HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
2 Kasım 2021 Salı Saat: 10:46

Memleket Partisi, Bakanlığa fındığı sordu…

Mecliste önerge veren Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye fındık ile ilgili sorular sordu.
Memleket Partisi, Bakanlığa fındığı sordu…

Çelebi’nin, soruları Tarım ve Orman Bakanlığı strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından cevaplandırıldı.

Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye fındık ile ilgili Meclis’te önerge vererek sorular sordu.

Çelebi’nin soruları şu şekilde;

“TMO fındık alım süresini yılbaşında bitirmektedir. Bu sürenin Mayıs ya da Haziran sonuna kadar uzatılması konusunda planlamanız var mıdır? Fındık fiyatlarının mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla sabit bir dolar kuru üzerinden veya farklı bir yöntemle belirlenmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır? Ordu veya Giresun illerimizde sadece fındığa dair Organize Sanayi Bölgesi oluşturma planınız var mıdır? Üretici elinde olan ancak kullanım hakkı olmayan 2B arazilerde üreticilerin devlet desteklerinden (gübre, ilaç, tarsim, mazot) yararlanması konusunda çalışmalarınız var mıdır? Fındıkta taban fiyatın zamanında açıklanmama sebebi çikolata firmalarının korunması mıdır? Kivi için yeterince soğuk hava deposu bulunmaması ürünlerin erkenden elden ucuza çıkmasına neden olmaktadır. Soğuk hava ve lisanslı depo sayılarını artırmayı düşünüyor musunuz?”

Sorulara Bakanlık’tan verilen cevaplar şöyle;

Çelebi’nin, sorularına Tarım ve Orman Bakanlığı strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından verilen cevaplarda şunlar kaydedildi, “TMO taralından kabuklu tındık piyasaları yakından takip edilmekte ve üretici mağduriyetinin önlenmesi amacıyla gerektiğinde alım süresi uzatılmaktadır. TMO kabuklu fındık alım fiyatlarını belirlerken; enflasyon oranı, üretici maliyeti, piyasa durumu, döviz kuru, üretim miktarı gibi birçok hususu göz önünde bulundurmaktadır. Ordu ve Giresun illerinde, Bakanlığımıza yapılmış herhangi bir Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi başvurusu bulunmamaktadır. Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ kapsamında ilgili üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilere bitkisel üretim, mazot, gübre vb. destekler yapılmaktadır. TMO kabuklu fındık alım fiyatlarını hasattan önce açıklamaktadır. 2021/2022 sezonu kabuklu fındık alım  fiyatları 11 Ağustos 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Giresun kalite için 27 TL/Kg, Lavant kalite için 26,5 TL/Kg olarak açıklanmıştır.”

 

Ünye KENT Haber 

Bu haber toplam 410 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Memleket, Partisi, Bakanlığa, fındığı, sordu…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler