HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Mayıs 2018 Pazartesi Saat: 18:32

“Dünya Arı Günü”, Ordu’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen “20 Mayıs Dünya Arı Günü”, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle ilimizde de kutlanacak.
“Dünya Arı Günü”, Ordu’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak

20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü kutlayan Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Feyzullah Konak, “Ülkemiz; bal verimi yüksek, geniş flora sahaları, yıl boyunca çiçeklenme için uygun mevsimleri ve topografik yapısı, narenciye ve badem gibi yaygın meyve türleri, ayçiçeği ve pamuk gibi endüstriyel bitkileri, yüksek yaylalar, çayır-mera, yem bitkileri ve bakliyat sahaları, kestane, akasya, ıhlamur, iğde, okaliptüs, orman gülü gibi çok değişik türde ağaç ve muhtelif makilikler, çam ormanları sebebiyle arıcılık için gerekli olan doğal kaynaklar yönünden son derece şanslı bir ülkedir. Arıcılık sektörü; bal üretimi yanında bitkisel üretimde de polinasyona etkisi dolayısıyla çok büyük katkılar sağlamaktadır. Diğer taraftan özellikle çayır-mera alanlarında, yaylak ve kışlaklarda ve yem bitkileri üretiminde, tohumculukta, bitki üretim ve gelişimine katkı sağlaması yanında erozyonu önlemede de rol almaktadır. İnsan yaşamında hayati öneme sahip bal arıları bir çok çevresel stres faktörüne maruz kalmaktadır. Bu amaçla Enstitümüzde 20-25 Mayıs tarihlerinde arıcılık sektöründeki farkındalığı arttırmak için “Dün Arı Günü” çerçevesinde etkinlikler gerçekleştirilecektir.” dedi.

Dünya Arı Günü” hakkında da bilgiler veren Feyzullah Konak, “Dünya Arı Günü etkinlikleri ile ekolojik dengeye ve biyoçeşitliliğe katkıda bulunan arıların önemi hakkında halkın bilinçlendirilmesini hedeflenmektedir. Ülkemizde ilk olarak Ankara’da kutlanan ve 2012 yılında Ordu ilimizde gerçekleştirilen bu özel güne bu sene Kars ili ev sahipliği yapacaktır. 2010 yılından itibaren Dünya genelinde 28-29 Mayıs tarihlerinde kutlanan bu özel ve anlamlı gün, 2017 yılı itibariyle her yıl 20 Mayıs tarihinde kutlanmaya başlamıştır.  18.yüzyılda Slovenya'da yaşayan ve modern arıcılık tekniklerine öncülük eden Anton Janša'nın doğum günü olan 20 Mayıs tarihinin, 20 Aralık 2017 tarihinde ülkemizin de içinde bulunduğu 115 ülkenin ortak sunuculuğunda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, "Dünya Arı Günü" olarak ilan edilmesi oybirliğiyle kabul edilmiş ve resmi bir gün olarak kayıtlara geçmiştir.” diye konuştu.

Dünya Arı Günü” kutlamaları çerçevesinde yapılacak etkinliklerle ilgili de bilgi veren Feyzullah Konak, “Ülkemizde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı tek olan Arıcılık Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir çalışmada, arı ürünleri konusunda tüketiciler bal dışında,  % 32.3 propolisi, % 16.8'i arı sütünü, % 13.5 poleni,  % 49,2 arı zehirini bilmedikleri tespit edilmiştir. Dünyada arıcılık ürünleri pazarının yıllık yaklaşık %9 oranında büyüdüğü görülmektedir. FAO’nun 2014 yılı verilerine göre dünyada 143 ülkede 1,510,568 ton bal üretimi olarak gerçekleşmiştir. Bal küresel pazarının 2022 yılına kadar 2.4 milyon tona ulaşacağı tahmin edilmektedir. 2014 yılı itibarı ile Türkiye'nin üretimi 103,525 ton olup dünya üretimi içerisindeki payı %6,85 iken Ordu ilinin 2017 üretimi ile bu veriler karşılaştırıldığında dünya üretiminde bulunan 100 kg balın 1 kg nın ilimizde üretilmektedir. Dünya Arı Günü dolayısıyla Ordu Arıcılık Enstitüsünde bir dizi etkinlikler düzenlenmiştir. Bu bağlamda, 20 Mayıs’da Dünyanın en büyük arıcılık projelerinden biri “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında yapılan tesislerin gezilmesi ve bilgilendirmeler gerçekleştirilecek ve 22 Mayıs’da Prof.Dr. Osman Kaftanoğlu tarafından “Dünya’da Arıcılık ve Arı Ürünleri Sektöründe Yeni Trendler”, 23-25 Mayıs’da “Arı Islahı ve Sağlığı Üzerine Çevresel Stres Faktörlerinin Davranışsal Olarak Değerlendirilmesi” konulu çalıştay gerçekleştirilecektir.

Ordu Valliği

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler