HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
23 Mayıs 2018 Çarşamba Saat: 10:57

Okuma-yazma öğrenen kursiyerler, belgelerini Valinin elinden aldı

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Emine Erdoğan’ın himayelerinde ülke genelinde başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında Fatsa’da açılan okuma yazma kurslarına katılarak, eğitimlerini başarı
Okuma-yazma öğrenen kursiyerler, belgelerini Valinin elinden aldı

Program, kursiyerlerin okuma yazma kursunda eğitim aldıkları görüntülerin yer aldığı bir sunumla başladı.

Okuma yazma kursuna katılarak başarı gösteren kursiyerlerden Emine Ciyüci, 54 yaşında 3 çocuklu bir anne olarak okumayı öğrendiği için çok mutlu olduğunu söyledi ve teşekkürlerini sundu.

-“İyi yetişmiş anne, daha iyi yetişmiş çocuk demek, daha güvenli bir gelecek demek”-

Belge dağıtım töreninde bir konuşma yapan Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Bizim, daha çok çalışmaya, daha çok öğrenmeye ihtiyacımız var. İlk emri ‘Oku’ olan bir dinin mensupları olarak, okumaktan uzak kalınması, bizim en büyük kayıplarımızdan bir tanesidir. Eksiklerimizi, kusurlarımızı tamamlayacak, çocuklarımızı, gençlerimizi, özellikle kadınlarımızı daha çok ilimle, irfanla çok buluşturacağız. Çünkü iyi yetişmiş anne, daha iyi yetişmiş çocuk demek, daha güvenli bir gelecek demek” şeklinde konuştu. 

Konuşmasında, Türkiye’nin gelişme ve büyüme sürecine de değinen Vali Yavuz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, son 15 yılda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sessiz ve büyük bir devrim gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son 15 yıl içerisinde 3,5 kat büyümüştür. Ekonomik göstergeler itibariyle de her alanda önemli ve köklü değişiklikler yapmıştır. Sadece Ordu özelinde 3 bin ek derslik yaptık. Yani Cumhuriyet tarihi boyunca derslik sayımız 3 bin iken, ilave 3 bin derslik daha yapılmıştır. Bunu, ne kadar büyük bir iş yapıldığını anlatmak için söylüyorum. Bugün, Karadeniz otoyoluyla insanlar memleketlerine daha huzur içerisinde, daha güvenle ve daha konforlu bir yolculukla gelme imkanına sahip. Türkiye’de ilk olan denize dolgu havaalanını da yine Ordu’da yapıldı ve şuan itibariyle 2 milyon 555 bin yolcu kapasitesine ulaştı” dedi.

-“Her Türk vatandaşının en büyük ideali; ‘Büyük Türkiye’ olmalıdır”-

“Üst idealiniz yoksa yaptığınız işin kıymeti yoktur. Bizim bütün çalışmalarımızın hedefi; küresel güç Türkiye’dir” diyen Vali Yavuz, “Biz neden küresel güç olmak istiyoruz? Zulmetmek için değil, fethetmek için değil, hakkı ve hukuku haykırmak, mağdurun yanında yer almak ve ilahi kelimetullahı her tarafa taşımak, aleme nizam vermek için küresel güç olmak istiyoruz. Her bir Türk vatandaşının en büyük ideali, ‘Büyük Türkiye’ olmalıdır. Evimizde, işimizde, büroda çalışırken, ticaret yaparken, her bir işimizi ibadet ruhuyla yapacağız. Kimseyi aldatmayacağız, yalan söylemeyeceğiz, hak ve hukuk yemeyeceğiz. Önce biz doğru düzgün bir adam olmayı öğreneceğiz. Bunu yaptığımızda göreceksiniz ki, Rabbimizin lütfu yine bize dönecektir. Eğer bugün İslam alemi zulüm içinde yaşıyorsa, kendimizi sorgulamak zorundayız.” şeklinde konuştu.

“Bazı evlere gittiğimde, kendimden ve valiliğimden utandığım anlar oluyor”-

-“Biz, ‘kimsesizlerin kimi’ olmayı şiar edinmiş bir anlayışı hayata geçiriyoruz” diyerek, konuşmasını sürdüren Vali Yavuz, şunları kaydetti: 

“Bu şehrin valisi olarak, her gün saat dörtten itibaren eşimle beraber 10 aile ziyaret ediyorum. Bütün kaymakamlarımıza da aynı şeyi tavsiye ediyorum. Ulaşılmadık hiç kimse kalmasın. Şu ana kadar 41 eve ulaştım. Ramazan ayı boyunca 220 ev ziyaret etmiş olacağım. 15 yıldır bunu yapıyorum ve bugüne kadar 5.000 aileyi bu şekilde ziyaret etmişimdir. Biz bu şuurla çalışır, vatandaşımızın elinden tutar, onun gözüne sevgiyle bakar ve onun yaşadığı şartları görürsek, değişimi ancak böyle yakalayabiliriz. Aksi takdirde halktan kopan, onun dertlerini anlamayan, ona yüz çeviren bir anlayışla yolumuza devam edemeyiz. Vali sıfatı sadece bir makamı ifade etmez. Dolayısıyla bu şehirde valilik yaparken, sizlerin her birinin derdini kendi derdimiz olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. Bazı evlere gittiğimde, kendimden de, valilikten de utandığım anlar oluyor. Allah’ın huzurunda nasıl hesap vereceğimizi düşünüyorum. Buradan bütün kamu yöneticilerine huzurunuzda bir kez daha söylüyorum. Lütfen makamlarınızın gereğini yerine getirin. İşte bu anlayışla bütün meslektaşlarımız alana yayılıyor sokak sokak, kapı kapı aileleri geziyor.”

-“Türkiye artık bilgisayar okuryazarlığını tartışmalı”-

Vali Seddar Yavuz, konuşmasının son bölümünde medeni cesaretleri vesilesiyle okuma yazma kursunu tamamlayan kursiyerleri tebrik ederek, ”Türkiye’de geçmişte kadın olmak biraz daha zordu. Şimdi kolaylaşıyor, anlayışlar değişiyor. Eşlerinize, anne-babalarınıza teşekkür ediyor, öğretmenlerinizi tebrik ediyorum, kutluyorum. Büyük bir emek sarf ediyorlar. Bir insana bir şey öğretmek hiç kolay bir şey değildir. Okuma yazmayı fevkalade önemsiyoruz ve bu sorunu artık Türkiye’nin bir sorunu olmaktan çıkarmak istiyoruz. Türkiye artık bilgisayar okuryazarlığını tartışmalı. Okuma yazma konusunu geride bırakmalıyız. Sayın Cumhurbaşkanımıza, muhterem eşleri hanımefendiye bir kez daha minnet ve şükran duygularımız ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş ise yaptığı konuşmada, “En temel insan haklarından olan okuma yazmayı çeşitli nedenlerle öğrenememiş çok değerli büyüklerimizin, burada açılan kursları okuryazar olarak başarı ile tamamlamalarından büyük mutluluk duyuyoruz. İl genelinde şimdiye kadar 817 kurs açıldı ve bu kurslara 5 bin 892 kişi kayıt olurken, 2 bin 424 kursiyere de belge verildi" dedi.

Konuşmaların ardından, okuma yazma seferberliğine katılarak başarı gösteren 40 kursiyere, Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından belgeleri verildi.

Vali Seddar Yavuz, belge dağıtım töreni sonrası daha önce atıl olarak kullanılan ve Halk Eğitim Merkezinde kurs gören kursiyerlerin el emeği, göz nuru ürünlerini sergilemek ve halkın beğenisine sunmak amacıyla hazırlanan sergi salonunun açılış kurdelesini de kesti.

Vali Yavuz, daha sonra sergi salonunda sergilenen ürünleri gezerek detaylı bilgi aldı.

Fatsa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü konferans salonunda yapılan törene Ordu Valisi Seddar Yavuz, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanı Muharrem Aktepe, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Atin Saygınkaya, Fatsa Halk Eğitim Merkezi Müdürü Barış Semih Yazıcı, öğretmenler ve kursiyerler katıldı.

Ordu Valiliği

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler