HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ekim 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
24 Şubat 2020 Pazartesi Saat: 11:20

ORÇEV: “Yanıt verecek kurum arıyoruz!”

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Fatsa’da siyanürle altın işletmesinin çalışma sürelerine ilişkin bilgi istediklerini, ancak kurumların sorularına yanıt vermekten kaçtıklarını belirterek, “Bilgi edilme hakkı gasp ediliyor.”
ORÇEV: “Yanıt verecek kurum arıyoruz!”

“İşletmenin çalışma süresi dolmuşsa ne olacak?” diye soran Gönül, “İlkyazımızı 15.10.2019 tarihinde yazdık. Dört aydır yanıt alamıyoruz. Eğer işletmenin süresi dolmuşsa, işletme gibi yazışma yaptığımız üç kurum da suç işlemiş olacak. Yanıt vermeyerek işletmeyi korumuş olmaktalar. Şirket, alanını büyütmek için girişimde bulundu. Tarım zarar görüyor ama kurumlar sorularımızı yanıtlamıyor. Bu konuda hukuksal süreç başlatacağız.” dedi.

 

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yaptığı yazılı açıklamada, kurumların sorularına yanıt vermekten kaçtıklarını açıkladı.

-“Yanıt verecek kurum arıyoruz” -

Gönül, Fatsa’daki siyanürle altın işletmesinin çalışma süreleri hakkında bilgi istediklerini, ancak kurumların sorumluluğu birbirine attıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Fatsa’daki Altıntepe maden işletmesinin çalışmasının başlama ve bitiş sürelerine ilişkin bilgi elde etmek için Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne yazdığımız yazıların hiçbirine yanıt verilmedi. Yanıtı verecek kurum arıyoruz.”

-“Amaçları oyalamak”-

Dernek olarak bilgi alma konusunda ısrarlarını sürdürdüklerini ve peşini bırakmadıklarını belirten Gönül açıklamasını söyle sürdürdü:

“Amaçları oyalamak. 15.10.2019 tarih ve 28 sayılı yazımızla Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliği yapan Altıntepe şirketinin çalışmaya başlama ve bitiş süresinin tarihlerini öğrenmek istedik. Müdürlük bilginin Bakanlık tarafından vermesi gerektiğini iddia ederek yazımızı Bakanlığa iletti. Bakanlık derneğimize 25.11.2019 tarih ve E.12728 sayılı yazısı ile bilgiyi Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden istememizin gerektiğini bildirdi. Biz de 16.12.2019 tarih ve 39 sayılı yazımızla talebimizi Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne ilettik. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün verdiği yanıtla başladığımız yere geldik. Bilgiyi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden almamızın gerektiğini belirtti.

-“Başa döndük”

Bu kez Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden 05.02.2020 tarih ve 2 sayılı yazımızla yeniden bilgi istedik. Bilgi isterken de yazışma örneklerini de ek olarak verdik. İl Müdürlüğü bu kez de bilgi vermedi. 06.02.2020 tarih ve E.2433 sayılı yazısı ile 11.02.2013 tarihinde ÇED olumlu kararının verildiğini, izin lisans süresinin Bakanlıkça takip edildiğini belirterek yazımızı yeniden Bakanlığa gönderdiler. Yeniden başa döndük.”

-“Ya süre dolduysa?”-

ORÇEV Başkanı Gönül, “İşletmenin çalışma süresi dolmuşsa ne olacak?” diye sorarak, “Kurumlar sorulara yanıt vermekten kaçıyor. Bilgi edilme hakkımız gasp ediliyor. İlkyazımızı 15.10.2019 tarihinde yazdık. Dört aydır yanıt alamıyoruz. Eğer işletmenin süresi dolmuşsa işletme gibi yazışma yaptığımız üç kurum da suç işlemiş olacak. Yanıt vermeyerek işletmeyi korumuş olmaktalar. Şirket, alanını büyütmek için girişimde bulundu. Bilgi almamız engelleniyor. Hiçbir kurum bilgi saklama hakkına sahip değildir. Toprağımız, suyumuz zehirleniyor. Tarım zarar görüyor ama kurumlar sorularımızı yanıtlamıyor. Bu konuda hukuksal süreç başlatacağız.” dedi.

Bu haber toplam 403 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ORÇEV:, “Yanıt, verecek, kurum, arıyoruz!”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler