HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
8 Nisan 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
22 Nisan 2018 Pazar Saat: 12:50

Alternatif 23 Nisan kutlamasında TBMM’ye dikkat çekildi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. yılı tüm Türkiye’de olduğu gibi Ünye’de de kutlanırken, 22 Nisan Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyularak alternatif kutlama yapıldı.
Alternatif 23 Nisan kutlamasında TBMM’ye dikkat çekildi

Ünye’de alternatif 23 Nisan kutlaması gerçekleştirildi.

22 Nisan 2018 Pazar günü Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen programda CHP Ünye İlçe Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Ünye Şubesi, Ünye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Yardımseverler Derneği Ünye Şubesi, Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Ünye Kent Konseyi Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

-“Bu halk, egemenliğine sahip çıkacak”-

CHP İlçe Başkanı İsa Maral, törende yaptığı konuşmada, halkın egemenliğine sahip çıkacaklarını vurguladı. 

23 Nisan tarihinin egemenliğin saraydan alınıp halka verildiği devrim niteliğinde bir tarih olduğunu ifade eden Maral, “98 yıl önce, dünyanın en badireli olaylarını atlatan, Kurtuluş Savaşı’nı yöneten, egemenliği tek adamdan, şahıstan alarak millete veren, gazilik unvanına sahip millet meclisi kurulmuştur. Meclisin açılışı uluslararası alanda da büyük etkiye sahip olmuş, bağımsızlık yolunda mazlum milletler kendilerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni örnek almışlardır. Büyük Atatürk, 23 Nisan 1924’te bu günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra ise 23 Nisan 1929’da bu özel bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmıştır.”dedi.

İsa Maral, günümüzde egemenliğin milletten ve meclisten alındığına dikkat çektiği konuşmasında, “Egemenliğin saraydan alınarak halka verildiği bir devrimin yıldönümünde maalesef, aynı egemenliğin milletten ve onun iradesinin yansıdığı meclisten alınarak tek adama, saraya verilmesi söz konusudur. Bu halk, egemenliğine sahip çıkacak, Çocuk Bayramı da olan günde, çocuklarının mutlu, özgür, refah içerisinde bir ülkede yaşaması için doğru kararı verecektir. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milli iradenin tecellisini sağlayarak, bu büyük devrimi gerçekleştirenleri saygı ve minnetle anıyorum. Geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın bayramı kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

-“TBMM ulusumuzun ortak aklıdır”-

Meydanda düzenlenen törende Organizasyon Komitesi adına konuşma yapan ADD Ünye Şubesi Başkanı Mevlüt Öztürk, TBMM’nin ulusun ortak aklı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

 “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde TBMM’nin 98. kuruluş yıl dönümünü kutlamak amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Yıllardır bizleri resmi kutlama törenlerine davet etmiyorlar. Biz de onun için her yıl alternatif kutlama törenleri düzenliyoruz. Milli bayramlar, herkesin katılımıyla yapıldığı zaman anlam kazanır. TBMM ulusumuzun ortak aklıdır. TBMM milli iradenin temsil edildiği yerdir. TBMM bizim egemenliğimizin tecelli ettiği bir kurumdur. Bu egemenliği korumak ve kollamak bizim birincil görevimizdir. Bizler bugün burada ulusal egemenliğimize sahip çıktığımızı göstermek amacıyla toplanmış bulunuyoruz. İşgal altındaki bir ülkede, savaş içerisinde bu meclisin kurulmasını öne alan Mustafa Kemal Atatürk, ortak akılla ancak memleketin kurtulacağını ne kadar ileri görüşlülüğü ile düşündüğünü bugün daha iyi anlıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan TBMM Kurtuluş Savaşı’nı kazanmıştır, Cumhuriyet’i kurmuştur. Sonuç olarak TBMM olmadan bir Türkiye Cumhuriyeti düşünülemez. Bu nedenle yaşasın Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu TBMM, yaşasın ulusal egemenlik, yaşasın tam bağımsız demokratik, laik hukuk devleti, yaşasın 23 Nisan.”

-“TBMM tamamen işlevsiz kılınıyor” -

Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yüksel Beşli de konuşmasında bugün ülkemizde TBMM’nin işlevsiz kılındığını ifade ederek, “23 Nisan 1920’de TBMM kuruldu. Kurtuluş Savaşı’nı meclis vasıtasıyla yönettiler ve zafere koştular. Bizler mevcut parlamenter sistemin işleyişine, oluşumuna, halkı temsil edecek milletvekillerinin belirlenmesi noktasında bir sürü eleştirilerimiz varken, bugün var olan kör, topal da olsa bir temsiliyeti olan TBMM tamamen işlevsiz kılınarak konu mankeni durumuna düşürülmektedir. Başkanlık sistemi marifeti ile tek adam idaresi tahsis edilmeye çalışılıyor. Hâlbuki olması gereken, meclisi yok saymak değil, daha da önemseyerek yerele indirgemektir.” dedi.

Program konuşmaların ardından fotoğraf çekimi ile sona erdi.   

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 807 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, alternatif, 23, Nisan, kutlaması

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler