HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
5 Kasım 2021 Cuma Saat: 14:06

Adıgüzel: Milli Eğitim’de neler var neler!

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili iddialarını dile getirerek, “Milli Eğitim’de neler ver neler…” dedi.
Adıgüzel: Milli Eğitim’de neler var neler!

Mustafa Adıgüzel basın toplantısında, “Ordu İl Milli Eğitim’de daha neler var neler! Önümüzdeki günlerde harcanan 17 milyon TL’nin detaylarına da gireceğiz. 162 okuldaki işlerin kimlere yaptırıldığını da tek tek dökeceğiz. Ayrıca İlim Yayma Cemiyeti’ne verilen kamu binası ile ilgili hem Ordu Milli Emlak Müdürlüğü hem de Avni Günay’la ilgili savcılığa görevi kötüye kullanma gerekçesi ile suç duyurusunda bulunuyorum. Ordu’nun bir ilçesinde imam hatip lisesinde bir kadın öğretmenin çocukların ve kameraların gözü önünde nasıl taciz ve darp edildiğini ve bu durumu kimlerin aylardır sakladığını da konuşacağız. İki senedir göreve gitmeyen torpilli öğretmenleri, soruşturma geçirip ceza aldığı halde siyaseten idareci yapılan yetkilileri de konuşacağız ve daha neler neler konuşacağız!” dedi.

Adıgüzel açıklamaları şu şekilde:

“Kamuoyunda giderek artan hassasiyetle birlikte Ak Parti’de bu vakıfları koruma içgüdüsü gelişti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı da “siz bir tane alırsanız iki tane vermeyen namerttir” dedi. Bunun nerelere gideceği belli, bu yolun sonunun ne istediler de vermedik noktasına gideceğinden eminiz. Bu haliyle 15 Temmuz’a gelinen süreçte nasıl FETÖ ile beraber yol yürünmüşse şimdi o gün 1 tane olan tehlike bugün onlarca hale geldi. Bu haliyle cemaat ilişkileri ve vakıflar bu ülke için artık bir milli güvenlik sorunudur. Tüm devlet kurumları parsellenmiş durumdadır.

Ordu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından birisi ENSAR’ın Ordu Başkanı diğeri de İlim Yayma Cemiyeti’nin Ordu başkanıdır. Bir şube müdürü de Cihannüma Ordu Başkanıdır. İlim Yayma Cemiyeti’nin Başkanı olan Avni Günay aynı zamanda Milli Eğitim’de inşaat işlerinden sorumludur.

1 okulda 8 okul eğitim görüyor…

Yüz yüze eğitimde okulların kapatıldığı 1,5 yıl boyunca yapılmayan inşaat işlerini aynı kişilere verme hassasiyetinden dolayı işler gecikmiş okullarda inşaatlar eğitimle birlikte devam etmekte. Yıkım kararı alınan, eğitim yapılamayacak 41 adet okuldan getirilen öğrenciler diğer okullara sıkıştırılmıştır. Bu nedenle bir okulda 5 okulun hatta 8 okulun öğrenim gördüğü durumlar vardır. Bu okullarda ikili eğitimde öğrenciler sabahın 5’inden akşamın 9-10’una kadar yollarda perişan olmaktadır.

Tüm bunların sebebi aynı kişilere inşaat ve tadilat işlerini vermeye çalışan bu il milli eğitim müdür yardımcısıdır. Avni Günay geçtiğimiz günlerde bir açıklama ile inşaat işlerinden sorumlu değilim demiş. Oysa İl Milli Eğitim Müdürlüğü görev dağılımında Avni Günay’ın inşaat ve emlak işlerine baktığı görülmektedir. Kendi ifadesiyle 2020 yılında 162 okulda tadilat yaparak 17 milyon 26 bin 553 TL’yi harcadıklarını açıkça ifade etmiştir. Bu okulların listesi ve yapılan işler elimizdedir.

Tüm bunların nedeni aynı zamanda İlim Yayma Cemiyeti Başkanı olan Avni Günay’ın gizli kirli ilişkileridir. Milli Eğitim’de emlak işlerine baktığı da görülmektedir. Buna uygun olarak, Ordu’da kapatılan bir karakol binasını pozisyonunu kullanarak başkanı olduğu İlim Yayma Cemiyeti’ne aktarmıştır.

Kendi ifadesinde, bina Milli Emlak Müdürlüğü’nden İlim Yayma Cemiyeti’ne devredilmiştir. Milli Emlak’a soru önergesi ile sorduk; Pandemide bu kadar sağlık ve eğitimle ilgili bina ihtiyacı varken, hangi kamu yararı ile bunu bu Cemiyete verdiniz? Hangi koşulda, hangi usulle verdiniz? Avni Günay kamudaki görevini, başkanı olduğu vakfa bina geçirmek için kullanmış, adeta zimmetine bina geçirmiştir. Hem Avni Günay hakkında ve Hem Ordu Milli Emlak Müdürlüğü’nde bu işe aracı olan yetkililer hakkında savcılığa, görevi kötüye kullanmaktan, kamu malına zarar vermekten ve kamu aleyhine, şahıs lehine işlem yapmaktan suç duyurusunda bulunuyorum. Avni Günay atanmış bir kişi olarak çıkıp seçilmiş bir vekile karşı açıklama yapıyor. Bu densizliğe izin veren amirlerine hatırlatmak isterim; yaptıklarından utanmak yerine bir de çıkıp açıklama yapan bu şahısların iplerini kısa tutmazsanız, bir dahakine muhatabım siz olacaksınız. Sizden beklenen derhal Milli Eğitim’in tepesine çöreklenmiş bu çıkar gruplarının başkanlarına görevden el çektirmektir. Ayrıca Cemiyete devredilen eski karakol binasını da esas sahibi olan halka geri verin. Buranın tadilat işlerini üstlenen Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni de unutmadık. Oraya harcama kararı alan belediye yetkilileri kanun önünde hesap verecekler.

Önümüzdeki günlerde daha da konuşacağız. Neleri mi?

162 okulda yapılan işlerin kimlere verildiğini ve 17 milyonun nasıl parsellendiğini. Göreve gitmeyen torpilli öğretmenleri. Usulsüzlükten ceza alıp idareci yapılanları. Ordu’nun bir ilçesinde imam hatip lisesinde çocukların ve kameraların gözü önünde kadın öğretmenin nasıl tacize uğrayarak darp edildiğini ve bu durumun sümen altı edilmesini.

Eğer o ilçenin Milli Eğitim Müdürünü ve dönemin okul müdürünü görevden almazsanız, gereğini yapıp pisliğinizi ortaya dökeceğiz.”

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 273 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Adıgüzel:, Milli, Eğitim’de, neler, var, neler!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler