız dolar da düşer, işsizlikte azalır. Tercihleri doğru yaparsanız ekonomi de düzelir, esnafın durumu da düzelir.”  

-“İlk olarak Siyasi Etik Yasası’nı çıkarmak istiyoruz” -

Ülkenin ahlaki bir çöküntü içinde olduğunu ve seçim sonrası ilk olarak Siyasi Etik Yasası’nı çıkarmak istediklerini vurgulayan Veli Ağbaba, şunları söyledi:

“Maalesef Türkiye çok ekonomik kriz yaşadı. Ancak bu dönem ekonomik krizin yanında bir de ahlaki kriz var. Bence en önemlisi ahlaki kriz, ahlaki çöküntü. İşsizlik düzelir, dolar rayına oturur. Tarım üretimi artırılabilir. Ama bu ahlaki çöküntünün düzeltilmesi gerekiyor. Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi seçimden sonra ne yapacaksınız diye sorulacak olursa öncelikle yapacağımız ilk iş Siyasi Etik Yasasını çıkarmak olacaktır.”

 

-Vakıflar üzerinden hükümete ağır eleştiri -

Ağbaba, son dönemde gündeme gelen vakıflar üzerinden hükümeti de eleştirerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu son dönem ahlaki çöküntünün bir boyutu da vakıflar. Bilindiği üzere vakıflar bizim kültürümüzde olan kurumlar. Kültürümüzün önemli parçaları. Selçuklu’dan, Osmanlı’dan bu yana yüzyıllardır vakıf müessesemiz var.. Vakfın amacı vakfetmek, fakire fukaraya, ihtiyaçlı insanlara yardım etmek. Vakfın amacı imkanı olanlardan, imkanı olmayanlara destek olmak. Ama vakıf bile kirletildi maalesef. Türkiye’de birkaç yıldır öne çıkmış vakıflara baktığımız zaman Ensar’ından, TÜRGEV’ine, TÜGVA’sına kadar her açtığınız her ortaya çıkan yerden bir lağım sızıntısı değil, bir lağım akıyor. TÜRGEV ve TÜGVA’da yaşananlara baktığımız zaman bunu Türkiye’nin kaldırabilmesi mümkün değil. Bir tarafta 3 milyon 214 bin evde yaşayan çocukların evinde bir tek çalışan yok. Her iki gençten biri işsiz. 10 milyonun üzerinde işsizimiz, yoksulumuz var. Ama ne yapılıyor TÜGVA, TÜRGEV’in yöneticileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 3’er 5’er maaş alıyor. Bu yetmiyor makam araçları var. Tabi geçmiş dönemde var, bizim dönemde değil. İstanbul Büyükşehir’den, Ankara Büyükşehir’den birçok yerel yönetimin imkanları maalesef vakıflar için kullanılıyor. Türkiye’nin her yanında, muhtemelen Ordu’da da öyledir.

-Bu vakıflar devletin malına çöküyor -

Devletin kurumları, binaları resmen bunlara kirasız bir şekilde veriliyor. TÜGVA, TÜRGEV bu tür vakıflar devletin, milletin, kamunun malına çöküyor. Mafyanın çökmesi ne ise bu da aynı şey. 10 milyon işsiz var iken; TÜRGEV kendi yakınlarını devlete yerleştiriyor. Kimini hakim, kimini kaymakam yapıyor, kimini polis, kimini asker yapıyor. Türkiye maalesef hala; vakıfların cemaatlerin elinde oyuncak olmuş durumda. Hala ders almış değiller. TÜGVA ve TÜRGEV bunu nerden öğrendi? Geçmişte birlikte iş yapmış oldukları örgütlerden öğrendi. Ama bunların onu geçtiğini görüyoruz. Yapılacak ilk iş Siyasi Etik Yasası çıkarmak ve tekrar bu liyakati hakim kılmak. Hukuku, demokrasiyi hakim kılmak yapacağımız şey. Umutluyuz.”

-“Türkiye’nin itibarı olan Türk Lirası yerlerde sürünüyor” -

Sözlerinin sonunda Türk lirasının artan dolar karşısında her geçen gün eriyerek ekonomik sorunun arttığına dikkat çeken Ağbaba, “Türkiye’nin itibarı olan Türk Lirası yerlerde sürünüyor. Türkiye kara para anlamında gri listeye alındı. Artık ismimiz Sudan ile Suriye ile birlikte anılıyor. Bu itibarı da bunu da kurtaracak bu milletin ferasetidir, bu milletin sağduyusudur. Çok kısa sürede bu işten çıkacağımıza inanıyoruz. Başta Genel Başkan Yardımcımız; İstanbul seçimlerinin, Ankara seçimlerinin, yerel seçimlerin arkadaki gizli kahramanı Seyit Torun başta olmak üzere, bütün arkadaşlarımıza, Ünye örgütümüze teşekkür ediyorum. Böyle bir program yaptığı için il başkanımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

CHP heyeti, açıklamanın ardından Fatsa’daki ziyaret ve programlara katılmak üzere Ünye’den ayrıldı. 


Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Ünye, önemli, bir, kentimiz”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler