HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Ekim 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
17 Şubat 2020 Pazartesi Saat: 19:32

“Büyükşehir işin tam göbeğinde”

Büyükşehir Belediyesi’nin Belde Evler’de başlattığı yıkım çalışmalarına inşaatı yaptıran firmalar adına şirket avukatı tarafından açıklama yapıldı.
“Büyükşehir işin tam göbeğinde”

Büyükşehir Belediyesi’nin burada proje ortağı olduğunu belirten şirket avukatı Sezgin Yıldırım; daire satın alanların firmayla değil, Büyükşehir Belediyesi’yle sözleşme yaptığını belirterek; “Belediye işin tam göbeğinde” dedi.

Yıldırım; “Belediye meclis üyeleri, encümen ve başkanların benzer durumlarda ceza hükmü aldığına ilişkin yargı kararları var.” diyerek işin ucunun nereye varabileceğine dikkat çekti.

 

Ordu’nun Altınordu ilçesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı kapsamında yıkım çalışmaları başlatılan Belde Evler inşaatı ile ilgili olarak İntaya, Özmen, Köksal Adi Ortaklığı adına basın toplantısı düzenlendi.

Av. Sezgin Yıldırım;yıkım işleminin hukuk katliamı olduğuna işaret ederek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi, “İntaya&Özmen&Köksal Adi Ortaklığı”nın, yüzde 22.5 hissesi Belediyeye ait “Belde Evler’in yıkımına başlarken “hak ve hukuk katliamı”na yol açtı.” dedi.

-Ruhsata aykırı bir durum yok!-

Av. Sezgin Yıldırım, bu süreçte kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini belirterek;  şu açıklamayı yaptı:

“Projemizin inşaatının devamı sırasında, teknik elemanlarımızın bize verdiği bilgiye dayanarak projemizde imar kanunlarına, mevcut imarda belirtilen emsal ve imar kurallarına aykırı hiçbir durum yoktur. Bununla ilgili yapı taahhüt tutanağı düzenlenmiş, düzenlenen bu yapı taahhüt tutanağına ilişkin öncelikle, imar yasası gereği aykırı bir işlem yaptığınız zaman imar taahhüt tutanağı düzenlenir. Somut uyuşmazlıklar düzenlenen yapı taahhüt tutanağının hiçbir imara aykırı faaliyet olmadığına ilişkin, yürütmeyi durdurma kararı verildikten sonra davanın esası ile ilgili açılan kararda da nihai karar vermiştir. İdare mahkemesi iptal etmiştir. Çünkü ruhsata aykırı hiçbir işlem yapılmamıştır.

“Belediye, projenin ortağı”

İlk zamanlarda emsal yükseklik derken, iş döndü kıyı kenara. Dava dilekçelerinde bunlar yoktu. Bu inşaat 2 yıl süre ile devam etmiştir. Belediye hem projenin ortağıdır, hem de denetlemesini yapıyordu. Bu denetleme süresi içinde hukuka aykırı herhangi bir şey tespit edilmemiştir. Burada aslında başka şeyler var. Biz bir başka çekişmenin mağduru olduk.

“Kat sahipleri paralarını belediyeye yatırdı”

Biz projeden daire satın alan kişileri arayarak bilgilendirme yaptık. İlk defa yapı taahhüt tutanağı düzenlendiğinde, bizzat Ordu’ya gelerek, daire satın alan insanlarla süreçle ilgili bilgilendirme yaptık. Bunu hukuka aykırı olduğunu, biz yasal yollara müracaat edeceğimizi, vatandaşların haklarını bağımsız mahkemeler önünde arayacağımızı, yürütmeyi durdurma kararı alacağımızı düşünüyoruz dedik. Ve süreç bizi haklı gösterdi, yürütmeyi durdurma kararı aldık.

Belediye bu projenin ortağı. Daire satın alan insanlar sözleşmeyi bizle yapmıyor, belediyeyle yapıyor. Belediye işin tam göbeğinde. Daire satın alan kişilerin ödedikleri paralar belediyenin hesabına geçiyor. Bize vermiyor, çünkü belediyenin garantörlüğü var. Projenin başında biz bütün daireleri satsaydık, belediyenin nezdinden satış işlemi yapılıyor, zaten paralar da belediyenin hesabına gidiyor. Yani satılan dairelerin paralarını bizim almamız söz konusu değil. Paralar tamamen belediyenin hesabına geçiyor. Bu paralardan yükleniciye nasıl para veriliyor, yaptığımız istihkaka göre serbest bırakılıyor bu paralar. Yatan paraların akıbetini öğrenmek için konuşmaya gittik ama öğrenemedik.

“Sözleşmelerde belediyenin de imzası var”

Burada önemli olan büyükşehir belediyesi. Ordu’da yaşayan insan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin garantörlüğünü göz önüne alarak, projeye giriyor. Onun bu sözleşmeden taraf olduğunu düşünüyor. Sözleşmelerde belediyenin de imzası var. Belediye sanki bu projenin ortağı değil, bu projeyi ihaleye Belediye çıkarmadı gibi bir tutum izleniyor. Hukuka aykırı hiçbir durum yokken, birden bire yıkım süreci başladı.”

“Projede kıyılar vatandaşa açık olacaktı”

Kıyıların halka açık olması konusunda da değinen Av. Sezgin Yıldırım; açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Daha önce bu alanda Belde Otel varken kıyılar halka açık değildi. Şimdi ise iddia edilenin tam tersine, projenin bitiminde burası halka açılıyor. Projede dükkânlar var, bu dükkanların çalışabilmesi için vatandaşın buraya gelip gitmesi lazım. Dolayısıyla projede zaten kıyılar halka açık bir şekilde yapılıyor. Projenin bitmiş halinde de görüldüğü üzere, kıyıların tamamen vatandaşın kullanımına açık olduğu görülmektedir.”

“Kıyı kenar çizgisine bir tecavüz söz konusu değildir”

Taşınmazla ilgili imar çalışması hakkında konuşan Yıldırım; “Bu taşınmaz ihale şartnamesinde ihaleye çıkartılırken, ekinde bu belgeyle ihaleye çıktı. Bu belgede kıyı kenar çizgi haritasının çekme mesafesi olarak 10 metrelik çekme mesafesinden sonra kalan yerde inşaatın yapılabileceği açıkça ortadır. İddia edilenin aksine kıyı kenar çizgisine bir tecavüz söz konusu değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilmiş ÇED raporu mevcuttur. Kıyı kenar çizgisine herhangi bir tecavüzün olmadığı ÇED raporuyla açıkça ortadadır.” dedi.

Meclis üyeleri, encümen ve Büyükşehir Belediye başkanı ceza alabilir!

“Eğer hukuk devletinde yaşıyorsak, haklarımızı hukuk çerçevesinde arayacağız” diyen Yıldırım; “Belediye meclis üyeleri ve başkanların benzer durumlarda ceza hükmü aldığına ilişkin yargı kararları var. Kimse bulunduğu makam ve mevkii kullanarak keyfi hale getirmesin. Eğer bizim yasaya aykırı yapmış olduğumuz bir şey varsa biz bunu bedelini ödemeye razıyız. Ama her şey hukuka uygunsa, birileri çıkıp ben bunu yaptırmayacağım derse hukuk devletinde en azından tazmin sorumluluğu söz konusu olacaktır.” diye konuştu.

Bu haber toplam 554 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Büyükşehir, işin, tam, göbeğinde”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler