HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Ocak 2019 Salı Saat: 17:50

CHP’den Çamyar önergesi

Ünye Belediyesi’nde yılın ilk meclis toplantısına CHP grubunun sunduğu soru önergesi damga vurdu.
CHP’den Çamyar önergesi

Ünye Belediyesi ocak ayı meclis toplantısında Başkan Vekili Yaşar Sezgül’e cevaplaması üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gurubu tarafından soru önergesi sunuldu.

CHP Gurubu’ndan Emin Yılmaz, Kemal Maral ve Sezai Kantar’ın imzalarını taşıyan soru önergesinde Ahmet Çamyar’ın görevden uzaklaştırılma sebebi, belediyede bir ayda sağlandığı açıklanan 1 milyon liralık tasarrufun nasıl sağlandığının cevaplanması istendi.

CHP Grubu’nun Meclise sunduğu o soru önergesinin içeriği şöyle:

“2014 yerel seçimlerinde yüzde 70 oy aldığını her platformda dile getiren önceki Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çamyar, İçişleri Bakanlığı tarafından 16 Kasım 2018 tarihinde görevden alınmıştır. Kamuoyu, sayın başkanın görevden alınma sebebini halen bilmemekte olup, bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?

Bizler Meclis üyeleri olarak, belediye başkanının görevden alınma sebeplerini ve soruşturmaya esas kamu zararı miktarını, yazlı ve sözlü olarak tarafımıza bildirilmesini talep ediyoruz.

Sayın başkan, yerel basında yaptığınız açıklama ile 23 Kasım’da Meclis kararı ile Belediye Başkanlığına seçildikten sonra, “Bir ayda 1 milyon tasarruf edildiğini” söylediniz. Bu tasarrufu nasıl sağladınız?

Yukarıda belirtilen açıklamaya göre, sizden önce görev yapan Ünye Belediye Başkanı ve yardımcıları, 4,5 yıl yani 54 ay görev yaptıklarına göre, “54 milyon kamu israfı yaptıkları” anlamına mı geliyor? Bu konuda ne diyeceksiniz?”

CHP Grubu’nun soru önergesi üzerine meclisten sorulara şu şekilde cevap geldi:

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, Ahmet Çamyar’ın görevden uzaklaştırılmasına ilişkin soruya, “Yargıya gitmiş bir hadise ve bu konuya bir cevap verme şansımız yok.” diye cevap verirken Özel Kalem Müdürü Nebati Altun ise “Ahmet Çamyar görevinden alınma değil uzaklaştırılmıştır. Henüz elimize teftiş raporları gelmediği için kimin, ne ile suçlandığı hakkında kurumumuzun hiçbir bilgisi yoktur. Bu konu hakkında verilebilecek resmi bir cevabımız yoktur.” diye konuştu.

Tasarruflar hakkındaki soruya ise Mali İşlerden Sorumlu İlhan Odabaşı cevap vererek, “Tasarruflarımız yapılan harcamaların kısıtlanmasıyla sağlanmıştır. Bazı programlar, kamu harcamaları, etkinlikler kısıtlandığı için tasarruf yapıldı. Personel konusunda herhangi bir tasarrufa gidilmedi, sadece ekstra işler yapılmadı.”dedi.

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül ise, tasarruf sorusuna ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Gelen faturalardan istediğimiz indirimler oldu. ‘Belediyeye bunu % 20-25 indirmeniz gerekli’ dedik. Bunun yanı sıra farklı programlar yapmadık. Mesela İstanbul’da yapılacak olan bir programa Ünye’nin menfaatine uygun olmayacağını düşünerek katılmadık. Reklam giderlerine pek sıcak bakmadık. Ayrıca temizlik hizmetini yapan firmadan indirim istedik ve o da bu tasarrufa katıldı. Çocuk istismarı konusunda burada yapılan programlar hatırı sayılı bir harcama gerektiriyordu. Biz bu ödemeleri indirimlerle hallettik. Bu şekilde tasarruf açısından iyi neticeler aldığımıza inanıyorum.”  

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.328 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : CHP’den, Çamyar, önergesi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler