HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Mart 2020 Çarşamba Saat: 13:16

Baro, Hilafetin kaldırılmasını kutladı

Hilafetin kaldırılması ve Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluşunun 96. Yılı Ordu Barosu tarafından kutlandı.
Baro, Hilafetin kaldırılmasını kutladı

Ordu Barosu Başkanlığı tarafından hilafetin kaldırılmasının 96. Yıl kapsamında yapılan açıklamada şöye denildi; “Türkiye Büyük Millet Meclisinin 3 Mart 1924 günü çıkardığı kanunla Halifelik Makamının Kaldırılması ve aynı tarihte çıkarılan kanunla  Diyanet İşleri Reisliğinin kurulması, devletin laikleştirilmesi yolunda yapılmış siyasî bir devrimdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, din istismarının engellenmesi, Türk Milletine dini ve ahlaki bilgilerin doğru ellerden, doğru kaynaklardan ulaştırılması düşüncesi, din hizmetlerinin siyasetin dışında ve üstünde tutulması gerçeğinden hareketle 3 Mart 1924 tarihinde Şer'iye ve Evkaf Vekâleti kaldırılarak yerine, 429 sayılı Kanunla, Başvekâlet bütçesine dahil ve Başvekâlete bağlı Diyanet İşleri Reisliği, bugünkü adıyla Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur.

Şükranlarımızı sunuyoruz

Siyasi ve maddi çıkar ve amaçlarını, şahsi beka hırslarını din kisvesine bürüyerek, milletin dini duygularını sömürüp her türlü fenalığı düşmanla dahi işbirliği yapmaktan çekinmeyerek yapanların,  milletin başına nasıl bela olduğunu gören ve bu anlayışla gerek cephede gerek sosyal alanda savaşan, gelecek nesillerin aynı sorunlarla karşılaşmaması için Halifeliği kaldırarak Diyanet İşleri Reisliğini kuran meclisimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Ordu Barosu olarak söz veriyoruz

Ordu Barosu olarak, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sıkı sıkıya tutunarak, ülkemizin ve milletimizin çağdaşlık yarışında en ileride olması için asla geri adım atmadan mücadele edeceğimize ve milletin azmi, kararlığı, canı ve kanıyla ortaya koyduğu kazanımlarımızın her daim savunucusu olacağımıza söz veririz.

 

ORDU BAROSU BAŞKANLIĞI

Bu haber toplam 297 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Baro, Hilafetin, kaldırılmasını, kutladı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler