HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
10 Aralık 2018 Pazartesi Saat: 16:07

Gürcülere, çifte vatandaşlık fırsatı

Ünye Acara Gürcü Dostluk Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Gürsoy, Gürcistan’da Salome Zurabişvili’nin devlet başkanı seçildiğini, bundan sonra başta çifte vatandaşlık olmak üzere bazı konuların gündeme geleceğini söyledi.
Gürcülere, çifte vatandaşlık fırsatı

Ünye Acara Gürcü Dostluk Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Gürsoy, Gürcistan’da yapılan seçimde Salome Zurabişvili’nin devlet başkanı seçildiğini ifade ederek, bundan sonraki süreçte başta çifte vatandaşlık olmak üzere bazı konuların gündeme geleceğini söyledi.

Ünye Acara Gürcü Dostluk Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Gürsoy, düzenlediği basın toplantısında gürcüstan’da yapılan sen seçimleri değerlendirerek, bundan sonraki süreçte Türkiye’de yaşayan Gürcüler için çifte vatandaşlığın gündeme gelebileceğini ifade etti.

Gürsoy, Salome Zurabişvili’den başta çifte vatandaşlık olmak üzere bazı talepler için Türkiye’deki ve Avrupa’daki Gürcülerin Birlikte hareket edeceğini ancak İran’a uygulanan ambargodan dolayı İran’daki Gürcü’leri bunun dışında tuttuklarını belitti.

-“Türkiye’deki ve Avrupa’daki Gürcüler, birlikte hareket etmeyi düşünüyor”-

Çifte vatandaşlık için gürcü dernekleri olarak ortak hareket edeceklerini ifade eden Gürsoy, “Gürcistan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Devlet başkanlığına 1. Dünya Savaşı sırasında Gürcistan’dan Fransa’ya göç etmiş aileden olan Salome Zurabişvili Seçildi. Türkiye’deki Gürcüler ve Avrupa’daki Gürcüler tekrar birlikte çifte vatandaşlık hakkı için hareket etmeyi düşünmektedir. İran’a yapılan uluslararası ambargo neticesinde İran’daki Gürcülerle birlikte hareket etme imkânı kalmamıştır.” dedi.

-“Gürcistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı oldu”-

Zurabişvili’nin Gürcistan’ın 5. devlet başkanı ve ilk kadın Cumhurbaşkanı olduğunu belirten Gürsoy, “Gürcistan Merkez Seçim Kurulu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun sonuçlarını açıkladı. Milyarder işadamı Bdzina İvanişvili’nin desteklediği “Gürcü Arzusu Partisi”nin adayı Salome Zurabişvili oyların yüzde 59.56’sını alarak Gürcistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı oldu. Kendisinin rakibi olan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin muhalefetteki “Birlikten Güç Doğar” adayı Grigol Vaşadze ise oyların yüzde 40.44’nü aldı. Gürcüstan’ın beşinci Cumhurbaşkanı’nın yemin töreni 16 Aralık’ta yapılacak. Yemin törenine Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden misafirler davet edildi.” diye konuştu.

-“Salome Zurabişvili profesyonel diplomattır”-

Gürsoy, Zurabişvili’nin profesyonel bir diplomat olduğunu ifade ederek, özgeçmişine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Salome Zurabişvili profesyonel diplomattır. Kendisi uzun yıllar Fransa Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2003 yılında ise Fransa’nın Tiflis Büyükelçisi olarak atanmıştır. O dönemde Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili kendisine Dışişleri Bakanlığını önermiştir. Saakaşvili, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın başında Fransız diplomasi ekolünden gelme birisinin bulunmasını prestij olarak görüyordu. Bunun dışında Salome Zurabişvili, Gürcü muhaceretinin evladı olup onun dedeleri Gürcistan’ı Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra terk etmişler. Gürcüstan’ın yeni Cumhurbaşkanı’nın programında ülkenin NATO’ya ve AB’ye üye olması ve Güney Osetya ile Abhazya’nın barış yoluyla yeniden birleşmesi yer alıyor. Salome Zurabişvili’yi kutlayan Fransa Cumhurbaşkanı Immanuel Macron kendisine desteğinin tam olduğunu ifade etti. Bdzina İvanişvili’nin 600 bin vatandaşın bankalara olan 560 milyon dolar ipotekli ve tüketici kredisi borçlarını 5,4 milyar dolarlık kişisel servetinden ödeyeceğini açıklamasını uygulaması beklenmektedir.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 2.947 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Gürcülere, çifte, vatandaşlık, fırsatı

Haber Yorumları ( 2 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
DURSUN MEYDANLI 12.12.2018 00:52
gürcistan dan 2.vatandaşlık isterim İzmit ve çevresinde resmi dairelerde işi olan hemşerilerimi bana gönderin emekli bayındırlık müdürü ve inşaat mühendisiyim mahkemlerde bilirkişiyim 05327936116-ömerağa mah. alemdar cad.3/28-İzmit/kocaeli
hacı 10.12.2018 21:37
hayretler içersinde izliyorum bu gürcü heveslilerini.vatandaşlık alanların hepsi sınırdışı edilsin.

Son Haberler