HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Eylül 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
12 Şubat 2020 Çarşamba Saat: 16:16

Ziraat Odası’ndan değerlendirme toplantısı

Ünye Ziraat Odası yürüttükleri çalışmalar ve projeleriyle ilgili olarak oda delegeleri ve muhtarlarla değerlendirme toplantısı düzenledi.
Ziraat Odası’ndan değerlendirme toplantısı

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, oda delegeleri ve muhtarlarla değerlendirme yaptığı değerlendirme toplantısında, Ünye’nin biyoçeşitlilik anlamda çok zengin bir ilçe olduğuna dikkat çekti.

Sarıkahraman, “Ünye biyoçeşitlilik anlamında belki de Türkiye’nin en zengin ilçesi. Bizim, hiçbir tohum ekmeden, çaba harcamadan 50’nin üzerinde, ekerek-dikerek ise 300’e yakın biyo çeşitliliğimiz var. Bunları daha çok tanıtmamız ve değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Programa katılan Kaymakam Ümit Hüseyin Güney de çiftçi ile ziraat odası ve ilçe tarım arasında karşılıklı şikayet durumuna dikkat çekerek; ‘Çiftçi, ‘Kimse bir şey anlatmıyor’ diye şikayet eder. Tarım Müdürlüğü ile Ziraat Odası ‘Anlatacak kimse bulamıyoruz’ diye şikayet eder. Bu 20 yıldır kangrenleşmiş bir sorun. Bunun belirli mekanda, belirli günlerde disipline edilmesini istiyorum.” diye konuştu.

Ünye Ziraat Odası,Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde oda delegeleri ve muhtarlarla 2019-2020 değerlendirme toplantısı düzenledi. 

Program saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

Ünye Ziraat Odası Ziraat Mühendisleri İbrahim Hakan Gün, Derya Üstün ve Elif Mutlu üreticilere yönelik yürüttükleri çalışmalar ve projelerle ilgili sunumlar yaptı.

-“Biyoçeşitliliğimiz çok zengin”-

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, yaptıkları çalışmalar, yürüttükleriprojelerle ilgili bilgiler verdi.

Ünye’nin biyoçeşitlilik anlamda çok zengin bir ilçe olduğunu belirten Sarıkahraman, “Ünye biyoçeşitlilik anlamında belki de Türkiye’nin en zengin ilçesi. Bu bize bir lütuf, bunun değerini bilmemiz lazım. Bizim, hiçbir tohum ekmeden, çaba harcamadan 50’nin üzerinde, ekerek-dikerek ise 300’e yakın biyo çeşitliliğimiz var. Bunları daha çok tanıtmamız ve değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

-“Fındıkta ziraat odaları ile birlikte projeler yapıyoruz” -

Ordu İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ekrem Oğurlu, programda yaptığı konuşmada, “Ordu dediğimizde aklımıza ilk olarak fındık, ardından bal geliyor. Ürün çeşitliliğimiz gün geçtikçe artıyor. Fındıkta bilindiği üzere dünya lideriyiz. Bu konumumuzu da sürdürmemiz gerekiyor. Bunu da yapabilmemiz için iki yolumuz var. Bu da fındıkta kalite ve verimliliğin arttırılması. Önce kaliteli üretim yapacağız, daha sonra ise verimliliği attıracağız. Bununla ilgili ziraat odaları ile projeler yürütüyoruz. Yürütmeye de devam ediyoruz.”dedi.

-“Fındığımıza sahip çıkmalıyız”-

Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı; fındık ürününe sahip çıkmak gerektiğini vurguladığı konuşmasında, “Dünyada fındığın yüzde 70’ini biz üretiyoruz. Ürettiğimizin de yüzde 70’ini ihraç eder durumdayız. Böyle bir nimetin ve kıymetli bir ürünün sahibiyiz. Buna iyi sahip çıkmalıyız. İhracattaki payımızı korumak için birim alandaki verimliliği arttırırken aynı zamanda kaliteyi de muhafaza etmemiz lazım.”dedi.

-“Karşılıklı şikayet kangrenleşmiş sorun”-

Odanın, çocukların toprakla buluşması amacıyla düzenlediği projenin önemine vurgu yapan Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, bu tür projelere her zaman destek olup takip edeceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Çiftçi, ‘Kimse bir şey anlatmıyor’ diye şikayet eder. Tarım Müdürlüğü ile Ziraat Odası ‘Anlatacak kimse bulamıyoruz’ diye şikayet eder. Bu 20 yıldır kangrenleşmiş bir sorun. Bunun belirli mekanda, belirli günlerde disipline edilmesini istiyorum. Diğer taraftan buraya gelen ekiplerimiz ne kadar fazla üretici ile bir araya gelirse o derece gayretle çalışır.”

Programın sonunda, Ordu Valiliği himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odaları işbirliğinde il genelinde düzenlenen "Fındık Üreticileri Yarışıyor" ödüllü bilgi yarışmasında Ünye’den dereceye giren çiftçilere plaketleri verildi. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 418 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler