HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
29 Mart 2019 Cuma Saat: 19:59

Sandığa gidiyoruz!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yürürlüğe girmesinin ardından yapılacak ilk yerel seçimlerde Ordulular, 31 Mart Pazar günü sandık başına gidecek.
Sandığa gidiyoruz!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yürürlüğe girmesinin ardından yapılacak ilk yerel seçimlerde Ordulular, Büyükşehir Belediye Başkanı, kendi ilçelerinin belediye başkanını, belediye meclisi üyeleri ve muhtarları seçmek için 31 Mart Pazar günü sandık başına gidecek.

581 bin 352 kayıtlı seçmenin kayıtlı olduğu Ordu ilinde, 144 bin 142 kayıtlı seçmenin bulunduğu Altınordu'dan sonra ikinci sırada 364 sandık ve 93 bin 57 seçmenle Ünye sandık başına giderek oyunu kullanacak.

Ünyeli seçmenin tercihi, AK Parti ve MHP’nin Cumhur ittifakı adayı Hüseyin Tavlı’dan mı yana, CHP ve İYİ Parti’nin Millet İttifakı adayı Berkay Torunoğlu’ndan mı yana, Saadet Partisi’nin adayı Veysel İlhan’dan mı yana, ya da Büyük Birlik Partisi’nin adayı Yunus Zor’dan yana mı kullandığını saat:16.00’da sandıkların kapanıp oyların sayılmasıyla birlikte öğrenilecek. 

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde ise kazanan Cumhur İttifakı’nın adayı Hilmi Güler mi, CHP’nin adayı Mustafa Adıgüzel mi ya da Saadet Partisi’nin adayı İdris Naim Şahin mi olduğu 31 Mart 2019 Pazar akşamı belli olarak, Ordu 1 Nisan’da yeni döneme başlayacak.

 

- 5 yılda 45 bin 725 yeni seçmen

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, Ordu'da 581 bin 352 kayıtlı seçmen bulunuyor. 2014'te yapılan yerel seçimlerden bu yana, Ordu'da seçmen sayısı 45 bin 725 arttı.

Ordu'da kurulacak sandık sayısı ise bir önceki seçime göre azaldı. 2014'teki yerel seçimlerde 2 bin 197 sandık kurulurken, bu seçimlerde 2 bin 172 sandık kurulacak.

30 Mart 2019 Cumartesi günü Saat:18.00 itibariyle tüm seçim propaganda faaliyetleri  sona erecek ve  seçim yasakları başlayacak. Ordu'da oy verme saati 07.00’de başlayacak,16.00'da sona erecek.

Ordu Merkez ve ilçelerinde polis bölgesinde görevlendirilen personel sayısının 1.532, jandarma bölgesinde görevlendirilen personel sayısının ise 1.104 olduğu öğrenildi.

- Ünye, en fazla seçmene sahip ikinci ilçe  -

Ordu'da en fazla seçmenin ve sandığın yer aldığı ilçe; Altınordu. 144 bin 142 kayıtlı seçmenin bulunduğu Altınordu'da, 464 sandık kurulacak.

Altınordu'dan sonra ikinci sırada 364 sandık ve 93 bin 57 seçmenle Ünye, üçüncü sırada da 298 sandık ve 84 bin 155 seçmenle Fatsa geliyor.

28 sandık ve 7 bin 606 seçmenle en az sandık ve seçmen ise Gülyalı ilçesinde olacak.

-Seçmen nasıl oy kullanacak? -

31 Mart Yerel Seçimleri ülke genelinde 30 büyükşehir belediyesi, 51 il belediyesi, 922 ilçe, 32 bin 105 mahalle, 18 bin 306 köyde yapılacak. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde de 20 ilçede seçmen oyunu kullanmak üzere sandık başına gidiyor.

Seçmenlerin kullanacağı oylar, yaşadıkları yerleşim yerinin türüne göre değişecek.

Büyükşehirlerde seçmenler Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti (Azalar) için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde İl Genel Meclisi Üyeliği, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanılacak.

Köylerde yaşayanlarsa İl Genel Meclisi Üyeliği ve Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy verecek.

Oy pusulaları İl Genel Meclisi Üyeliği için turuncu, İlçe Belediye Başkanlığı için mavi, Belediye Meclisi Üyeliği için sarı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de beyaz renkli olacak. Ordu ili Büyükşehir olduğu için İl Genel Meclisi Üyeliği için oy kullanılmayacak.

Seçmenler bu oy pusulalarını aynı renkteki zarflara koyarak sandığa atacak.

Köy ve mahallelerde muhtar ve ihtiyar heyeti seçimi için de muhtar tarafından beyaz kağıda hazırlanan, üzerinde muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerinin isimlerinin birlikte yazdığı pusulalar bulunuyor. Seçmenler istedikleri adayın oy pusulasını alıp mor renkli zarfla sandığa atacak.

Oy kullanma saatleri

Seçmenlerin oy kullanabileceği saatler yaşadıkları illere göre değişiyor. Çoğu ilde bu saat 08:00 - 17:00 arası.

Fakat İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan bazı illerde sandık açılış ve kapanış saatleri bundan birer saat önce.

Ordu ilinin de dahil olduğu 07:00 - 16:00 arası oy kullanılacak iller şöyle:

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Antep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Urfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.

 

Nasıl oy kullanacağım?

Seçmenlerin oy kullanmaya giderken yanlarında kimlik, ehliyet veya pasaportlarını götürmesi gerekiyor. Seçmen kağıtlarını sandığa götürmek ise gerekli değil.

Kullanılan oyun geçerli sayılması için 'evet' veya 'tercih' yazılı mührün ilgili alana basılması ve pusulaların zarflara konularak sandığa atılması gerekiyor.

Pusulada partiler hangi sırada?

Yüksek Seçim Kurulu 27 Ocak tarihinde yerel seçimlerde kullanılacak oy pusulalarında partilerin yerlerini belirlemek için kura çekti.

Partilerin oy pusulasındaki kura sonucuyla belirlenen yerleri

1 -Saadet Partisi

2 -Bağımsız Türkiye Partisi

3- Türkiye Komünist Partisi

4 -Vatan Partisi

5- Büyük Birlik Partisi

6 -Hür Dava Partisi

7 - Cumhuriyet Halk Partisi

8 - Adalet ve Kalkınma Partisi

9 - Demokrat Parti

10 - Milliyetçi Hareket Partisi

11 - İYİ Parti

12 -Halkların Demokratik Partisi

13 -Demokratik Sol Parti (pusulanın en sağında)

 

Seçim ittifakları?

16 Nisan 2017'deki referandumla kabul edilen anayasa değişikliği genel seçimlerde ittifak yapmaya olanak sağlasa da yerel seçimlerde benzer bir ittifak sistemi bulunmuyor. Bu yüzden AKP-MHP'den oluşan Cumhur İttifakı ile CHP-İYİ Parti'den oluşan Millet İttifakı genel seçimdekinden daha farklı işleyecek.

Partiler kendi aralarında yaptıkları pazarlıklarla belli il ve ilçelerde ortak aday çıkarmaya karar verdi. Bu ittifakların dışında kalan partilerden Büyük Birlik Partisi, çoğu yerde Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğini açıkladı.

Ünye KENT Haber

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Kesin olmayan sonuçların 31 Mart gecesi belli olması bekleniyor.

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Sandığa, gidiyoruz!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler