HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Ocak 2019 Salı Saat: 19:55

“Maaşımla hizmet üreteceğim”

Saraycık Mahallesi Muhtar adayı Mustafa Boşcu, seçildiği takdirde muhtarlık maaşını şahsi işlerinde kullanmayacağını ifade ederek, “Muhtarlık maaşını almayarak onunla mahalleye hizmet üreteceğim ve öğrencilere burs sağlayacağım.
“Maaşımla hizmet üreteceğim”

Ünye’ye bağlı Saraycık Mahallesi Muhtar adayı Mustafa Boşcu, muhtarlık maaşını mahallenin ihtiyaçları için kullanacağını söyledi.

Boşcu; “Köy konağımızın bahçesine 700 m2 çok amaçlı salon planlıyoruz. Bunu mümkün olduğu kadar kaymakamlığımız ve belediyemiz ile birlikte devlet vatandaş işbirliğinde kendimizde elimizi taşın altına koyarak bu salonu 2020 yılı sonuna kadar düğün yapılabilir hale getirmeyi vaat ediyorum.” dedi.

Sosyal proje olarak kardeş köy projesinin olduğunu belirten Boşcu, “Ege veya Akdeniz’den köylerle kardeş köy projemiz olacak.” dedi.

Ünye’de 30 yıl boyunca öğretmenlik, 14 yıl boyunca da köy derneğinde başkanlık dâhil çeşitli görevler yapan Mustafa Boşcu, “Maaşımla hizmet üreteceğim.” diyerek, Saraycık Mahallesi için muhtar adayı olduğunu açıkladı.

-“Beş yılsonunda yetiştirdiğim gençlerden birine devredip çekilmeyi düşünüyorum”-

Mahallesinin ihtiyaçlarının çok fazla olduğunu ifade eden Boşcu, “Bizim köyümüz çok büyük bir köy. İhtiyaçlarımız çok fazla. 2004 yılında kurduğumuz Saraycık Köyü Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği’nde yaklaşık 14 yıldır görev yapıyorum. Bu 14 yılın 8 yılında dernek başkanlığı yaptım. Köyün ihtiyaçlarını görüyorum. Fakat bugüne kadar bunu yapabilecek kapasitede, ufku geniş, görüş açısı yüksek, insanları birleştirici, sorun tespit edici, proje üretecek aday bulamadık. 30 yıl öğretmenlik yaptık bir 5 yılda bir muhtar adayı yetiştirelim düşüncesiyle ekibimle beraber muhtar olmaya karar verdim. Köyümüzün sorunlarının inşallah kaymakamlığımız, belediyemizle güzel bir işbirliği ile inşallah üstesinden geleceğim ve adaylığım bir dönem olacak. Seçilirsem inşallah beş yılsonunda yetiştirdiğim gençlerden birine devredip çekilmeyi düşünüyorum.” dedi.

-“Yapılan bütün çalışmalar günü kurtarma adına yapılan çalışmalar oluyor”-   

“Yapılan bütün çalışmalar günü kurtarma adına yapılan çalışmalar oluyor” diyen Boşcu, çalışmaları takip ederek en güzel şekilde yapacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Muhtar seçilirsem ilk hizmet olarak köylülerin temel ihtiyaçları olan yol, su ve elektrik hizmetleri konusunda çalışmalar yapacağız. Elektrik özelleşti. Bu konuda çalışmalar olacak. Bizim şu anda 1968 yılında yapımına başlanan mahalle yolumuz halen istenilen seviyede değil. Yapılan bütün çalışmalar maalesef günü kurtarmaktan öteye gitmiyor. Yollar yapılıyor. V kanalı yok, istinat duvarı yok, yağmur suyu tahliye kanalları yeterli değil. Bazıları kapatılmış, hepsi bir yere aktarılmış. Bu da vatandaşlara zarar veriyor. Bunların da gözden geçirilmesi gerekiyor. Yol çalışmalarını biz de takip edeceğiz ve en güzel şekilde yapmaya devam edeceğiz.  İçme suyu çalışmalarımız olacak. Suya çok ihtiyacımız var. Özellikle 3 mevkiimizde oldukça fazla su ihtiyacı var. Bunun için daha önce sondajı vuruldu. Ana hattı çekildi. Deposu yapıldı. Beş yıl önce bu işler bitti. O zamandan beri son beş yılda dişe dokunur bir hizmet yapılmadı. Sadece bir mahallenin tesisatı yapıldı. Ama kuyunun ne olduğu belli değil, su belki hep kayboldu. Onu da bilemiyoruz. Cazibe ile akacak su şimdiye kadar bulunamadı. Bizim bu konuda da plan ve projelerimiz var. Bu sorunu da devlet vatandaş iş birliği ile çözmeye çalışacağız.”

-“2020’ye kadar çok amaçlı salon planlıyoruz”-

Mahalle halkı için çok amaçlı salon yapacağını ifade eden Boşcu, “Biz daha ziyade sosyal işler yapmayı düşünüyoruz. Köyümüz yedi mahalleden oluşuyor. Toplu iftar yaptığımızda en az 500-600 kişilik bir kapalı alana ihtiyacımız var. Düğünlerimizi, davetlerimizi, toplu iftarlarımızı, toplantılarımızı, kısacası her türlü etkinliklerimizi yapmak için salona ihtiyacımız var. Ünye’de düğün yapmak 10-15 bin liradan başlıyor. Biz bu sorunu kökünden çözmek için 2 dönüm 300 m2 olan köy konağımızın bahçesine en az 700 m2 çok amaçlı salon planlıyoruz. Bunu mümkün olduğu kadar kaymakamlığımız ve belediyemiz ile birlikte devlet vatandaş işbirliğinde kendimizde elimizi taşın altına koyarak salonumuzu 2020 yılı sonuna kadar düğün yapılabilir hale getirmeyi vaat ediyorum.” diye konuştu.

-“Muhtarlık maaşını köylüye harcamayı düşünüyorum”-     

Eğer muhtar seçilirse 60 ay boyunca muhtarlık maaşını almayacağını ve bu parayı mahallelerdeki çalışmalara ve köyünden ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine bursa olarak kullanacağını belirten Boşcu; “Bu amaçla ben 60 ay boyunca muhtarlık maaşımı köy derneğine aktaracağım. O paraya hiç elimi sürmeyeceğim. Dernek harcayacak. Hesap ediyorum 60 ayda 120 ila 150 bin lira arasında bir para birikiyor. Bizim yapacağımız salonun yarı maliyetini karşılayacak durumda. Bu paranın tamamını bu salon ve köy ihtiyaçları için harcamayı düşünüyorum. Ben emekliyim. Allah’a şükür geçim derdim yok. Salonumuzun diğer kısmını da Kaymakamlığımızın, Büyük Şehir Belediyemiz ve Ünye Belediyemizin katkıları ayrıca hayırseverlerin de desteği ile 2020 yılı sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz.” dedi.

-“Bu söylediklerim mahalle halkıma taahhüdümdür.”-

“Bu söylediklerim taahhüdümdür” diyen Boşcu, “V kanalı çalışmalarına ve istinat duvarı çalışmalarına önem vermeyi öncelikle bunları bitirmeyi istiyorum. Bu amaçla da kendi imkânlarımla bir iş makinesi almayı ve bunu beş yıl boyunca yakıtını köy derneğinden karşılamak üzere bahçe yollarında, istinat duvar örme ve kanal açma işlerinde kullanmayı vaat ediyorum. Bu söylediklerim mahalle halkıma taahhüdümdür. Bu gazeteyi alıp saklasınlar seçildikten sonra bu işleri yapmadığımda karşıma geçip her türlü şeyi söyleme hakları vardır. Bunun taahhüt ediyorum.” diye konuştu.

-“Kardeş köy projemiz var.”-

Boşcu, kardeş köy projesinin olduğunu ifade ederek, “Bunun dışında sosyal proje olarak kardeş köy projemiz var. Ege ve Akdeniz’den köylerle kardeş köy projemiz olacak. Bu konuda da müftülükler ve hocalarımızla birlikte çalışmayı düşünüyorum. Mesela; Kaş İlçesi’nin bir köyü ile irtibata geçip, buradan oraya gitmek isteyen vatandaşlarımız götüreceğiz. Bunun için kaymakamlık ve belediye ile işbirliği yapacağız gerekirse kendi imkânlarımızı da kullanacağız. Onları da buraya davet ederek gezdirmeyi amaçlıyoruz. Milletimiz uygun görerek bizi seçerse onları asla mahcup etmeyeceğim. Bana güvenmelerini istiyorum. Söylediğim bütün sözlerin arkasındayım.” dedi.

-“Gençlerimize iş imkanı sağlama projemiz var.”-

Köyün gençlerine iş imkanı sağlamak amacıyla projeler üreteceklerini belirterek, “Mahallemizde atıl durumda bulunan, çürümeye terk edilmiş sağlık ocağı ve 4 adet lojmanını valiliğimizin onayıyla müteşebbislere tahsis edip emek yoğun üretim (tekstil gibi) amacıyla kullanılabilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

-Mustafa Boşcu kimdir?-

Muhtar adayı Mustafa Boşcu, 1958 yılında Saraycık Mahallesi’nde doğdu. İlköğrenimini Saraycık İlkokulu’nda, ortaöğrenimi Ünye Merkez Ortaokulu’nda, liseyi Ünye Endüstri Meslek Lisesi Metal İşler Bölümü’nde bitirdi. 1977 Yılında Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümüne girdi ve 1982 yılında mezun oldu. Askerlik hizmetini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1985 yılında Metal İşleri Öğretmeni olarak Aydın Bozdoğan Endüstri Meslek Lisesi’ne atandı. Aydın’da 3 yıl görev yaptıktan sonra tayinini Ünye’ye aldırdı. 1988 yılından 2017 yılına kadar Ünye Endüstri Meslek Lisesi’nin müdürlük hariç her kademesinde görev yaptı. Öğretmenlik, Atölye Şefliği, Bölüm Şefliği, 14 yıl pansiyondan sorumlu Müdür Muavini olarak görev yaptı ve 2017 yazında emekli oldu. Evli olan Boşcu, 2’si öğretmen, 1’i eczacı 3 çocuk babası.

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 805 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Maaşımla, hizmet, üreteceğim”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler