HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Şubat 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
9 Ekim 2019 Çarşamba Saat: 09:59

Kıran’dan 'mülteci' çağrısı!

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ünyeli hemşerimiz Yavuz Selim Kıran, Cenevre’de katıldığı toplantıda "Mülteciler ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler yalnız bırakılmamalıdır."çağrısı yaptı.
Kıran’dan 'mülteci' çağrısı!

Kıran, "Mültecilere ev sahipliğinde lider olarak Türkiye, mültecilerin acılarını dindirmeye yönelik küresel çabaların öncülüğünü yapmaktadır. Bu görev karşısında, adil yük paylaşımını güçlü bir şekilde savunuyoruz." dedi. 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ünyeli hemşerimiz Yavuz Selim Kıran, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) 70. icra komitesi toplantısı marjında vatansızlık konusunda yapılan üst düzeyli toplantıda konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde gerçekleşen toplantıda Kıran, "Vatansızlık durumunu sona erdirmek, hem iddialı hem de aynı zamanda erdemli bir hedeftir. Herkesin bir devletin vatandaşı olma hakkı vardır." ifadesini kullandı.

-“Her üç vatansız kişiden biri çocuk” -

Dünyada, yaklaşık 12 milyon kişinin vatansız olduğunun tahmin edildiğini aktaran Kıran, "Bizim için daha da çarpıcı olan husus, BMMYK tahminlerine göre, her üç vatansız kişiden birinin çocuk oluşudur." diye konuştu.

-“Türkiye'de çok az sayıda vatansız insan bulunmaktadır”-

Kıran, Türkiye'nin BMMYK'nin "#Ibelong" (Aitim) kampanyasını tümüyle desteklediğinin altını çizerek, kampanyanın ilk 5 yılında kaydedilen ilerlemeler sayesinde, yaklaşık 170 bin vatansız kişinin vatandaşlık kazandığını söyledi.

Türkiye'nin, kendi adına vatansızlığı azaltmak ve nihayetinde sonlandırmak için elinden geleni yaptığını vurgulayan Kıran, bu bağlamda Türkiye'nin 2015'te 1954 tarihli Vatansız Kişilerin Statüsüne İlişkin Sözleşme'ye taraf olduğunu anımsattı.

"Çabalarımız sayesinde Türkiye'de çok az sayıda vatansız insan bulunmaktadır." diyen Kıran, Türk Vatandaşlık Kanunu uyarınca, Türkiye'de doğmuş, annesinin ve babasının uyruğunu doğumla alamayan kişiye Türk vatandaşlığı verildiğini anlattı.

 "41 milyondan fazla insan zorla yerinden edildi"

Bakan Yardımcısı Kıran, dünyada rekor sayıda, yaklaşık 71 milyon kişinin zorla yerlerinden edilmelerine tanıklık ettiklerini hatırlatarak, "Buna ilave olarak, 2018'in sonunda, BM verilerine göre, 41 milyondan fazla kişi silahlı çatışma, şiddet ve insan hakları ihlalleri nedeniyle yerinden edilmiştir. Esasen, BMMYK'ye göre, her 2 saniyede bir kişi evinden zorla ayrılmaktadır. Bu, küresel yanıt bekleyen evrensel bir sorundur. Mültecilere ev sahipliğinde lider olarak Türkiye, mültecilerin acılarını dindirmeye yönelik küresel çabaların öncülüğünü yapmaktadır. Bu görev karşısında, adil yük paylaşımını güçlü bir şekilde savunuyoruz. Mülteciler ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler yalnız bırakılmamalıdır."diye konuştu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, sosyal medya hesabından toplantıya ilişkin yaptığı paylaşımda “BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin 70. İcra Komitesi marjındaki Vatansızlık Oturumunda katılımcılara hitap ettik.‪Mültecilere ev sahipliğinde dünya lideri olarak,vatansızlığı azaltma çabalarımızı ve dayanışma çağrımızı dile getirdik.” dedi.

-Kıran’ın yoğun ziyaret turu -

Kıran, yurt dışı programında Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü Antonio Vitorino ile görüşerek, 18 Mart Mutabakatı, düzensiz göç ve terörle mücadele konuları başta olmak üzere Türkiye – IOM işbirliğini ele aldı.

Kıran ayrıca, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile görüşmesinde Suriyeli mültecilerin gönüllü geri dönüşlerini ve Aralık ayında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın Eşbaşkanlığını yapacağı Küresel Mülteci Forumu hazırlıklarını ele aldı.

AFAD ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) arasında iş birliğini daha güçlendirmeyi amaçlayan Mutabakat Zaptı’nın imza törenini BM’de gerçekleştiren Yavuz Selim Kıran, Cenevre’de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezini (CERN) ziyaret etti.

Bu haber toplam 359 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kıran’dan, 'mülteci', çağrısı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler